056101.09.7 - Մաթեմատիկա
տվյալ մասնագիտությամբ բակալավրի կամ համարժեք որակավորում ունեցող դիմորդների ընդունելությունը կատարվում է մրցութային հիմունքներով՝ նախորդ ուսումնառության ընթացքում ցուցաբերած առաջադիմության արդյունքների հիման վրա,
այլ մասնագիտությամբ բակալավրի կամ համարժեք որակավորում ունեցող դիմորդների ընդունելությունը կատարվում է մրցութային հիմունքներով՝ տվյալ մասնագիտության բակալավրի ամփոփիչ ատեստավորման քննական ծրագրին համապատասխան անցկացված քննությունների արդյունքների հիման վրա։
Ընդունելությունը կատարվում Երևանի պետական համալսարանի մագիստրատուրայի ընդունելության կանոնակարգի համաձայն։
զարգացնել հանրահաշվի, իրական և կոմպլեքս անալիզի, հավանա­կա­նու­թյունների տեսության և վիճակագրության, դիֆերենցիալ հավասարումների, ֆունկցիոնալ անալիզի ոլորտներում իրենց տեսական գիտելիքները և գործնական
հմտությունները, որպես դասախոս կամ հետազոտող աշխատել բուհերում,
մաթեմատիկայի, մեխանիկայի, ֆիզիկայի բնագավառների տարբեր հե­տա­զո­տա­կան հաստատություններում, գործունեություն ծավալել տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում:
1. թվարկել դաշտերի, օղակների, խմբերի, գծային հանրահաշիվների տեսության տարրերը, մատնանշել այդ ոլորտների արդիական խնդիրները,
2. ներկայացնել հիմնական դասական ալգորիթմները, ազդանշանների մշակման հիմունքները,
3. վերարտադրել եռանկյունաչափական և օրթոգոնալ շարքերի, ընդհանուր բանախյան տարածությունների բազիսների հատկությունները,
4. վերարտադրել մոդելավորման ուղղվածությամբ ծրագրային համակարգերի կառուցման եղանակները, մաթեմատիկական ֆիզիկայի հավասարումների հիմնական խնդիրները,
5. ներկայացնել պատահական երևույթներին համապատասխանող հավանականային մոդելներ, ներկայացնել արտադրական մոդելային խնդիրներ,
6. բացատրել տեղեկատվական տեխնոլոգիաներին առնչվող մաթեմատիկական դրույթները։
1. կառուցել հանրահաշվական հանգունակներ, գործանակնում իրականացնել հանրահաշվական մի շարք ալգորիթմներ,
2. կիրառել նորմալ օպերատորի սպեկտրալ վերլուծությունը, կիրառել ֆակտորիզացիոն եղանակները դիֆերենցիալ և ինտեգրալ հավասարումների լուծման համար, կիրառել հաշվման տարբեր մեթոդներ,
3. կառուցել վեյվլետ բազիսներ և կիրառել դրանք ազդանշանների մշակման տեսությունում, ուսումնասիրել որոշ ֆունկցիաների Ֆուրիեի շարքերի զուգամիտությունը, իրականացնել Ֆուրիեի արագ ալգորիթմներ, կատարել մոտավորություններ կոմպլեքս տիրույթում,
4. վերլուծել և կիրառել հավանականային մոդելներ, կիրառել մաթեմատիկական վիճակագրության մեթոդները տնտեսաչափության հարցերում, կատարել կանխագուշակումներ,
5. կառուցել մաթեմատիկական մոդելներ տարբեր բնագավառներում առաջացող խնդիրների համար, հետազոտել և առաջարկել լուծումներ,
6. կառուցել արդյունավետ ալգորիթմներ ծրագրավորման գործիքների օգնությամբ զանազան խնդիրներ լուծելու համար, օգտագործել ծրագրավորման փաթեթներ տեսական և կիրառական խնդիրների լուծման համար։
1. մշակել, վերլուծել ստացված արդյունքները, պատրաստել զեկուցումներ ներկայացնելով հետազոտությունների արդյունքները, վարել գիտական բանավեճ,
2. վերլուծել առկա խնդիրները և առաջարկել դրանց լուծման եղանակները, կիրառել ունեցած գիտելիքները բնագավառին վերաբերող և հարող խնդիրները լուծելիս,
3. ընտրել հետազոտման անհրաժեշտ մեթոդներ և գոյություն ունեցող մեթոդները համապատասխանեցնելու կոնկրետ խնդրի հետազոտմանը, օգտվել գիտական հրատարակումներից և համակարգչային ցանցում առկա տվյալներից, հավաքելու մասնագիտացման ոլորտի տեղեկություններ։
Գնահատումը ներառում է հետևյալ բաղադիչները.
