3. ՓԻԼԻՍՈՓԱՆԵՐԻ ԵՎ ՀՈԳԵԲԱՆՆԵՐԻ ԴԵՐԸ ԺԱՄԱՆԱԿԱԿԻՑ ԱՇԽԱՐՀՈՒՄ
Փիլիսոփայությունը և հոգեբանությունը այն հիմնային ոլորտներն են, որոնք քննության են առնում մարդու բնույթն ու գոյը։ Փիլիսոփայությունն զբաղվում է բնության և կյանքի ուսումնասիրությամբ, մինչդեռ հոգեբանությունը վերլուծում է մարդու միտքն ու վարքագիծը՝ հաշվի առնելով հանգամանքներն ու մասնավոր իրավիճակները:
the-role-of-philosophers-and-psychologists-in-the-modern-world
Հոգեբանությունը, ծագելով փիլիսոփայությունից, վերջինիցս էականորեն տարբերվում է. ժամանակակից փիլիսոփայության հիմնախնդիրներից են արդի քաղաքակրթության գիտական ու փիլիսոփայական զարգացման միտումների համակարգումը, ճգնաժամերի աշխարհայացքային շարժառիթների կանխատեսումը և դրանց հաղթահարման հայեցակարգերի մշակումը: Հոգեբանությունն ուսումնասիրում է հոգեկանի կառուցվածքը, զարգացման փուլերը, ախտաբանական դրսևորումների ընկալումները, մեկնաբանություններն ու վերլուծությունը, ինչպես նաև հոգեախտորոշման, հոգեբանական հետազոտության իրագործման սկզբունքներն ու մեթոդները։
Ինչպես ասել է հին հույն փիլիսոփա Արիստոտելը. «Ինքնաճանաչումը բոլոր իմաստությունների սկիզբն է»: Այդ սկզբունքով են առաջնորդվում ԵՊՀ փիլիսոփայության և հոգեբանության ֆակուլտետի պրոֆեսորադասախոսական արհեստավարժ կազմը՝ առաջարկելով արդիական, գոյության համար կարևոր հարցերի շուրջ խորհելու և ինքնակատարելագործվելու հիմնավոր գիտելիքներ, ինչպես նաև մասնագիտական զարգացման ու առաջընթացի ուղեցույց։
ԵՊՀ փիլիսոփայության և հոգեբանության ֆակուլտետը ձեռնարկում է անհրաժեշտ քայլեր կրթության որակի բարձրացման և այդ ոլորտում ուսանողների ներգրավման ուղղությամբ։ Ֆակուլտետի դասախոսները մասնակցում են ինչպես տեղական, այնպես էլ միջազգային փոխանակման ծրագրերի, որոնց շրջանակում ոչ միայն իրենք են վերապատրաստվում, այլև վերապատրաստում են գործընկեր կրթական հաստատությունների դասախոսներին։
Ֆակուլտետի գիտական գործունեության կարևոր մաս են կազմում դրամաշնորհային ծրագրերը, որոնցում ընդգրկվում են նաև մագիստրանտներ։ Տեղականից զատ՝ ֆակուլտետն անդամակցում է միջազգային ծրագրերի, որոնցից է «Psi Chi» հոգեբանական միջազգային պատվավոր ընկերակցությունը, որի շրջանակում իրագործվող ծրագրերին ևս մասնակցում են ֆակուլտետի ուսանողները։
Փիլիսոփայության և հոգեբանության ֆակուլտետում ուսանողները համընդգրկուն պատկերացում են կազմում երկու ոլորտների վերաբերյալ բակալավրիատում ուսանելիս, իսկ մագիստրատուրայում արդեն հմտանում են կոնկրետ մասնագիտացումներում՝ հնարավորություն ունենալով ուսումնասիրելու հոգեբանության մի շարք ոլորտներ (բարոյագիտություն, կլինիկական հոգեբանություն և հոգեթերապիա, անձի հոգեբանություն և հոգեբանական խորհրդատվություն, կառավարման հոգեբանություն, մանկական հոգեբանություն և հոգեթերապիա, կիրառական հոգեբանություն, կառավարման հոգեբանություն և ընտանիքի հոգեբանություն)։
Ֆակուլտետը համագործակցում է պետական կառավարման համակարգի, կրթահամալիրների, հասարակական կազմակերպությունների, կլինիկաների, քրեակատարողական հիմնարկների, ձեռնարկատիրական կազմակերպությունների, բանկերի և շատ այլ հաստատությունների հետ։ Այդ գործակցությունների շրջանակում ուսանողներն անցնում են մասնագիտական պրակտիկաներ՝ հետագայում հիմնական աշխատանքի անցնելու հեռանկարով։
Փիլիսոփայության և հոգեբանության ֆակուլտետում մասնագիտական գիտելիքների ձեռքբերումը նպաստում է ոչ միայն հմուտ հոգեբաններ և փիլիսոփաներ, այլև վերլուծաբաններ և ցանկացած բնագավառում ռազմավարական պլանավորում կատարող փորձագետներ պատրաստելուն, քանի որ ինչպիսին կազմակերպության փիլիսոփայությունն է, այնպիսին էլ նրա կատարած աշխատանքն է։ Բացի դրանից՝ աշխատաշուկայում մեծ պահանջարկ ունեն հոգեբանները, որոնք ծավալում են բազմաբովանդակ գործունեություն՝ աջակցելով հաստատություններում առողջ մթնոլորտի ստեղծմանը, ապահովմանը և նմանօրինակ առանցքային գործառույթների կատարմանը։

