3. ԵՊՀ գիտնականներն ուսումնասիրում են դարչինի եթերայուղի մանրէասպան ազդեցությունը
ԵՊՀ ֆարմացիայի ինստիտուտում, ուսումնական գործընթացին զուգահեռ, կատարվում են նաև գիտահետազոտական տարբեր աշխատանքներ, որոնց արդյունքները հոդվածների տեսքով ներկայացվում են գիտական հանրությանը՝ դրանով իսկ նպաստելով համալսարանի միջազգայնացմանն ու միջազգային բարձր վարկանիշ ունեցող ամսագրերում համալսարանականների գիտական հրապարակումների թվաքանակի աճին:
Ֆարմտեխնոլոգիայի և ֆարմացիայի էկոնոմիկայի ու կառավարման ամբիոնի դոցենտ Անի Դադայանի գիտական աշխատանքների մի մասը նվիրված է գալենային և նորգալենային դեղապատրաստուկների ստացմանը, Հայաստանում աճող դեղաբույսերից կենսաբանորեն ակտիվ տարբեր նյութերի անջատմանը և դրանց պոտենցիալ կենսաակտիվության ներուժի բացահայտմանը։
Անի Դադայանը մեզ հետ զրույցում նշեց, որ փորձարարական աշխատանքների ընթացքում Ֆարմացիայի ինստիտուտի ֆարմտեխնոլոգիայի (գործարանային) լաբորատորիայում տարբեր դեղաբույսերից կատարվել է եթերայուղերի անջատում, ինչպես նաև հակամանրէային հատկությունների ուսումնասիրություն:
«Մեր ուսումնասիրության դաշտում էր մեխակի եթերայուղը, որի հակամանրէային հատկությունների ուսումնասիրությունը ցույց է տվել, որ այն օժտված է որոշ մանրէների աճը ճնշող ակտիվությամբ»,- նշեց նա:
Մեխակի եթերայուղի անջատումից հետո Անի Դադայանը ձեռնարկել է դարչինի եթերայուղի անջատումը՝ նպատակ ունենալով խառնելու այն մեխակի եթերայուղի հետ: Այս փորձի սպասելի արդյունքը առավել վառ ընդգծված հակամանրէային ակտիվություն նկատելն էր, սակայն միայն դարչինի եթերայուղի կիրառումը բավարար է եղել մանրէներն սպանելու համար։
«Մասնագիտական գրականության մեջ նշվում է, որ շատ հաճախ եթերայուղերի փնջերը (խառնուրդները) դրսևորում են առավել վառ արտահայտված հակամանրէային ակտիվություն, քան մեկ եթերայուղը։ Նման գաղափարը հիմք  դարձավ դարչինի եթերայուղի ստացման և հետագայում մեխակի եթերայուղի հետ համակցված տեսքով հակամանրէային ակտիվության ուսումնասիրման համար։ Սակայն, դարչինի եթերայուղի դեպքում նկատվեց շատ լավ արդյունք՝ ի տարբերություն մեխակի եթերայուղի, այդ իսկ պատճառով հետազոտությունները կշարունակենք միայն դարչինի ուսումնասիրության ուղղությամբ»,- ասաց ԵՊՀ դոցենտը։
Դարչինի եթերայուղի հակամանրէային հատկությունների ուսումնասիրությունը կատարվել է Ֆարմացիայի ինստիտուտի բժշկակենսաբանական սքրինինգի լաբորատորիայում՝ կ.գ.թ․, դոցենտ Անահիտ Հովհաննիսյանի ղեկավարությամբ։ Ուսումնասիրություններին մասնակցել են նաև Անի Դադայանն ու ավագ լաբորանտ Մելանյա Ղազարյանը։
Անի Դադայանն ընդգծեց, որ եթերայուղի հակամանրէային ակտիվության ուսումնասիրման նպատակով հետազոտության առաջին փուլում օգտագործվել են ՀՀ ԳԱԱ հայկենսատեխնոլոգիա ԳԱԿ–ի Մանրէների ավանդադրման կենտրոնի տրամադրած  հակաբիոտիկակայուն 5 շտամներ:
«Նախնական արդյունքները ցույց տվեցին, որ դարչինի եթերայուղն այդ շտամների նկատմամբ դրսևորում է մանրէասպան ազդեցություն։ Առաջիկայում նախատեսում ենք նաև հակամանրէային ակտիվության գնահատում առավել մեծ թվով հակաբիոտիկակայուն շտամների վրա»,- ասաց Անի Դադայանը։
Դարչինի եթերայուղը կկիրառվի՞ ինքնուրույն, թե՞ կներառվի տարբեր դեղաձևերի բաղադրության մեջ՝ դեռևս հայտնի չէ։ Մեր զրուցակիցն ընդգծեց, որ դեղաձևի ընտրության, արտաքին կամ ներքին կիրառման նպատակով դեղաչափի հստակեցման համար դեռ բազմաթիվ հետազոտություններ պետք է կատարվեն:
«Հարկ է նշել, որ կլինիկական հետազոտություններին նախորդում է բավականին բարդ ու երկար ճանապարհ, որն անցնելու համար, իհարկե, մեծ ներդրումներ են անհրաժեշտ»,- փաստեց նա։
Հետազոտողները նախատեսում են դարչինի եթերայուղի թեմայով գիտահետազոտական աշխատանքների արդյունքները գիտական հոդվածների տեսքով տպագրել միջազգային բարձր վարկանիշ ունեցող հանդեսներում։

3. YSU scientists are studying the bactericidal effect of cinnamon essential oil
