3. Մասաչուսեթսի տեխնոլոգիական ինստիտուտի ուսանողները՝ ԵՊՀ-ում
Գիտության և տեխնոլոգիաների միջազգային նախաձեռնության «Գլոբալ ուսուցումների լաբորատորիաների» (GTL) ծրագրի շրջանակում ԵՊՀ-ում Մասաչուսեթսի տեխնոլոգիական ինստիտուտի (MIT) ուսանողներ Ժան-Բատիստ Սեբին, Թեյլոր Քոնլի Փիլանը և Քրիստինա Ժանեթ Վորնդրանը դասավանդել են երեք տարբեր առարկաներ և անցկացրել սեմինարներ։
ԵՊՀ ուսանողները երեք շաբաթ հնարավորություն են ունեցել մասնակցելու «Ֆինանսական գրագիտություն», «Տվյալների հետ աշխատանք» և «Ժամանակակից ֆիզիկա. քվանտային ֆիզիկայից կլիմայական փոփոխություններ» դասընթացներին: Յուրաքանչյուր խմբում ընդգրկված էին 15-20 ուսանողներ, որոնք դասախոսությունների ժամանակ ունեցել են ինտերակտիվ հանդիպումներ և քննարկումներ՝ կատարելով տարբեր հանձնարարություններ, խմբային աշխատանքներ: Դասընթացի արդյունքում ԵՊՀ ուսանողները ձեռք են բերել նոր գիտելիքներ, զարգացրել իրենց կարողություններն ու հմտությունները:
ԵՊՀ ուսանողական խորհրդի նախագահ, ծրագրի համակարգող Խաչիկ Աբաջյանը, մեզ հետ զրույցում խոսելով համագործակցության կարևորության մասին, ընդգծեց, որ Մասաչուսեթսի տեխնոլոգիական ինստիտուտը աշխարհի առաջատար գիտակրթական հաստատություններից մեկն է, որի հետ գործակցային նոր ծրագրեր կան։
«ԵՊՀ-ի և Մասաչուսեթսի տեխնոլոգիական ինստիտուտի միջև համագործակցությունը սկսվել է դեռ նախորդ տարվանից: Նմանօրինակ ծրագրերի իրականացումը չափազանց կարևոր է ԵՊՀ միջազգայնացման համար: ԵՊՀ ուսանողների համար սա լրացուցիչ գիտելիքներ և փորձ ձեռք բերելու, ինչպես նաև արտերկրի մասնագետների հետ կապեր հաստատելու լավ հնարավորություն է»,- ընդգծեց նա:
Ժան-Բատիստ Սեբին ԵՊՀ-ում դասավանդել է «Ժամանակակից ֆիզիկա. քվանտային ֆիզիկայից կլիմայական փոփոխություններ» առարկան: Նա, պատմելով դասավանդվող առարկաների մասին, նշեց, որ կարևորել և ուսանողներին է ներկայացրել բնագավառի (ֆիզիկայի) արդիական և նոր մոտեցումները՝ չանդրադառնալով մատուցվող ավանդական նյութերին, որոնք դասավանդում են ամենուր, այդ թվում՝ համալսարաններում․ «Ես անդրադարձել եմ երկու հիմնական թեմաների՝ քվանտային մեխանիկա և կլիմայական փոփոխություններ: Մենք քննարկել ենք կլիմայական փոփոխությունները Հայաստանում, խոսել հետևանքների և ազդեցությունների մասին։ Նաև ուսանողներին հանձնարարել եմ առաջարկել, թե ինչ է հնարավոր անել այս ոլորտում առաջացող խնդիրները լուծելու համար»։
Ժան-Բատիստ Սեբին տպավորված էր համալսարանական միջավայրի յուրօրինակությամբ, համալսարանի պատմությամբ, ուսանողների՝ նորը սովորելու ձգտումով. «Ես տպավորված եմ համալսարանի երկարամյա պատմությամբ, համբավով, շենքային պայմաններով և ենթակառուցվածքներով։ Այստեղ կրթությունը հոյակապ է, ուսանողները՝ հրաշալի։ MIT-ի ուսանողներին և ասպիրանտներին խուրհուրդ եմ տալիս գալ ԵՊՀ, քանզի այն բարձր մակարդակի համալսարան է, որը տալիս է որակյալ կրթություն, և այստեղ ծրագրի կազմակերպիչները շատ վստահելի են, որոնք անում են առավելագույնը, որպեսզի օրերն անցնեն հիանալի»։