3. THE ROLE OF PHILOSOPHERS AND PSYCHOLOGISTS IN THE MODERN WORLD
Philosophy and psychology are the basic fields that examine the nature and existence of humans. Philosophy deals with the study of nature and life, while psychology analyzes human thought and behavior in light of circumstances and private situations.
the-role-of-philosophers-and-psychologists-in-the-modern-world
Psychology, originating from philosophy, is significantly different from the latter. Among the problems of modern philosophy is the coordination of the scientific and philosophical development trends of modern civilization, the prediction of worldview motives of crises, and the development of concepts for overcoming them. Psychology studies the structure of the psyche, stages of development, perceptions, interpretations, and analysis of pathological manifestations, as well as the principles and methods of psycho-diagnosis, and psychological research.
As the ancient Greek philosopher Aristotle said, "Self-knowledge is the beginning of all wisdom." The professorial staff of the Faculty of Philosophy and Psychology of YSU is guided by this principle, offering solid knowledge for reflection and self-improvement on current, important issues for existence, as well as a guide to professional development and progress.
The Faculty of Philosophy and Psychology of YSU is taking necessary steps in the direction of increasing the quality of education and involving students in that field. The lecturers of the faculty participate in both local and international exchange programs, within the framework of which they not only train themselves but also lecturers from partner educational institutions.
An important part of the faculty's scientific activity is grant programs, which also include Master's students. In addition to the local ones, the faculty is a member of international programs, among which is the "Psi Chi" international psychological honorary society, in the framework of which students of the faculty participate in the programs implemented.
Students gain a comprehensive understanding of both fields while getting Undergraduate and Master's level education at the faculty, they already specialize in specific fields, having the opportunity to study many areas of psychology (ethics, clinical psychology, psychotherapy, personality psychology, and psychological counseling, management psychology, child psychology and psychotherapy, applied psychology, management psychology, and family psychology).
The faculty cooperates with state administration bodies, educational complexes, non-governmental organizations, clinics, penitentiary institutions, business organizations, banks, and many other institutions. In the framework of these partnerships, students undergo professional internships with the prospect of entering the main job later.
Acquiring professional knowledge in the Faculty of Philosophy and Psychology contributes to training not only skilled psychologists and philosophers but also analysts and experts in strategic planning in any field, as the philosophy of the organization defines the work it does. In addition, there is a great demand in the labor market for psychologists who carry out multi-content activities, supporting the creation and maintenance of a healthy atmosphere in institutions and the performance of similar key functions.