Կիրառական վիճակագրություն և տվյալների գիտություն
«Կիրառական վիճակագրություն և տվյալների գիտություն» ծրագրով մագիստրատուրայի ընդունելությունը կազմակերպվում է համաձայն ԵՊՀ առկա ուսուցմամբ մագիստրատուրայի ըն­դու­նե­լու­թյան կանոնակարգի:
Մասնավորապես, ԵՊՀ մագիստրատուրա մրցութային կարգով կարող են ընդունվել ՀՀ պետական և ըստ մասնագիտությունների հավատարմագրված ոչ պետական բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների բակալավրի կամ դիպլոմա­վորված մասնագետի որակավորում ունեցող անձինք։ Օտարերկրյա բուհերի շրջանավարտների ընդունելությունը մագիստրատուրա կատարվում է հարցազրույցի և համապատասխան ֆակուլտետի գիտական խորհրդի կարծիքի հիման վրա։
· ուսանողներին տրամադրել հիմնարար գիտելիքներ տվյալների գիտության և վիճակագրության բնագավառներում՝ ծանոթացնելով վիճակագրության և նրա կիրառությունների, մեքենայական ուսուցման և այլ հարակից բնագավառներում օգտագործվող ժամանակակից մաթեմատիկական ապարատին, մեծ տվյալների հետ աշխատանքին,
· ուսանողներին տրամադրել գիտելիքներ մասնագիտական համակարգչային ծրագրերի (Python և R ծրագրավորման լեզուներ) մասին, ուսուցանել դրանցով պրակտիկ մասնագիտական խնդիրներ լուծելու հմտություններ,
· ուսանողներին տրամադրել պրակտիկ գիտելիքներ՝ հնարավորություն ընձեռելով լինել մրցունակ աշխատաշուկայի մասնագիտական ոլորտում,
զարգացնել ուսանողների վերլուծական-հետազոտական ունակությունները՝ հնարավորություն տալով զբաղվելու հետագա գիտական գործունեությամբ։
1. վերարտադրել հավանականությունների տեսության և մաթեմատիկական վիճակագրության հիմունքները,
2. ներկայացնել մոդելավորման ուղղվածությամբ ծրագրային համակարգերի կառուցման եղանակները,
3. կիրառել հավանականային և վիճակագրական եղանակները բնագիտության մեջ,
4. հիմնավորել մասնագիտացման ոլորտի տեսական հիմունքները,
5. նկարագրել տվյալների վերլուծության ժամանակակից մեթոդներն ու մոդելները,
1. օգտագործել մաթեմատիկական և վիճակագրական մեթոդները մասնագիտական և կիրառական խնդիրների լուծման համար,
2. կիրառել բնագավառի դինամիկ աճով պայմանավորված օրեցօր ավելացող մեթոդներ,
3. հետազոտել և մշակել տվյալների բազան, կառուցել տարբեր բնագավառներում առաջացող խնդիրների համար վիճակագրական մոդելները, և դրանց հիման վրա կատարել եզրահանգումներ,
4. ծրագրավորման գործիքների օգնությամբ կառուցել արդյունավետ ալգորիթմներ այս բնագավառին առնչվող զանազան խնդիրներ լուծելու համար,
5. օգտագործել ծրագրավորման փաթեթներ (օրինակ Python) ալգորիթմները իմպլեմենտացնելու համար,
6. արդյունավետորեն պլանավորել տվյալների բազա և այլ ռեսուրսներ,
1. օգտվել տարատեսակ աղբյուրներից` անհրաժեշտ տեղեկատվությունը ստանալու համար,
2. համակարգել և վերլուծել ստացած տեղեկատվությունն ու կատարել հետևություններ,
3. ստացված տվյալները մշակել և եզրակացություններ կատարել, մասնակցել քննարկումների, փաստարկել և ներկայացնել ստացված արդյունքները,
4. մասնագիտանալ գիտության, տեխնիկայի և տնտեսության տարբեր բնագավառներում, որտեղ պահանջվում են վերլուծական ունակություններ, կիրառական վիճակագրության բազային գիտելիքներ:
Գնահատումը ներառում է հետևյալ բաղադիչները.
