3. ԵՊՀ չինարենի և չինական մշակույթի կենտրոն
Միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի Չինարենի և չինական մշակույթի կենտրոնը հիմնադրվել է ԵՊՀ հոգաբարձուների խորհրդի 2015 թվականի հունիսի 19-ի N 9 նիստի որոշմամբ: Կենտրոնի ղեկավարն է Միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի Դիվանագիտական ծառայության և մասնագիտական հաղորդակցման ամբիոնի վարիչ, բ.գ.թ., դոցենտ Սյուզաննա Նավասարդյանը:
Կենտրոնի հիմնական խնդիրներն ու գործառույթները
• Խթանել ԵՊՀ-ում չինարենի ուսուցումը:
• Ուսանողների կրթական հետաքրքրությունն ուղղել դեպի Չինաստանի մշակութային արժեքները:
• Աջակցել ԵՊՀ-ում չինարենի ուսումնական գործընթացի ներդրմանը, կազմակերպել համապատասխան մասնագիտական դասընթացներ ԵՊՀ ուսանողների համար:
• Աջակցել ԵՊՀ համագործակցությանը Հայաստանի Հանրապետությունում հավատարմագրված Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության դեսպանատան և Երևանի Վ. Բրյուսովի անվան պետական համալսարանի Կոնֆուցիոսի ինստիտուտի հետ։
• Համագործակցել ԵՊՀ և գիտական այլ կենտրոնների ու համալսարանների հետ՝ կենտրոնի աշխատանքների արդյունավետ կատարման, ինչպես նաև փորձի փոխանակման նպատակով։
• Կազմակերպել չինարենի անհատական և խմբակային դասընթացներ ինչպես ԵՊՀ, այնպես էլ այլ համալսարանների դիմորդների համար՝ համաձայն ներքին չափորոշիչների:
• Պլանավորել և անցկացնել թեմատիկ դասընթացներ, կինոդիտումներ, ցուցահանդեսներ, օլիմպիադաներ չինարենի, չինական մշակույթի, կրոնի և պատմության ոլորտներում, ինչպես նաև նշել ազգային տոները և այլ միջոցառումներ։

- YSU Center for Chinese Language and Chinese Culture
The Center for Chinese Language and Chinese Culture of the Faculty of International Relations was founded by the decision of the YSU Board of Trustees on June 19, 2015. The head of the Diplomatic Service and Professional Communication Chair of the Faculty of International Relations, Ph.D., Associate Professor Suzanna Navasardyan, leads the Center.
The main tasks and functions of the center:
To promote Chinese language teaching at YSU.
To direct students' educational interest to Chinese cultural values.
Support the implementation of the Chinese language learning process in YSU; organize relevant professional courses for YSU students.
To support YSU's cooperation with the Embassy of the People's Republic of China accredited in the Republic of Armenia and with the Confucius Institute of V. Brusov State University.
To cooperate with YSU and other scientific centers and universities for efficient performance of the center's work, as well as exchange of experience.
To organize individual and group Chinese language courses for both YSU and other university applicants according to internal standards.
To plan and conduct thematic courses, film screenings, exhibitions, and olympiads in the fields of the Chinese language, Chinese culture, religion, and history, as well as celebrate national holidays and other events.