Մասաչուսեթսի տեխնոլոգիական ինստիտուտի «Բիզնեսի կառավարում» մագիստրոսական ծրագրի 1-ին կուրսի ուսանող Քրիստինա Ժանեթ Վորնդրանը ԵՊՀ-ում դասավանդել է «Ֆինանսական գրագիտություն» առարկան։ Նա նշեց, որ ԵՊՀ-ում ձեռք է բերել հարուստ փորձառություն․ «Ես հասկացա, որ ֆինանսների ոլորտը պարզապես թվերի մասին չէ, այն իսկապես արվեստ է։ Ես հիացած եմ ուսանողների ներգրավվածությամբ։ Ինձ այնքա՜ն էր դուր գալիս, երբ նրանք ձեռք էին բարձրացնում, հարցեր տալիս․․․հետաքրքիր հարցեր։ Դասընթացի շրջանակում ուսումնասիրել ենք բյուջե կազմելուց մինչև կանխիկ գումարի կառավարում, ներդրումներ, ինչպես նաև վարքագծային տնտեսագիտություն»:
Դասընթացի ավարտին MIT-ի ուսանողները համալսարանականներին հանձնեցին հավաստագրեր: «Տվյալների հետ աշխատանք» առարկան դասավանդած Թեյլոր Քոնլի Փիլանը, խոսելով հավաստագրերի կարևորության, ապա ԵՊՀ ուսանողների հմտությունների մասին, ասաց, որ ԵՊՀ ուսանողները մեծ ոգևորությամբ են մասնակցել դասերին, ինչը ոգևորիչ էր։
«ԵՊՀ ուսանողները անգլերենով հիանալի են հաղորդակցվում։ Տեղեկության փոխանցման կամ ուսանողներին հանձնարարություններ տալու հետ կապված որևէ խնդիր չի ստեղծվել։ ԵՊՀ ռեկտորի ստորագրությամբ հավաստագրերն էլ վկայում են այն մասին, որ նրանք ավարտել են դասընթացը և համարվում են մասնագետներ»,- նշեց Թեյլոր Քոնլի Փիլանը և հավելեց, որ շատ կցանկանար վերադառնալ ամռանը և աշնանը, որպեսզի տեսնի Հայաստանը տարբեր եղանակներին։
MIT ուսանողների համար կազմակերպվել են այցեր ՀՀ տեսարժան, մշակութային տարբեր վայրեր: Նրանք եղել են Գառնիում, Գեղարդում Սարդարապատում, Էջմիածնում, Բյուրականում, Ծաղկաձորում, Սևանում և այլ տեսարժան վայրերում:
«Մեր այցելած բոլոր քաղաքները չափազանց գեղեցիկ էին։ Ինձ համար շատ հաճելի էր այցելել Էջմիածին, ծանոթանալ Հայաստանի պատմությանը։ Պետք է խոստովանեմ, որ ամենից շատ ինձ դուր է եկել լավաշ պատրաստելը: Այստեղ իսկապես հրաշալի ժամանակ եմ անցկացրել և կցանկանամ նորից այցելել Հայաստան, Երևանի պետական համալսարան»,- շեշտեց Թեյլորը։
Նշենք, որ MIT ուսանողները հասցրել են ընկերանալ ԵՊՀ ուսանողների հետ, քննարկել ընդհանուր հետաքրքրություններ ներկայացնող հարցեր, կիսել իրենց գիտելիքներն ու պատմել փորձառությունից:
Նմանօրինակ գործակցությունները խրախուսում են ուսանողներին և դասախոսներին զարգացնելու իրենց մասնագիտական կարողություններն ու հմտությունները, ընդլայնելու և ամրապնդելու միջազգային համագործակցության շրջանակը և ծանոթանալու այլ ազգերի մշակույթների։

3. MIT students at YSU
As part of the MISTI Global Teaching Labs program, Massachusetts Institute of Technology (MIT) students Jean-Baptiste Seby, Taylor Conley Phelan and Kristina Janet Vorntran taught three different subjects and held workshops at YSU.