1. դասընթացի (ուսումնական մոդուլի) ենթաբաժինների յուրացման գնահատում կիսամյակի ընթացքում (2 ընթացիկ քննություն),
2. դասընթացի (ուսումնական մոդուլի) առանձին թեմաների ընթացիկ ստուգումներ կիսամյակի ընթացքում,
3. ծրագրով նախատեսված ինքնուրույն առաջադրանքների կատարման և յուրացման ստուգում և գնահատում կիսամյակի ընթացքում (ինքնուրույն աշխատանք),
4. ծրագրով նախատեսված ինքնուրույն և/կամ խմբային հետազոտական աշխատանքի կատարման գնահատում կիսամյակի ընթացքում (հետազոտական աշխատանք, որը փոխարինում է ընթացիկ քննություններից որևէ մեկին),
6. ամբողջ դասընթացի (ուսումնական մոդուլի) եզրափակիչ գնահատում քննաշրջանում, որը ենթադրում է դասընթացի համար սահմանված կրթական վերջնարդյունքների ձեռքբերման մակարդակի գնահատում։
Դասընթացները, ըստ գնահատման ձևի, բաժանվում են 4 խմբի՝ եզրափակիչ գնահատումով, առանց եզրափակիչ գնահատման, առանց ընթացիկ քննությունների գնահատման և ստուգարքային:
Ծրագրի շրջանավարտների համար հիմնական թիրախային գործատուներն են ՏՏ ոլորտի մի շարք ընկերություններ, ինչպիսիք են Picsart, Krisp, WebbFontain, Service Titan և այլք, և բոլոր այն հաստատությունները (պետա­կան հիմնարկներ, բանկեր, առևտրական կազմակերպություններ և այլն), որոնք ունեն տվյալների վերլուծությամբ զբաղվող բաժիններ։
Շրջանավարտները կարող են հավակնել վիճակագրական վերլուծա­բանի, մեքենայական ուսուցման հետազոտողի և ինժեների, տվյալագետի, տվյալների վերլուծաբանի և այլ պաշտոններին: Ծրագիրը համագործակցում է ոլորտի մի շարք առաջատար կազմակերպությունների հետ՝ ուսանողների պրակտիկայի և հետազոտական աշխատանքի անցկացման, ու հետագա աշխատանքի տեղավորման հարցում։
Ծրագրի շրջանավարտների ստացած գիտելիքները հնարավորություն են տալիս շրջանավարտներին շարունակելու ուսումը ՀՀ և արտասահմանյան ԲՈՒՀ-երում, և հետագայում գործունեություն ծավալելու ակադեմիական գիտահետազոտական հաստատություններում:
Ծրագիրն ապահովված է ժամանակակից հագեցված համակարգչային լսարանով։ Ուսումնառության ընթացքում ուսանողներին կհատկացվեն բոլոր անհրաժեշտ նյութերը՝ գրականությունը, հոդվածները, օգտագործվող համակարգչային ծրագրերը, և անհրաժեշտ այլ էլետրոնային ռեսուրսները:
2. <<Մաթեմատիկա>> որակավորումների ոլորտային շրջանակ, 2022թ.:
3. Որակավորումների եվրոպական շրջանակ, 2008թ.:
Ծրագիրը մշակված է՝ հաշվի առնելով եվրոպական ու ամերիկյան բնագավառում բարձր վարկանիշ ունեցող ԲՈՒՀ-երի, ինչպիսիք են Մասաչուսեթսի տեխնոլոգիական ինստիտուտի, Սթենֆորդի, Էդինբուրգի, Օքսֆորդի, Լոզանի պոլիտեխնիկական, Ցյուրիխի տեխնոլոգիական համալսարանների, Մոսկվայի տնտեսագիտության բարձրագույն դպրոցի համանման մագիստրոսական ծրագրերը, համադրելով դրանք մեր պետությունում համապատասխան ոլորտի առանձնահատկությունների ու նաև դասընթացները վարող դասախոսական կազմի առկայությանը:
1.Ընդհանրական կարողություններ
·դասընթացի աշխատանքային ծրագիր (օրացուցային պլան) կազմելու հմտություն,
·դասավանդման ինտերակտիվ մեթոդների իմացություն, ակտիվ ուսուցման տեխնիկաների կիրառման կարողություն:
