3. ԵՊՀ-ն՝ ի նպաստ հայ-ֆրանսիական գիտակրթական կապերի ամրապնդման
Համալսարանը, կարևորելով միջազգային համագործակցության ընդլայնումը, օտարերկրյա ուսանողներին պարբերաբար ներգրավում է կրթական ծրագրերում և ապահովում ուսուցման համար նպաստավոր պայմաններ։ Ֆրանսիացի Բեատրիս Մարիե Ռիվերոնն ընտրել է ԵՊՀ-ն՝ իր գիտելիքները հարստացնելու ու մասնագիտական գործունեության հիմքերն ամուր դնելու համար։
Բեատրիսը, ավարտելով Փարիզի արևելյան լեզուների և քաղաքակրթությունների ազգային ինստիտուտի (INALCO) ռուսաց լեզու մասնագիտության բակալավրիատը, տեղափոխվել է Հայաստան՝ ԵՊՀ ռուս բանասիրության ֆակուլտետի մագիստրատուրայի առաջին կիսամյակի դասընթացներին մասնակցելու։
Նա, ԵՊՀ-ում ուսումնասիրելով գրական տեքստի վերլուծություն, տեքստի լեզվաբանություն, ռուս գրականությունը եվրոպականի համատեքստում, 21-րդ դարի լեզվաբանական ուղղությունները, ինչպես նաև այլ թեմաներ, հանձնել է քննություններ՝ արձանագրելով գոհացուցիչ արդյունքներ։
Երևանում ուսանելու հնարավորություն նրան ընձեռվել է ԵՊՀ-ի և Փարիզի արևելյան լեզուների և քաղաքակրթությունների ազգային ինստիտուտի (INALCO)-ի միջև կնքված համագործակցության պայմանագրի շնորհիվ։
«Հնարավորություն ունեի ուսումս շարունակելու Հայաստանում կամ Տաջիկստանում։ Առանց երկմտելու ընտրեցի Հայաստանը, քանի որ ընդհանրապես ծանոթ չէի կովկասյան տարածաշրջանին, միայն լսել էի, որ Հայաստանը հետաքրքիր է իր պատմությամբ, մշակույթով, աշխարհագրությամբ ու կրոնով»,- մեզ հետ զրույցում պատմեց Բեատրիս Ռիվերոնը։
Նա, խոսելով Փարիզում ստացած իր կրթությունից, ասաց, որ այնտեղ ռուսերենն ուսումնասիրել է որպես օտար լեզու, սակայն ԵՊՀ-ում այլ է ռուսերենի հանդեպ մոտեցումը․«Համալսարանում ես համակողմանիորեն ուսումնասիրել եմ ռուս բանասիրությունը, ինչի շնորհիվ ռուսերենը դարձել է իմ հարազատ լեզուն։ Ուսումնառությունը շատ հետաքրքիր էր, բայց նաև բարդ»։
Բեատրիսի նպատակը թարգմանչուհի դառնալն է, մեծ սեր ունի գեղարվեստական գրականության հանդեպ, ուստի հեռանկարում նաև գրական արժեքավոր գործերի թարգմանությամբ զբաղվելն է։
«Ես հիանում էի՝ տեսնելով ԵՊՀ իմ համակուրսեցիների խորքային գիտելիքները ռուս դասական գրողներից ու նրանց գործերից, ինչպես նաև նրանց՝ մի շարք ստեղծագործություններ արհեստավարժ ասմունքելը։ Երևանում գրականության հանդեպ սերն անհամեմատ զգալի է, գրականությունը դեռ ապրում է»,- նշեց նա։
Բեատրիսն ուսումը ԵՊՀ-ում շարունակելու որոշումը կայացնելուց հետո է միայն որոշել ծանոթանալ Հայաստանի պատմությանը՝ համացանցում փնտրելով տեղեկություններ նաև ՀՀ մասին։
«Ես հետաքրքրվեցի Հայաստանով և գիտակցեցի, որ հիասքանչ երկիր է՝ հարուստ մշակույթով ու հնագույն պատմությամբ։ Երևան ժամանեցի սեպտեմբերի 19-ին, այսինքն՝ Արցախի հրետակոծման օրը։ Իրավիճակին հետևում էի լուրերով և տխուր ու ծանր էր ինձ համար իմանալ, որ հայ ժողովուրդն ու հայկական մշակույթը ագրեսիայի վտանգի տակ են»,- ասաց Բեատրիսը՝ ընդգծելով Ֆրանսիայի և Հայաստանի միջև բարեկամական հարաբերությունների կարևորությունը, հատկապես, որ Ֆրանսիան աջակցում էր Հայաստանին այդ դժվարին պահին։
Բեատրիսը ԵՊՀ-ում ուսանելու ժամանակ այցելել է նաև Հայաստանի տեսարժան վայրեր, իսկ նախքան քննաշրջանը՝ դեկտեմբերի վերջին, եղբոր հետ ավտոմեքենայով մեծ ճանապարհորդություն է ձեռնարկել, որն ավարտել է հունվարին․ «Մենք միասին այցելեցինք Գյումրի, Դիլիջան, Սևան, Տաթևի վանք։ Ես բացահայտեցի, թե ինչքան վանքեր ու սարեր ունի Հայաստանը, որոնք կարծես հայկական հավատքի պահապաններն են։ Բնությունը արտակարգ է։ Ինձ շլացնում էին ճանապարհին հանդիպող գույները, լույսը, որն ընկնում էր բարձունքներին, ոսկեգույն քարերին, ձյանը, խաչքարերին ու լճին»։
Ֆրանսիացի ուսանողին գրավել են նաև հայկական ուտեստները, հյուրընկալությունը։
«Մարդիկ հիմնականում շատ շռայլ են ու բաց՝ շփման համար, ինձ զարմացրեց օտարներին օգնելու նրանց անկեղծ առաջարկը և անծանոթների հետ ընկերական շփումը»,- նշեց Բեատրիսը՝ ընդգծելով, որ Հայաստանը հյուրընկալ երկիր է։

3. YSU boosts the strengthening of Armenian-French scientific and educational ties
