3. ՀԱՄԱՏԵՂԵԼՈՎ ԿՐԹՈՒԹՅՈՒՆԸ ԵՎ ԸՆՏԱՆԻՔԸ․ ՀԱՐՑԱԶՐՈՒՅՑՆԵՐԻ ՇԱՐՔ՝ ՆՎԻՐՎԱԾ ԿԱՆԱՆՑ ՄԻԱՄՍՅԱԿԻՆ
Աիդա Ջանջուղազյանը սովորում է ԵՊՀ աշխարհագրության և երկրաբանության ֆակուլտետում՝ «Սերվիս» բաժնում։ Կարևորելով կնոջ առանցքային դերը կյանքի տարբեր բնագավառներում` ԵՊՀ ուսանողը ձգտում է համալսարանում ստացած կրթությունը ծառայեցնել ոլորտի զարգացմանը:
interwiew-with-Aida-Janjughazyan
- Աի՛դա, կպատմե՞ք մասնագիտության ընտրությունից. ինչո՞ւ որոշեցիք հենց ԵՊՀ-ում սովորել:
- Ես սիրում եմ լինել այնպիսի միջավայրում, որտեղ միօրինակություն չկա։ ԵՊՀ աշխարհագրության և երկրաբանության ֆակուլտետը հենց այդպիսին է։ Այնտեղ դասերն անցկացվում են ժամանակակից մեթոդներով՝ հնարավորություն տալով ոչ միայն համընդգրկուն գիտելիքներ ձեռք բերելու ոլորտի վերաբերյալ, այլև ունենալու ուսանողական հագեցած առօրյա: Ընտրեցի ԵՊՀ-ն, քանի որ վստահ էի՝ համալսարանն ավարտելուց հետո ինքս էլ կկարողանամ նպաստել ոլորտի զարգացմանը․ իմ կարծիքով՝ սպասարկման ոլորտը բարեփոխումների կարիք ունի:
- Նշեցիք, որ ոլորտում բարեփոխումների կարիք կա: Արդյոք ԵՊՀ-ն նախանշում է բնագավառում առկա հիմնախնդիրների լուծման ուղիները:
- Իհա՛րկե: Ֆակուլտետում դասախոսում են այնպիսի մասնագետներ, որոնք քաջատեղյակ են ոչ միայն տեղական, այլև միջազգային փորձին, իսկ դա նպաստում է ուսանողների գործնական հմտությունների զարգացմանն ու աշխարհայացքի ընդլայնմանը: Նրանք ներկայացնում են անհրաժեշտ բարեփոխումների ոչ օրինաչափ լուծումներ, որոնք, միանշանակ, չափազանց կարևոր են գործատուի համար:
- Իսկ ինչպե՞ս է հաջողվում համատեղել ընտանիքն ու կրթությունը:
- Ներքին համոզմունք ունեմ, որով առաջնորդվում եմ տարբեր իրավիճակներում, այն է` արդյունավետ կառավարել ժամանակն ու առկա ռեսուրսները: Նախապես պլանավորելով անելիքներս` կարողանում եմ ոչ միայն մեկտեղել ընտանիքն ու կրթությունը, այլև զբաղվել սեփական բիզնեսով: Ի դեպ, դրա զարգացման գործում ևս ԵՊՀ տված գիտելիքների դերը մեծ է:
- Ոսկեդարի պատմիչ Եղիշեն ասել է. «Տվեք ինձ կիրթ ու խելացի մայրեր` ես ձեզ կտամ կիրթ ու խելացի հասարակություն»: Որքանո՞վ եք արժևորում կիրթ մայրերի դերը պետականաշինության գործում։
- Վստահաբար ասում եմ` կրթությամբ է հնարավոր նպաստել ազգային արժեհամակարգի ձևավորմանն ու զարգացմանը: Այդ գործում անգնահատելի է ծնողների դերը, չէ՞ որ երեխան առաջին հերթին սովորում է այն, ինչ տեսնում է ընտանիքում: Այստեղ է, որ ընդգծվում է մոր առանցքային դերը. նա է երեխաների գլխավոր կրթողն ու դաստիարակողը, իսկ բարեկիրթ երեխաները լուսավոր ապագայի կերտողներն են:
- Ի՞նչ խորհուրդ կտաք այն մայրերին, որոնք դեռ երկմտում են ուսումը բուհում շարունակելու հարցում:
- Կարծում եմ` մենք ինքներս ենք «ստեղծում» մեր գործունեության վրա ազդող գործոններ, ուստի կարևոր է գիտակցել, որ առաջին հայացքից խոչընդոտ թվացող երևույթները հետագայում կդառնան մեր հաջողության գրավականը: Ելնելով սեփական փորձից՝ վստահեցնում եմ` ընտանիքն է այն ուժը, որը մղում է բուհում կրթություն ստանալու և ներդրում ունենալու աշխարհն ավելի լավը դարձնելու կարևոր գործում:

3. COMBINING EDUCATION AND FAMILY: SERIES OF INTERVIEWS DEDICATED TO WOMEN'S MONTH
Aida Janjughazyan is studying at the Faculty of Geography and Geology of YSU, in the "Service" department. Emphasizing the key role of women in various spheres of life, the YSU student strives to use the education received at the university to serve the development of the sphere.
interwiew-with-Aida-Janjughazyan
- Aida, will you tell me about the choice of profession? Why did you decide to study at YSU?
- I like to be in such an environment where there is no uniformity. The YSU Faculty of Geography and Geology is just like that. The classes there are conducted using modern methods, giving the opportunity not only to acquire comprehensive knowledge of the field but also to have a full student's daily life. I chose YSU, as I was sure that after graduating from the university, I would be able to contribute to the development of the field. In my opinion, the service sector needs reforms.
- You mentioned that there is a need for reforms in the sector. Does YSU outline ways to solve existing problems in the field?
- Of course. Specialists who are well aware not only of local but also of international experience, teach at the faculty, and this contributes to the development of students' practical skills and broadening of their worldview. They represent informal solutions to the necessary reforms, which are extremely important for the employer.
- And how do you manage to combine family and education?
- I have an inner belief that guides me in different situations, that is to manage time and available resources effectively. By planning my activities, I am able not only to combine family and education but also to do my own business. By the way, the knowledge provided by YSU also plays a big role in its development.
- Yeghishe, the historian of the Golden Age, said, "Give me educated and intelligent mothers, and I will give you an educated and intelligent society." How much do you value the role of educated mothers in state building?
- I confidently say that it is possible to contribute to the formation and development of the national value system through education. The role of parents in this matter is invaluable; after all, the child first learns what they see in the family. This is where the key role of the mother is emphasized. She is the main educator and nurturer of children, and well-mannered children are the builders of a bright future.
- What advice would you give to mothers who are still hesitating to continue their studies at the university?
- I think that we "create" factors affecting our activity, so it is important to realize that phenomena that seem like obstacles at first glance will later become the key to our success. Based on my own experience, I assure you that my family is the force that pushes me to get an education at the university and contribute to the important work of making the world a better place.