·տարաբնույթ գիտական աղբյուրների հետ աշխատելու, ինչպես նաև համացանցային տեղեկատվական ռեսուրսներից օգտվելու հմտություն,
·ուսանողական հետազոտական խումբ ղեկավարելու կարողություն:
·լսարանի հետ բանավոր հաղորդակցվելու հմտություն,
·հետազոտության արդյունքները գրավոր շարադրելու կարողություն,
·մասնագիտական օտար լեզվի իմացություն
·բազային համակարգչային (MS Office փաթեթի ազատ տիրապետում՝ Word, Excel, Power-Point) հմտություններ,
·լուսացուցադրություններ պատրաստելու և ներկայացնելու հմտություններ
·մասնագիտական էթիկայի նորմերի պահպանում,
·անհրաժեշտ ռեսուրսները գնահատելու և ծրագրերը արդյունավետորեն իրականացնելու կարողություն,
·ժամանակային ռեսուրսների պլանավորման և կառավարման կարողություն:
·Վիճակագրության մագիստրոսական ծրագրի մասնագիտական առարկաների տիրապետում
·Դասավանդվող մոդուլի կատարյալ իմացություն
·Դասավանդվող մոդուլի հարակից մոդուլների հիմնական գաղափարների տիրապետում
·Դասընթացում հետազոտական բաղադրիչ ներառելու կարողություն
·Մագիստրոսական թեզ ղեկավարելու կարողություն
·գիտական աստիճան կամ մագիստրոսի աստիճան վիճակագրության կամ հարակից բնագավառում,
·վերջին 5 տարում առնվազն 2 գիտական և/կամ մեթոդական հրատարակու­թյունների առկայություն,
·վերջին 5 տարում մասնակցություն գիտաժողովների և/կամ աշխա­տաժողովների։
·վերջին 5 տարվա ընթացքում մասնակցություն տեղական կամ միջազգային վերապատրաստումների և/կամ մասնագիտական որակավորման բարձրացման դասընթացների,
·ԵՊՀ բարևավարքության կանոնագրքի դրույքների պահպանում,
·ուսանողական հարցման արդյունքներով ստացված գնահատականների միջինը՝ առնվազն 4,0 (գործող դասախոսների համար)։

056201.04.7 - Statistics
"Applied Statistics and Data Science" program is organized according to the YSU master's degree ­admission regulations.
Any person with bachelor's degree from RA state or accredited non-state higher educational institutions can be admitted to the master's program in a competitive manner. ­The admission of graduates of foreign universities to the master's degree program is based on the interview and the opinion of the scientific council of the Faculty of Mathematics and Mechanics.
· to provide students with fundamental knowledge in the fields of data science and statistics by introducing them to statistics and its applications, to the mathematics of machine learning and related fields, to the methods for working with big data,
· to provide students with knowledge about professional computer programs (Python and R programming languages), teach them skills to solve practical problems,
· to provide students with practical knowledge, enabling them to be competitive in the professional field of the labor market,
· to develop analytical and research abilities of students, giving them the opportunity to engage in further scientific activities.