YSU students had the opportunity to participate in the "Financial Literacy", "Persuading with Data" and "Modern Physics: From Quantum Physics to Climate Change" courses for three weeks. Each group included 15-20 students who had interactive meetings and discussions during lectures and performed various assignments and group works. As a result of the course, YSU students acquired new knowledge and developed their abilities and skills.
In the interview with us, YSU Student Council Chairman and Program Coordinator Khachik Abajyan, referring to the significance of the cooperation, emphasized that the Massachusetts Institute of Technology is one of the world's leading scientific and educational institutions, with which new cooperative programs are planned.
"The cooperation between YSU and Massachusetts Institute of Technology launched last year. Implementation of similar programs is of pivotal significance for the internationalization of YSU. For YSU students, this is a good opportunity to accumulate additional knowledge and experience, as well as establish contacts with specialists from abroad," he emphasized.
Jean-Baptiste Seby taught the subject "Modern Physics: From Quantum Physics to Climate Change" at YSU. Talking about the subject, he mentioned that he attached importance to presenting the modern and new approaches of the field to the students, without referring to the traditional physics that is taught everywhere, including in universities. “I covered two main topics: quantum mechanics and climate change. We discussed climate change in the context of Armenia and talked about the consequences and effects. Also, I assigned the students to suggest what can be done to solve the problems arising in this field."
Jean-Baptiste Seby was impressed by the uniqueness of the university environment, the history of the university, the desire of students to learn something new. "I am impressed by the university's long history, reputation, buildings and infrastructures. The education here is great and the students are wonderful. I encourage MIT students to come to YSU since it is a high-standard university that provides high-standard education, and the organizers of the program here are very trustworthy, who do their best to make our days great here."
Kristina Janet Vorntran, a 1st-year student in the "Business Administration" master's program at the Massachusetts Institute of Technology, taught the subject "Financial Literacy" at YSU. She mentioned that she had rich experience at YSU. "I realized that finance is not just about numbers, it's really an art. I am impressed by the involvement of the students. I loved it so much when they raised their hands and asked questions...good questions. During the course, we studied everything from budgeting to cash management, investments, as well as behavioral economics."
At the end of the course, MIT students handed certificates to the students. Taylor Conley Phelan, who taught the subject "Persuading with data", speaking about the importance of certificates and then referring to the skills of YSU students, noted that YSU students participated in the classes with great enthusiasm, which was inspiring for her.
"YSU students’ English communication is great. There were no problems with transferring information or giving assignments to students. The certificates signed by the YSU Rector prove that they have completed the course and they are experts," noted Taylor Conley Phelan and added that she would like to return in the summer and autumn to see Armenia in different seasons.
Visits to various sightseeing and cultural places of RA were organized for MIT students. They visited Garni, Geghard, Sardarapat, Etchmiadzin, Byurakan, Tsaghkadzor, Sevan and many other places of interest.
"All the cities we visited were incredible. It was very pleasant for me to visit Etchmiadzin and learn about the history of Armenia. I must admit that most of all I liked making lavash. I had a wonderful time here and I would like to visit Armenia, Yerevan State University again," Taylor stressed.
MIT students managed to get close to YSU students, discuss common interests, share their knowledge and talk about their experiences.
Such partnerships encourage students and professors to develop their professional abilities and skills, expand and strengthen the scope of international cooperation, and learn about the cultures of other nations.