The university, attaching importance to expanding the scope of international cooperation, regularly involves foreign students in educational programs and provides favorable conditions for learning. Beatrice Riveron from France chose YSU to enrich her knowledge and lay the foundations of her professional activity.
After graduating from the National Institute for Oriental Languages and Civilizations (INALCO) in Paris with a bachelor's degree in Russian language, Beatrice moved to Armenia to participate in the first semester of the graduate academic program in the Faculty of Russian Philology at YSU.
Having studied literary text analysis, text linguistics, Russian literature in the European context, linguistic directions of the 21st century, as well as other topics at YSU, she passed exams and scored high marks.
She was given the opportunity to study in Yerevan thanks to the cooperation agreement signed between YSU and the National Institute for Oriental Languages and Civilizations (INALCO).
"I had the opportunity to continue my studies in Armenia or Tajikistan. I chose Armenia without any doubt since I was not familiar with the Caucasus at all, I had only heard that Armenia is interesting for its history, culture, geography and religion," Beatrice Riveron said in the interview with us.
Speaking about her education in Paris, Beatrice noted that she studied Russian as a foreign language, but the approach to Russian is different at YSU: "At the university, I studied Russian philology comprehensively, thanks to which Russian became my native language. The study process was very interesting but also difficult."
Beatrice's goal is to become a translator. She has a great love for fiction, therefore, translating valuable literary works is one of her plans for the future.
"I was amazed to see my YSU fellow students' in-depth knowledge of Russian classical writers and their works, as well as their professional recitation of a number of works. In Yerevan, the love for literature is extremely significant, literature is still alive," she said.
Only after deciding to continue her education at YSU, Beatrice decided to get acquainted with the history of Armenia by searching for information also about the Republic of Armenia on the Internet.
"I became interested in Armenia and realized that it is a wonderful country with a rich culture and ancient history. I arrived in Yerevan on September 19, that is, on the day of the bombardment of Artsakh. I followed the situation on the news and it was sad and hard for me to know that the Armenian people and Armenian culture are under the threat of aggression," said Beatrice, emphasizing the importance of friendly relations between France and Armenia, especially that France supported Armenia at that difficult time.
While studying at YSU, Beatrice also visited the sights of Armenia, and before the exam period, at the end of December, she took a long trip by car with her brother, which she finished in January: "We visited Gyumri, Dilijan, Sevan, Tatev Monastery together. I discovered how many monasteries and mountains Armenia has, which seem to be the guardians of the Armenian faith. Nature is extraordinary. I was amazed by the colors on the road, the light that fell on the heights, the golden stones, the snow, the khachkars and the lake."
The French student was also attracted by Armenian dishes and hospitality.
"People are mainly very generous and outgoing, I was surprised by their sincere offer to help foreigners and friendly communication with strangers," said Beatrice, emphasizing that Armenia is a hospitable country.