«Ֆիզիկա» կրթական ծրագրի դիմորդը պետք է ունենա միջնակարգ կամ մասնագիտական (նախնական, միջին, բարձրագույն) կրթություն։
Ընդունելությունը կատարվում է՝ ըստ ՀՀ Կառավարության հաստատած «ՀՀ պետական և ոչ պետական բարձրագույն ուսումնական հաստատություններ ընդունելության (ըստ բակալավրի կրթական ծրագրի) կարգի»: Դիմորդները հանձնում են քննություններ «Մաթեմատիկա» (գրավոր) (պարտադիր), «Ֆիզիկա» կամ «Անգլերեն» (գրավոր) (դիմորդի ընտրությամբ), «Հայոց լեզու» (գրավոր, ոչ մրցութային) առարկաներից:
Ծրագրի հիմնական նպատակն է ուսանողներին տրամադրել հիմնարար գիտելիքներ և իմացություն արդի ֆիզիկայի (այդ թվում` տեսական ֆիզիկա, լազերային ֆիզիկա, կոնդենսացված վիճակի ֆիզիկա, մակրոմոլեկուլների ֆիզիկա, տարրական մասնիկների ֆիզիկա և աստղաֆիզիկա մասնագիտական ուղղությունների) մասին, ուսանողների մոտ ձևավորել ընդհանրական մտավոր կարողություններ, հատկապես վերլուծելու և քննադատորեն օգտագործելու ֆիզիկայի տարբեր գիտական աղբյուրներից ստացված տեղեկությունը, ուսանողների մոտ զարգացնել կարողություն որոշումներ կայացնելու, գործնականում կիրառելու ֆիզիկական հետազոտությունների տեսության և մեթոդների մասնագիտական իմացությունը համապատասխան աշխատանք կատարելու և (կամ) ուսումնառությունը շարունակելու համար:
Ծրագրի շրջանավարտները կարող են աշխատանքի անցնել այդ ոլորտում գործող ձեռնարկություններում, բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում, ակադեմիական և գիտահետազոտական այլ ինստիտուտներում:
Հնարավոր աշխատավայրերն են ԵՊՀ ֆիզիկայի ինստիտուտի, ինչպես նաև այլ բուհերի ուսումնական և գիտական ստորաբաժանումները, քոլեջները և դպրոցները, ԵՊՀ ֆիզիկայի գիտահետազոտական ինստիտուտը (ԵՊՀ ՖԳՀԻ), ՀՀ ԳԱԱ ֆիզիկայի կիրառական պրոբլեմների, ֆիզիկական հետազոտությունների և ռադիոֆիզիկայի ինստիտուտները, Ա. Ի. Ալիխանյանի անվան ազգային լաբորատորիան, «Լազերային տեխնիկա» գ/ա միավորումը, հայ-հունական համատեղ ԼՏ-Պիրկալ ՓԲԸ, Բյուրականի աստղադիտարանը, ՏՏ բնագավառում գործող պետական և մասնավոր ձեռնարկությունները:

The applicants of the "Physics" educational program should have a secondary or vocational (primary, middle, higher) education.
Admission is carried out according to the "Regulation of admission to RA state and non-state higher educational institutions (according to the Bachelor's educational program)" approved by the Government of the Republic of Armenia. Applicants take exams in "Mathematics" (written) (compulsory), "Physics" or "English" (written) (as per applicant's choice), and "Armenian language" (written, non-competitive).
The program aims to provide students with fundamental knowledge and understanding of modern physics (including theoretical physics, laser physics, condensed state physics, macromolecule physics, elementary particle physics, and astrophysics), to develop general mental abilities in students, especially to analyze and to critically use the information obtained from various scientific sources of physics, to develop students' ability to make decisions, to apply in practice the professional knowledge of the theory and methods of physical research to perform relevant work and (or) to continue their studies.
Graduates of the program work in enterprises operating in the field, higher education institutions, as well as academic and research institutes.
Career opportunities are the educational and scientific divisions of the YSU Institute of Physics, as well as other universities, colleges and schools, the YSU Physics Research Institute (YSU Physics Research Institute), the Institutes of Applied Physics, Physical Research and Radiophysics of the RA NAS, National Laboratory named after A. I. Alikhanyan, "Laser Techniques" joint venture, Armenian-Greek joint LT-Pirkal CJSC, Byurakan Observatory, state and private enterprises operating in the field of IT.