• Թեզիսների ժողովածու
Գիտաժողովի նպատակն է խթանել գիտության տարբեր ոլորտների զարգացումը հանրապետությունում, հնարավորություն ընձեռել մասնագետներին իրազեկ լինելու հարակից ոլորտների գիտահետազոտական աշխատանքներին և առաջընթացին, ամրապնդել և ստեղծել նոր կապեր գիտահետազոտական ինստիտուտների, կենտրոնների և համալսարանների միջև:
Գիտաժողովն առաջին անգամ անցկացվել է նախորդ տարի՝ 2022 թվականին: Հաշվի առնելով գիտաժողովի գրանցած հաջողությունը՝ որոշվել է այն դարձնել ամենամյա։
«Համահայկական գիտաժողով-2023» գիտական միջոցառման շրջանակում պարտադիր զեկուցումներ են ներկայացնելու ստորև նշված մրցույթների գիտական թեմաների ղեկավարները կամ գիտական խմբի անդամներից որևէ մեկը: Ներկա են լինելու գիտական խմբերի մյուս բոլոր մասնակիցները և համապատասխան մրցույթների մասնագիտական փորձագիտական խորհրդի անդամները․
• աջակցություն գիտական խմբերի մեկնարկի կամ լաբորատորիաների (բաժինների) ամրապնդմանը (21SCG),
• աջակցություն առաջատար հետազոտություններին (21AG),
• աջակցություն գիտական խմբերի կամ լաբորատորիաների ամրապնդմանը (20TTCG),
• աջակցություն գիտական խմբերի մեկնարկին (20TTSG),
• Հայաստանի Հանրապետության գիտական համայնքին արտերկրի գիտնականների ինտեգրման աջակցության ծրագիր (22 IRF),
• հեռավար լաբորատորիաների հիմնադրման ծրագիր (22RL):
Ելնելով վերոգրյալից՝ սիրով հրավիրում ենք ձեզ՝ ելույթ ունենալու «Համահայկական գիտաժողով-2023» գիտական միջոցառմանը:
Ելույթի ժամանակ անհրաժեշտ է ներկայացնել՝
• տվյալ ուղղությամբ գիտական խմբի ընթացիկ գիտական ձեռքբերումները, ինչպես նաև գիտական թեմայի փաստացի ծախսերի վերաբերյալ հաշվետվությունը, որոնք ներկայացնելու համար տրամադրվում է 15 րոպե, և հավելյալ 5 րոպե՝ հարցերի համար:
Գիտաժողովին պաստառային (poster) ներկայացմամբ հանդես գալու հնարավորություն ունեն Բարձրագույն կրթության և գիտության կոմիտեի կողմից ֆինանսավորման այլ շրջանակում իրականացվող գիտական թեմաների ներկայացուցիչները: Պաստառային ներկայացումը նախատեսվում է անցկացնել ս.թ. նոյեմբերի 19-ին։
Գիտաժողովի շրջանակում նախատեսված միջգիտակարգային մրցույթին (մրցանակային ֆոնդը կազմում է 1 միլիոն ՀՀ դրամ) մասնակցելու նպատակով յուրաքանչյուր գիտական թեմայից առնվազն մեկ երիտասարդ հետազոտող (մինչև 35 տարեկան) կարող է առաջադրվել գիտական ղեկավարի կողմից։
«Համահայկական գիտաժողով-2023» գիտական միջոցառմանը ցանկալի է 2023 թվականից սկսած գիտական թեմաների ղեկավարների ներկայությունը, այդ թվում Հայաստանի Հանրապետության գիտական համայնքին արտերկրի գիտնականների ինտեգրման աջակցության (IRF 23, IRF 23/2) և հեռավար լաբորատորիաների հիմնադրման (RL23) ծրագրերի շահառու գիտական թեմաների ղեկավարների:

• Conference program
The purpose of the conference is to promote the development of various fields of science in the republic, to provide an opportunity for specialists to be aware of the scientific research works and progress of related fields, and to strengthen and create new connections between scientific research institutes, centers, and universities.
For the first time, the conference was held in 2022. Considering the success of the conference, it was decided to make it an annual event.
Within the framework of the "All-Armenian Scientific Conference-2023" scientific event, the mentors of the research topics of the competitions mentioned below or any of the members of the scientific group will present mandatory reports. All other participants of the scientific groups and members of the professional expert council of the respective competitions will be present.
• support for starting scientific groups or strengthening laboratories (departments) (21SCG),
• support for leading research (21AG),
• support for the strengthening of scientific groups or laboratories (20TTCG),
• support for starting scientific groups (20TTSG),
• Support program for the integration of foreign scientists into the scientific community of the Republic of Armenia (22 IRF),
• program for the establishment of remote laboratories (22RL).
Based on the above, we kindly invite you to speak at the "All-Armenian Scientific Conference-2023" scientific event.
During the speech, it is necessary to present:
• the current scientific achievements of the scientific group in the given direction, as well as the report on the actual costs of the research topic, which are given 15 minutes to present, and an additional 5 minutes for questions.
Representatives of research topics implemented by the Higher Education and Science Committee within the framework of other funding have the opportunity to make a poster presentation at the conference. The poster presentation is planned to be held on November 19, 2023.
At least one young researcher (up to 35 years old) from each research topic can be nominated by the scientific director to participate in the interdisciplinary competition (the prize fund is 1 million AMD) planned within the framework of the conference.
At the "All-Armenian Conference-2023" scientific event, it is desirable to have the leads of research topics starting from 2023, including the leads of research topics benefiting from the programs of support for the integration of foreign scientists into the scientific community of the Republic of Armenia (IRF 23, IRF 23/2) and the establishment of remote laboratories (RL23).