3. ԵՊՀ-ն առաջին անգամ ընդգրկվել է «Times Higher Education»-ի՝ համալսարանների համաշխարհային վարկանիշավորման ցանկում
Փետրվար 02, 2024 | 13:00
ԵՊՀ-ն առաջին անգամ ընդգրկվել է «Times Higher Education»-ի՝ համալսարանների համաշխարհային վարկանիշավորման ցանկում
«Times Higher Education»-ը ներկայացնում է աշխարհի լավագույն համալսարանների ցանկը՝ կարևորելով հետազոտական առաքելությունը։
Բուհերի վարկանիշավորումը կատարվում է հինգ հիմնական ուղղություններով՝ կրթություն, հետազոտական միջավայր, հետազոտությունների որակ, ինդուստրիա և միջազգային հեռանկարներ:
ԵՊՀ-ն վերոնշյալ առանցքային ուղղություններից առավել բարձր ցուցանիշներ է գրանցել կրթության, հետազոտությունների որակի և միջազգային հեռանկարների դիտարկումներից:
2024 թ. «Times Higher Education»-ի («THE») հրապարակած աշխարհի լավագույն բուհերի վարկանիշավորման ցանկում ընդգրկված են 1906 համալսարաններ շուրջ 108 երկրներից։ Համալսարանների գլոբալ վարկանիշավորման այս ցանկում Հայաստանից ներկայացված են չորս համալսարաններ, որոնցից միայն Երևանի պետական համալսարանն է վարկանիշավորված։
Նշենք, որ ԵՊՀ-ն ներկայացված է աշխարհի լավագույն բուհերի վարկանիշավորման երեք հեղինակավոր ցանկերից («Quacquarelli Symonds», «Times Higher Education», «Shanghai Ranking») երկուսում՝ «Quacquarelli Symonds»-ում և «Times Higher Education»-ում։
ԵՊՀ միջազգային համագործակցության վարչության պետ Ալեքսանդր Մարգարովը, կարևորելով բուհերի վարկանիշավորման լավագույն աղյուսակներում ԵՊՀ ներգրավվածությունը, նշեց, որ վարկանիշավորմանը մասնակցող բուհերի թիվը հիմնականում չափազանց մեծ է լինում, սակայն ոչ բոլորին է հաջողվում գրանցել բարձր ցուցանիշներ։
«Բուհերի վարկանիշավորման լավագույն աղյուսակներում ներառվելը նշանակում է, որ տվյալ բուհը համապատասխանում է միջազգային այնպիսի որակական չափանիշների (կրթության որակ, հետազոտություններ, բուհի միջազգայնացում), որոնք այսօր առաջադրվում են բարձրագույն ուսումնական հաստատություններին։ Այսինքն՝ աղյուսակում ընդգրկվելն արդեն իսկ որակի ցուցանիշ է»,- ասաց Ալեքսանդր Մարգարովը:
Նա ընդգծեց, որ վարկանիշավորմամբ բուհը տեսանելի է դառնում աշխարհին՝ թե՛ օտարերկրյա դիմորդի, թե՛ հետազոտողի համար․ «Մենք ապահովում ենք կրթական այնպիսի մակարդակ, որը գլոբալ առումով առաջատարն է մեր երկրում՝ հարաբերականորեն բարձր մրցակցություն ունեցող ՀՀ բարձրագույն կրթության բնագավառում։ Վարկանիշավորման շնորհիվ բարձրանում է բուհի միջազգային տեսանելիությունը  արտերկրի բուհերի ուսանողների համար, որոնք բարձրորակ կրթություն ստանալու նպատակով կարող են դիմել նաև ԵՊՀ՝ առաջատար այլ բուհերի հետ համեմատելով մեր վարձավճարային քաղաքականությունը»։
Ըստ Ալ. Մարգարովի՝ «Times Higher Education»-ի հրապարակած՝ աշխարհի լավագույն համալսարանների ցանկում ընդգրկվելը վկայում է, որ ԵՊՀ գիտական արտադրանքը համապատասխանում է միջազգային չափանիշներին:
«Այս համատեքստում կընդլայնվի նաև ԵՊՀ և օտարերկրյա հետազոտողների գործակցությունը։ Մենք շարունակում ենք աշխատել մեր ցուցանիշները բարելավելու ուղղությամբ, քանի որ վարկանիշավորման համար դիմող բուհերի քանակը տարեցտարի ավելանում է, և ավելի բարդ է դառնում աշխարհի լավագույն համալսարանների ցանկում ներառվելը»,- ասաց նա՝ հավելելով, որ ԵՊՀ-ն իր քաղաքականությամբ մի շարք գործընթացներին զուգահեռ շարունակում է խրախուսել միջազգային գիտական շտեմարաններում ներառված բարձր վարկանիշային հանդեսներում գիտական հոդվածների հրապարակումը, ինչպես նաև աշխատել արտասահմանցի ուսանողների, դասախոսների թիվն ընդլայնելու ուղղությամբ։
Ընդգծենք, որ աշխարհի լավագույն բուհերի վարկանիշավորման աղյուսակում տեղ գտնելը արտաքին գնահատական է ԵՊՀ-ի համար (դիտարկելու իր ուժեղ և թույլ կողմերը), ինչը կնպաստի հստակ ուղղություններով բարեփոխումներ կատարելուն։

3. YSU is included in Times Higher Education World University Rankings for the first time
Times Higher Education World University Rankings presents the best universities in the world, highlighting the research mission.
Universities are ranked taking into account 5 performance indicators- teaching, research environment, research quality, industry and international outlook.
YSU registered the highest indicators of teaching, research quality and international outlook among the above-mentioned performance indicators.
The Times Higher Education World University Rankings 2024 include 1906 universities across 108 countries. In this list of world reputation rankings, four universities from Armenia are represented, among which only Yerevan State University is ranked.
It should be noted that YSU is represented in two of the three world reputation rankings ("Quacquarelli Symonds", "Times Higher Education", "Shanghai Ranking"): "Quacquarelli Symonds" and "Times Higher Education".
Head of YSU International Cooperation Department, Alexander Margarov, highlighting YSU's involvement in the best university ranking tables, noted that the number of universities participating in the ranking is generally too large, but not all of them manage to register high indicators.
"Being included in the best university ranking tables means that the university meets such international quality standards (quality of education, research, internationalization of the university) that are applied to higher education institutions today. In other words, being included in the ranking list is an indicator of quality itself," said Alexander Margarov.
He emphasized that being included in the ranking list makes the university visible to the world, both for foreign applicants and researchers: "We provide such a level of education, which makes the university the leader in our country and highly competitive in the RA higher education system. Thanks to the ranking, the university's international visibility increases for students from foreign universities, who can also apply to YSU to get a high-quality education, comparing our tuition policy with other leading universities."
According to Alexander Margarov being included in Times Higher Education World University Rankings proves that YSU scientific products meet international standards.
"In this context, cooperation between YSU and foreign researchers will also be expanded. We continue to work on improving our indicators, as the number of universities applying for the ranking increases every year, and it becomes more difficult to be included in the list of the world’s top universities," he said, adding that YSU, with its policies, continues to encourage the publication of scientific articles in high-ranking journals included in international scientific databases, as well as work to expand the number of foreign students and professors.
It should be emphasized that being included in the ranking list of World University rankings is an external assessment for YSU (to consider its strengths and weaknesses), which will contribute to making reforms in definite directions.