ԱՐԵՎԻՔ (ՄԵՂՐԻ). ՊԱՏՄԱՄՇԱԿՈՒԹԱՅԻՆ ԺԱՌԱՆԳՈՒԹՅՈՒՆ ԵՎ ՄԻՋՄՇԱԿՈՒԹԱՅԻՆ ԿԱՊԵՐ
📌 Երևանի պետական համալսարանը և ՀՀ ԳԱԱ Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտը, Հայագիտական ուսումնասիրությունները ֆինանսավորող համահայկական հիմնադրամի աջակցությամբ և «Երկիր եւ մշակոյթ» համազգային կազմակերպության հետ գործակցաբար, կազմակերպում են միջազգային գիտաժողով՝ նվիրված Սյունիքի պատմական Արևիք գավառի (ներկայիս Մեղրիի շրջանի) պատմամշակութային ժառանգության և հարևան երկրների հետ միջմշակութային կապերի զանազան հայեցակետերին։
🧬 Ակնկալում ենք գիտական նորույթ և վերլուծական բնույթ ունեցող զեկուցումներ, որոնք առնչվում են հետևյալ գիտակարգային ուղղություններին.
🔸 նյութական մշակութային ժառանգություն (հնագիտություն, վիմագրագիտություն, թանգարանագիտություն)
🔸 ոչ-նյութական մշակութային ժառանգություն (ազգագրություն, մշակութային մարդաբանություն, բանագիտություն, լեզվաբանություն, բարբառագիտություն)
🔸 արվեստագիտություն (ճարտարապետություն, մանրանկարչություն, որմնանկարչություն, ձեռագրագիտություն)
🔸 պատմագիտություն (պատմագրություն, աղբյուրագիտություն, տեղագրություն, քարտեզագիտություն)
♟ Գիտաժողովը տեղի կունենա Երևանում և Մեղրիում:
✅ Մասնակցության համար անհրաժեշտ է զեկուցման հիմնադրույթներն ուղարկել 🌐 meghri.conference@gmail.com էլ. հասցեին՝ նախքան ս.թ. սեպտեմբերի 1️⃣5️⃣-ը,
նշելով հեղինակ(ներ)ի անուն-հայրանուն-ազգանունը, գիտական կոչումը, պաշտոնը, աշխատավայրը և բջջային հեռախոսահամարը։ Կազմկոմիտեի կողմից ընտրված մասնակիցներին դրական պատասխան նամակը կուղարկվի մինչև ս.թ. հոկտեմբերի 1️⃣0️⃣-ը: Գիտաժողովի նախնական ծրագիրը մասնակիցներին կուղարկվի մինչև հոկտեմբերի 3️⃣0️⃣-ը։
📗 Գիտաժողովից հետո զեկուցումների հիման վրա գրված հոդվածները կընդգրկվեն «Արևիք. պատմամշակութային ժառանգության դրվագներ» ժողովածուում, որը նախատեսվում է լույս ընծայել 2024 թվականին։

AREVIК (MEGHRI): HISTORICAL AND CULTURAL HERITAGE AND INTERCULTURAL RELATIONS
📌 Yerevan State University and the Institute of Archaeology and Ethnography of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia (IAE), with assistance of the All Armenian Foundation Financing Armenological Studies and in cooperation with the nationwide organization ''Terre et culture'', are convening an international conference dedicated to the historical and cultural heritage of the region of Arevik in Syunik province (nowadays Meghri region). The conference will take into examination various aspects of intercultural relations that the region of Arevik has developed with the neighboring countries during its history.
🧬 We welcome analytical papers representing scholarly novelty and related to the following academic disciplines:
🔸 tangible cultural heritage (archaeology, epigraphy, museology);
🔸 intangible cultural heritage (ethnography, cultural anthropology, folklore studies, linguistics, dialectology);
🔸 art history (architecture, miniature painting, frescoes, manuscripts);
🔸 historical disciplines (historiography, source studies, topography, cartography).
♟ The conference will be held in Yerevan and Meghri.
✅ For the participation, please send your abstract, indicating the name of the author(s), title, position, place of work and mobile phone number to meghri.conference@gmail.com by 1️⃣5️⃣ September. The participants selected by the organizing committee will be notified by 1️⃣0️⃣ October. The preliminary program of the conference will be sent to the participants by 3️⃣0️⃣ October.
📗 The articles written on the basis of the reports will be included in the collection Arevik: Essays on Historical and Cultural Heritage, which will be published in 2024.