2. ԵՊՀ ռեկտորի ողջույնի խոսքը
Սիրելի՛ առաջինկուրսեցիներ, բարի գալուստ Երևանի պետական համալսարան։ Դուք կրթական ու գիտական փառավոր պատմություն ունեցող համալսարանի ուսանող եք և համալսարանական մեծ ընտանիքի անդամ։
Ուսումնառության ընթացքում այստեղ ծանոթանալու եք ավելի քան մեկդարյա հարուստ պատմություն ունեցող համալսարանի գեղեցիկ ավանդույթներին, ստանալու եք Հայաստանում լավագույն կրթությունը, ձեռք եք բերելու նոր հմտություններ, գիտական ասպարեզում կատարելու եք ձեր առաջին քայլերը, բացահայտելու եք ձեր ներուժը, սովորելու եք ինքնուրույն մտածել, կարողանալու եք փնտրել ստեղծագործական լուծումներ, հասկանալու եք՝ ինչպես կյանքի կոչել ձեր գաղափարներն ու լիարժեք ձևավորվել որպես անհատ ու քաղաքացի։
Սիրելի՛ առաջինկուրսեցիներ, ԵՊՀ-ն իր ստեղծագործական ոգեշնչող միջավայրով, բարեփոխումների ծրագրով, նորարարական մեթոդներով ու տեղեկատվական տեխնոլոգիաների կիրառմամբ կազմակերպվող տարբեր դասընթացներով, մշակութային ու մարզական միջոցառումներով հիշարժան ու անմոռանալի է դարձնելու ձեր ուսանողական առօրյան և ընձեռելու է հետագայում հաջողությունների հասնելու նոր հնարավորություններ։
Համոզված եմ, որ մենք միասին ձեր ուսումնառությունն առավել հետաքրքիր ու արդյունավետ ենք դարձնելու, կյանքի ենք կոչելու ձեր նորարար գաղափարները՝  նպաստելով մեր բուհի, ինչպես նաև մեր երկրի զարգացմանն ու առաջընթացին։
Սիրելի՛ առաջինկուրսեցիներ, օգտվե՛ք ձեզ ընձեռված բոլոր հնարավորություններից ու լիարժեք վայելե՛ք ձեր ուսանողական կյանքը։

2. YSU freshman's guide
Dear freshmen, welcome to Yerevan State University. You are part of a university with a glorious educational and scientific history and a member of a large academic community.
During your studies here, you will get to know the traditions of the university with a rich history of more than a century, get the best education in Armenia, acquire new skills, take your first steps towards science, discover your potential, develop critical thinking, be able to seek for creative solutions, understand how to implement your ideas and fully grow as an individual and citizen.
Dear freshmen, YSU’s creative and inspiring environment, reform programs, innovative methods, and various courses, cultural, and sports events organized using information technologies, will make your daily student life memorable and unforgettable as well as provide new opportunities to achieve success.
I am sure that together we will make your studies even more alluring and rewarding; we will implement your innovative ideas, contributing to the development and progress of our university, as well as the country.
Dear freshmen take advantage of all the opportunities offered to you and fully enjoy your experience at the university!