ԵՊՀ եվրոպական ուսումնասիրությունների կենտրոնն իրականացնում է «Եվրոպագիտություն» մագիստրոսական ծրագիրը, որը մշակվել է Եվրոպայի առաջատար հետազոտական համալսարանների և գիտահետազոտական կենտրոնների հետ համատեղ:
Ծրագիրը պատրաստում է եվրոպական ինտեգրման արդյունավետության գնահատման ու եվրոպականացման գործընթացների վերլուծության բարձրակարգ մասնագետներ, որոնք տիրապետում են համեմատական եվրոպագիտության մեթոդաբանությանը, ինչպես նաև եվրոպական ինտեգրման մոդելների և ռազմավարությունների մշակման համար պահանջվող կիրառական խնդիրների լուծման գործիքակազմին:
«Եվրոպագիտություն» մագիստրոսական ծրագիրը բաց է բոլոր այն դիմորդների համար, որոնք ունեն բակալավրի աստիճան, տիրապետում են հայերենին և անգլերենին:
Բոլոր դիմորդները պետք է հանձնեն ընդունելության քննություն, որի արդյունքների հիման վրա կայացվում է ընդունելության մասին որոշում։
Ծրագրի ընդունելության պահանջների և ժամկետների վերաբերյալ առավել մանրամասն տեղեկություններ ստանալու համար այցելե՛ք www.ces.am կայքէջ։
1,5 տարի տևողությամբ «Եվրոպագիտություն» միջմասնագիտական մագիստրոսական կրթական ծրագրի (90 կրեդիտ) նպատակն է եվրոպական կառույցների քաղաքականության, տնտեսության, գործընկերության և անվտանգության համակարգերի ուսումնասիրության միջոցով զարգացնել ուսանողների վերլուծական հմտությունները և խնդիրների լուծման կարողությունները:
Ծրագիրը ուսանողներին ապահովում է գիտելիքներով, հմտություններով և կարողություններով, որոնք անհրաժեշտ են պետական կառավարման և տեղական ինքնակառավարման մարմիններում, գիտահետազոտական կենտրոններում, քաղաքացիական հասարակության և միջազգային կազմակերպություններում աշխատելու համար: Կենտրոնն անցկացնում է նորարարական և միջմասնագիտական դասընթացներ:
Դասընթացներն անցկացվում են հայերենով և անգլերենով: Ծրագրի շրջանակում դասավանդում են դասախոսներ՝ Հայաստանից և եվրոպական այլ երկրներից:
«Եվրոպագիտություն» մասնագիտության մագիստրոսական ծրագրի արտադրական և ուսումնական պրակտիկաների տևողությունն ութ շաբաթ է: Յուրաքանչյուր ուսանող ունի հնարավորություն ընտրելու կամ առաջարկելու իր նախընտրած միջազգային կազմակերպությունը կամ պետական կառույցը: Ուսանողներն արտադրական պրակտիկան անցնում են հետևյալ կառույցներում՝ ՀՀ նախագահի աշխատակազմ, ՀՀ արդարադատության և ֆինանսների նախարարություններ, բանկային համակարգ, Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակ։

3. Center for European Studies
The YSU European Studies Center implements the "European Studies" Master's degree program, which was developed in cooperation with leading European research universities and centers.
The program prepares high-level specialists for evaluating the effectiveness of European integration and analyzing Europeanization processes, who know the methodology of comparative European studies, as well as the toolkit for solving applied problems required for the development of European integration models and strategies.
The Master's degree program is designed for all applicants who have a Bachelor's degree and are fluent in Armenian and English.
All applicants pass an entrance exam, based on the results of which an admission decision is made.
Information on program admission requirements and deadlines can be found at www.ces.am.
The 1.5-year European Studies interdisciplinary education program aims (90 credits) to develop student's analytical skills and problem-solving abilities through the study of European institutions' politics, economy, partnership, and security systems.
The program equips students with the knowledge, skills, and abilities necessary to work in public administration and local self-government bodies, research centers, civil society, and international organizations. The center conducts innovative and interdisciplinary courses.
The courses are held in Armenian and English. Professors from Armenia and other European countries teach within the framework of the program.
The program internships last eight weeks. Students are allowed to choose or suggest the international organization or government structure of their choice. Most often, the students undergo internships at the RA President's Office, the RA Ministries of Justice and Finance, the banking system, the Human Rights Defender's Office, etc.