1. դասընթացի (ուսումնական մոդուլի) ենթաբաժինների յուրացման գնահատում կիսամյակի ընթացքում (2 ընթացիկ քննություն),
2. դասընթացի (ուսումնական մոդուլի) առանձին թեմաների ընթացիկ ստուգումներ կիսամյակի ընթացքում,
3. ծրագրով նախատեսված ինքնուրույն առաջադրանքների կատարման և յուրացման ստուգում և գնահատում կիսամյակի ընթացքում (ինքնուրույն աշխատանք),
4. ծրագրով նախատեսված ինքնուրույն և/կամ խմբային հետազոտական աշխատանքի կատարման գնահատում կիսամյակի ընթացքում (հետազոտական աշխատանք, որը փոխարինում է ընթացիկ քննություններից որևէ մեկին),
6. ամբողջ դասընթացի (ուսումնական մոդուլի) եզրափակիչ գնահատում քննաշրջանում, որը ենթադրում է դասընթացի համար սահմանված կրթական վերջնարդյունքների ձեռքբերման մակարդակի գնահատում։
Դասընթացները, ըստ գնահատման ձևի, բաժանվում են 4 խմբի՝ եզրափակիչ գնահատումով, առանց եզրափակիչ գնահատման, առանց ընթացիկ քննությունների գնահատման և ստուգարքային:
Շրջանավարտները կարող են որպես դասախոս, ասիստենտ կամ հետազոտող աշխատել բուհերում`
ԵՊՀ,
Հայկական պետական ման­կա­վար­ժական համալսարան,
Հայաստանի պետական ճարտարագիտական համալսարան (Պոլիտեխնիկ) և դրա մասնաճյուղեր Գյումրիում, Վանաձորում, Կապանում, Գորիսում,
ՀՀ ԳԱԱ մաթեմատիկայի ինստիտուտ,
Հա­յաս­տա­նի պետական տնտեսագիտական համալսարան,
Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարան,
Գավառի Պետական Համալսարան,
Գյումրու պետական մանկավարժական ինստիսուտ,
Գորիսի Պետական Համալսարան,
Երևանի Պետական Համալսարանի Իջևանի մասնաճյուղ,
Եվրոպական Կրթական Տարածաշրջանային Ակադեմիա,
Հայ-Ռուսական Համալսարան,
Հայաստանում Ֆրանսիական Համալսարան,
Հայաստանի Ամերիկյան Համալսարան,
մասնավոր բուհեր, արտերկրյա բուհերի մասնաճյուղեր Հայաստանում, Արցախի պետական համալսարան,
ինչպես նաև գործունեություն ծավալել տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտներում` մշակելով և ներդնելով ալգորիթմներ,
աշխատել մաթեմատիկայի, մեխանիկայի, ֆիզիկայի բնագավառների տարբեր հե­տա­զո­տա­կան հաստատություններում։
Ուսումնառության գործընթացում կարող են օգտագործվել հետևյալ օժանդակ ռեսուրսները.
հեռուսուցմամբ և առցանց դասախոսություններ,
էլեկտրոնային ռեսուրսներ:
2. <<Մաթեմատիկա>> որակավորումների ոլորտային շրջանակ, 2022թ.:
3. Որակավորումների եվրոպական շրջանակ, 2008թ.:
Հաշվի են առնվել նաև Մոսկվայի պետկան հա­մալ­սա­րա­նի մեխանիկա-մաթեմատիկական ֆա­կուլ­տե­տի բարձրագույն հանրահաշվի, հավանականությունների տեսության, ֆունկցիաների տեության և ֆունկցիոնալ անալիզի ամբիոնների մասնագիտական դաս­ընթացների ծրագրերը, ինչպես նաև՝ CY Cergy Paris համալսարնի առաջատար հետա­զոտությունների կենտրոնի International Master Programme in Mathematical Physics մագիստրոսական ծրագիրը։
· ուսանողական հետազոտական խումբ ղեկավարելու կարողություն:
· մասնագիտական օտար լեզվի իմացություն:
· լուսացուցադրություններ պատրաստելու և ներկայացնելու հմտություններ:
· մասնագիտական էթիկայի նորմերի պահպանում:
2. Մասնագիտական կարողություններ
· Դասավանդվող մոդուլի կատարյալ իմացություն
· Դասավանդվող մոդուլի հարակից մոդուլների հիմնական գաղափարների տիրապետում
· Դասընթացում հետազոտական բաղադրիչ ներառելու կարողություն
· Մագիստրոսական թեզ ղեկավարելու կարողություն
3. Ընդհանուր պահանջներ
· գիտական աստիճան կամ մագիստրոսի աստիճան մաթեմատիկայի բնագավառում,
· վերջին 5 տարում գիտական և/կամ մեթոդական հրատարակու­թյունների առկայություն։
· ԵՊՀ բարևավարքության կանոնագրքի դրույքների պահպանում,
· ուսանողական հարցման արդյունքներով ստացված գնահատականների միջինը՝ առնվազն 4,0 (գործող դասախոսների համար)։

4. Mathematics and Applications
The admission is made according to the Yerevan State University master's degree admission regulations.
