3. ՆՈՐ ՀՆԱՐԱՎՈՐՈՒԹՅՈՒՆ ՈՒՍԱՆՈՂՆԵՐԻ ՀԱՄԱՐ․ ԵՊՀ-Ի ԵՎ ՄՊՀ-Ի ՄԻՋԵՎ ՀԱՄԱԳՈՐԾԱԿՑՈՒԹՅԱՆ ՀՈՒՇԱԳԻՐ Է ԿՆՔՎԵԼ
ԵՊՀ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը, տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետի դեկան Հայկ Սարգսյանը և Մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովի նախագահ Գեղամ Գևորգյանն այսօր ստորագրել են եռակողմ համագործակցության հուշագիր՝ ապահովելու երկու կառույցների միջև տնտեսագիտության և կառավարման ոլորտներում անհրաժեշտ համագործակցությունն ու նպաստելու ուսանողների գիտելիքների, գործնական հմտությունների ու կարողությունների զարգացմանը:
a-memorandum-of-cooperation-was-signed-between-YSU-and-MSU
Եռակողմ հուշագիրը ստորագրվել է՝ կարևորելով բուհ-աշխատաշուկա համագործակցության ընդլայնման անհրաժեշտությունը, տնտեսական մրցակցության պաշտպանության կարգավորումների արդյունավետության բարձրացումն ու բարձրագույն որակավորմամբ մասնագետների պատրաստումը։
Ըստ հուշագրի՝ համատեղ մշակվելու են կրթական ծրագրեր, Մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովում կազմակերպվելու են ուսանողական պրակտիկաներ, մասնագիտական դասընթացներ, իրականացվելու են հետազոտական նախագծեր և այլ միջոցառումներ։
ԵՊՀ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը, կարևորելով այս համագործակցությունը, կոչ է արել ուսանողներին ձեռքից բաց չթողնել ընձեռված հնարավորությունն ու օգտվել ստեղծված նպաստավոր պայմաններից՝ փաստելով, որ պրակտիկան ուսումնառության ամենակարևոր բաղադրիչներից է, որն օգնում է հարստացնել գիտելիքների պաշարն ու զարգացնել փորձնական հմտությունները:
Հ․ Հովհաննիսյանը հույս է հայտնել, որ այսօր ստորագրված հուշագիրը կնպաստի երկու կառույցների միջև համագործակցության զարգացմանն ու համատեղ ծրագրերի իրագործման հնարավորությունների ավելացմանը։
ՄՊՀ նախագահ Գեղամ Գևորգյանը, ողջունելով այս նախաձեռնությունը, նշել է, որ հուշագրի նպատակն է կրթություն-աշխատաշուկա կապի ստեղծումը, ինչը հնարավորություն կտա ապագա մասնագետներին պետական կառավարման համակարգում զարգացնելու գործնական հմտությունները: Նրա խոսքով՝ ԵՊՀ-ի հետ համագործակցությունը փաստացի վաղուց է մեկնարկել, և այս հուշագրով պարզապես այն  իրավական հիմքերի վրա է դրվում: Տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետի չորս ուսանողներ այսօր արդեն աշխատում են հանձնաժողովում, պարբերաբար հանդիպումներ են կազմակերպվում բուհի ուսանողների համար. նրանք հնարավորություն են ունեցել ներկա գտնվելու հանձնաժողովի նիստերին, ծանոթանալու ՄՊՀ գործունեությանը, ինչպես նաև որպես փորձնակ ներգրավվելու հանձնաժողովի աշխատանքում և հետագայում հիմնական աշխատանքի անցնելու:

3. NEW OPPORTUNITY FOR STUDENTS: A MEMORANDUM OF COOPERATION WAS SIGNED BETWEEN YSU AND MSU
YSU Rector Hovhannes Hovhannisyan, Dean of the Faculty of Economics and Management Hayk Sargsyan, and Chairman of the Competition Protection Commission Gegham Gevorgyan signed a tripartite cooperation memorandum today to ensure the necessary cooperation between the two institutions in the fields of economics and management, as well as to promote the development of students' knowledge, practical skills, and abilities.
a-memorandum-of-cooperation-was-signed-between-YSU-and-MSU
The tripartite memorandum was signed, highlighting the need to expand university-labor market cooperation, increase the efficiency of economic competition protection regulations, and train highly qualified specialists.
According to the memorandum, educational programs will be developed jointly, and student internships, professional courses, research projects, and other events will be implemented in the Competition Protection Commission.
YSU rector Hovhannes Hovhannisyan, emphasizing the importance of cooperation, called on students not to miss the opportunity and to take advantage of the favorable conditions, stating that practice is one of the most important components of learning, which helps to enrich the stock of knowledge and develop experimental skills.
H. Hovhannisyan expressed hope that the memorandum signed today will contribute to the development of cooperation between the two institutions and increase the possibilities of implementing joint projects.
Welcoming this initiative, the CPC Chairman Gegham Gevorgyan, noted that the purpose of the memorandum is to create a link between education and the labor market, which will enable future specialists to develop practical skills in the public administration system. According to him, the cooperation with YSU started a long time ago, and with the memorandum, it is simply put on a legal basis. Today, four students of the Faculty of Economics and Management are already working for the committee; regular meetings are organized for university students. Moreover, they have the opportunity to attend the committee meetings, be acquainted with its activities, as well as to get involved in the work of the committee as a trial and later to get the main job.