At YSU Institute of Pharmacy, in parallel with the educational process, various research studies are carried out, the results of which are presented to the scientific community in the form of articles, thus contributing to the internationalization of the university and increase in the number of scientific publications of university students in high-ranking international journals.
Part of the scientific works of Ani Dadayan, Associate Professor of the Chair of Pharmacotechnology and Pharmacy Economics and Management, is devoted to obtaining galena and norgalena preparations, the extraction of various biologically active substances from herbs growing in Armenia, and the identification of their bioactivity potential.
In the interview with us, Ani Dadayan mentioned that during the experimental work in the Laboratory of Pharmatechnology (factory) of the Institute of Pharmacy, the extraction of essential oils from various medicinal plants was conducted, as well as the study of antimicrobial properties.
"The core of our study was clove essential oil, the study of its antimicrobial properties showed that it has the activity of suppressing the growth of some microbes," she noted.
After the extraction of clove essential oil, Ani Dadayan undertook the extraction of cinnamon essential oil with the aim of mixing it with clove essential oil. The expected result of this experiment was to observe a more pronounced antimicrobial activity. However, the application of cinnamon essential oil alone was sufficient to kill the microbes.
"In the professional literature, it is noted that very often bundles (mixtures) of essential oils demonstrate more pronounced antimicrobial activity than a single essential oil. This idea became the basis for extracting the essential oil of cinnamon and later studying its antimicrobial activity in combination with the essential oil of cloves. However, in the case of cinnamon essential oil, we obtained very good result, in contrast to clove essential oil, that is why we will continue the research only in the direction of cinnamon," said Associate Professor of YSU.
The study of the antimicrobial properties of cinnamon essential oil was carried out in the Medical Biological Screening Laboratory of the Institute of Pharmacy under the supervision of Anahit Hovhannisyan, Candidate of Associate Professor. Ani Dadayan and Senior Laboratory Assistant Melanya Ghazaryan also participated in the studies.
Ani Dadayan emphasized that in order to study the antimicrobial activity of essential oil, 5 antimicrobial-resistant strains provided by the Center of Microbial Depository of SPC "Armbiotechnology" NAS RA were used in the first stage of the research.
"Preliminary results showed that cinnamon essential oil has a bactericidal effect on these strains. In the near future, we also plan to evaluate antimicrobial activity on a larger number of antimicrobial-resistant strains," said Ani Dadayan.
Whether cinnamon essential oil will be used independently or included in various pharmaceutical dosage forms is still unknown. Our interlocutor emphasized that a lot of research still needs to be done in order to choose the dosage form and specify the dosage for external or internal use. Our interlocutor emphasized that a lot of research still needs to be done in order to choose the dosage form, specify the pharmaceutical dosage forms for external or internal use.
"It should be noted that clinical research is preceded by a rather complicated and long road, which, of course, requires large investments," she stated.
The researchers plan to compile scientific articles about the results of research study on cinnamon essential oil and publish them in international high-ranking journals.