1. Demonstrate a comprehensive understanding of the fundamentals of Probability Theory and Statistics.
2. Exhibit proficiency in constructing computer programs with a modeling orientation.
3. Apply probabilistic and statistical methods effectively in the natural sciences.
4. Justify the theoretical foundations of the field of specialization.
5. Articulate recent methods and models for Data Analysis.
1. Apply mathematical and statistical methods and tools proficiently to solve both applied and theoretical problems.
2. Grasp and adapt to new methods emerging daily in response to the rapid growth in the field.
3. Process and analyze datasets, formulate statistical models for challenges in diverse areas, and make informed decisions based on these models.
4. Develop efficient algorithms using programming tools to address a variety of field-specific problems.
5. Implement algorithms using the Python programming language.
6. Design databases and other resources efficiently to support the needs of the field.
1. Utilize various sources to acquire necessary information effectively.
2. Systematically organize and analyze obtained information, draw meaningful conclusions.
3. Process acquired data, make informed decisions, actively participate in discussions and debates, and articulate and present obtained results.
4. Specialize in different fields of science, technology, or economy, where analytical skills and applied statistical knowledge are essential.
The assessment includes the following components : 1. Assessment of mastery of appropriate sections of the course/module during the semester (2 midterm exams), 2. Quizzes on individual topics of the course/module during the semester, 3. Evaluation of the homework/individual tasks during the semester (individual work), 4. Evaluation of individual and/or group projects during the semester (projects that replace one of the midterm exams), 5. Evaluation of attendance/participation in the course (participation), 6. Final assessment of the entire course/module during the exam period, which implies an assessment of the level of achievement of the educational outcomes set for the course. According to the form of evaluation, the courses are divided into 4 groups: - with a final exam - without a final exam - without midterm exams - pass/no pass.
The main target employers for program graduates are IT sector companies, such as Picsart, Krisp, WebbFontain, Service Titan and others , and all those institutions (state ­institutions, banks, commercial organizations, etc.) that have data analysis departments.
Graduates can apply to positions for statistical analyst­, machine learning researcher and engineer, data scientist, data analyst, and many others. The program cooperates with a number of leading organizations in the field in terms of students’ internship and research work, and further employment possibilities.
The knowledge acquired by the graduates of the program gives them the opportunity to continue their studies in RA and foreign universities, and later to work in academic research institutions.
The program is supported by a modern equipped computer classroom. During the study, students will be provided with all necessary materials: literature, articles, necessary computer programs, and other required electronic resources.
1. RA National Framework of Qualifications, approved by RA Government Resolution N 714-N of July 7, 2016.
2. "Mathematics" sectoral framework of qualifications, 2022.
3. European Framework of Qualifications, 2008.
The program has been developed taking into account similar master's programs of several top universities from Europe and America, including MIT, Stanford, Edinburgh, Oxford, Lausanne Polytechnic, Zurich University of Technology, Moscow Higher School of Economics, combining them with the requirements/peculiarities of our industry and academy in our country, and also with the availability of teaching staff.
1. General abilities
· Ability to make a syllabus (calendar plan) ,
· Knowledge of interactive teaching methods, ability to use active learning techniques.
· Ability to work with various scientific sources, as well as to use Internet resources,
· Ability to lead a student research group.
· Ability to communicate orally with the audience,
· Ability to present research results in a written form,
· Ability to communicate in foreign language in the professional field
· Basic computer skills (fluency in MS Office package: Word, Excel, PowerPoint),
· Skills in making and presenting slideshows.
· Compliance with the norms of professional ethics,
· Ability to estimate necessary resources and implement projects effectively;
· Ability to plan and manage time resources.
· Familiarity with the professional subjects of the Master's program
· Thorough knowledge of the taught course
· Mastery of key concepts of modules related to the taught course
· Ability to include a research component into the course
· Ability to supervise a master's thesis
· Scientific degree or master's degree in statistics or related fields;
· at least 2 scientific and/or methodological publications in the last 5 years ­,
· participation in conferences and/or work ­conferences in the last 5 years.
Pedagogical experience
· participation in local or international training and/or professional qualification improvement courses during the last 5 years.