The applicant for the program must have a bachelor's degree or equivalent.
The admission of applicants with a bachelor's degree or equivalent qualification in the given profession is done on a competitive basis, based on the results of the progress shown during the previous studies.
The admission of applicants with a bachelor's degree or equivalent qualification in another specialty is done on a competitive basis, based on the results of the exams conducted in accordance with the exam program for the bachelor's summary certification of the given specialty.
The programme is aimed at:
·to develop students' professional skills in mathematical analysis and theory of functions, topological vector spaces and operator theory;
to help students develop their theoretical knowledge and practical skills in the fields of algebra, real and complex analysis, probability theory and statistics, differential equations, functional analysis.
1. list the elements of the theory of fields, rings, groups, algebras; point out the current problems in these areas;
2. present the main classical algorithms, the basics of signal processing;
3. reproduce the properties of trigonometric and orthogonal series, bases in general Banach spaces;
4. reproduce the methods of model-based design, the main problems of equations of mathematical physics;
5. present probabilistic models corresponding to random phenomena, present industrial model problems;
6. explain the mathematical concepts related to information technology;
1. construct algebraic models, implement various algebraic algorithms in practice;
2. apply the spectral decomposition of a normal operator, apply factorization methods for solving differential and integral equations, apply various numerical methods;
3. construct wavelet bases and apply them in the theory of signal processing, study the convergence of Fourier series of some functions, implement fast Fourier algorithms, make approximations in the complex domain;
4. analyze and apply probabilistic models, apply methods of mathematical statistics in econometrics, make predictions;
5. build mathematical models for problems arising in various fields, research and propose solutions;
6. build effective algorithms for solving various problems using programming tools, use programming packages for solving theoretical and applied problems.
1. process, analyze the obtained results, prepare reports presenting the results of research, conduct scientific debates;
2. analyze the existing problems and propose ways to solve them, apply the knowledge in solving the problems related to the field;
3. choose the necessary research methods and adapt the existing methods to the study of a specific problem, use scientific publications and data on the Internet, collect information in the field of specialization.
· written and oral midterm exams,
· written and oral midterm tests,
· final oral exams,
· oral exams without current assessment,
· reports,
papers.
Graduates of the programme can be employed as lecturers, assistants or researchers in universities:
YSU
Armenian State Pedagogical University,
State Engineering University of Armenia (Polytechnic) and its branches in Gyumri, Vanadzor, Kapan, Goris,
Institute of Mathematics of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia,
State University of Economics of Armenia,
National Agrarian University of Armenia,
Gavar State University,
Gyumri State Pedagogical Institute,
Goris State University,
Ijevan branch of Yerevan State University,
European Educational Regional Academy,
Armenian-Russian University,
French University in Armenia,
American University of Armenia,
private universities, branches of foreign universities in Armenia,
as well as carry out activities in the fields of information technologies, developing and implementing algorithms, to work in various research institutions in the fields of mathematics, mechanics, physics.
The following supporting resources can be used in the learning process:
distance learning and online lectures,
electronic resources.
· RA Government Decree N 714-N of July 7, 2006, on approving the national framework for qualifications of the Republic of Armenia
· "Mathematics" sectoral framework of qualifications, 2022.
· European Qualifications Framework, 2008.
· The professional course programs of the Departments of Higher Algebra, Theory of Probability, Theory of Functions and Functional Analysis of the Faculty of Mechanics and Mathematics of Moscow State University
“International Master Program in Mathematical Physics” master's program of the leading research center of CY Cergy Paris University.