«Երկրաբանություն» բակալավրի կրթական ծրագիրը գործում է ԵՊՀ «Ռեգիոնալ երկրաբանության և օգտակար հանածոների հետախուզման» ու «Երկրաֆիզիկայի, ճարտարագիտական և ջրաերկրաբանության» ամբիոններում բակալավրի կրթական մակարդակների համար, առկա  ուսուցման ձևով։ Ուսուցման տևողությունը 4 տարի է։
«Երկրաբանություն» մասնագիտությամբ բակալավրիատ ընդունվելու համար անհրաժեշտ է հանձնել մրցութային քննություններ «Մաթեմատիկա» (գրավոր), «Ֆիզիկա» (գրավոր) կամ «Աշխարհագրություն» (գրավոր) առարկաներից և ոչ մրցութային քննություն՝ «Հայոց լեզու» (գրավոր) առարկայից։
Ծրագրի նպատակն է պատրաստել արդյունաբերության և գիտության տարբեր բնագավառների՝ ռեգիոնալ երկրաբանության, երկրաքիմիայի, երկրաֆիզիկայի, սեյսմաբանության, ջրաերկրաբանության և ճարտարագիտական երկրաբանության, օգտակար հանածոների հանքավայրերի որոնման և հետախուզման, հանքային ռեսուրսների գնահատման, հանքարդյունաբերության, շրջակա միջավայրի պահպանության և այլ ոլորտներում մասնագիտական աշխատանք կատարելու և ուսումնառությունը շարունակելու համար համակողմանի և համակարգված գիտելիքներ և կարողություններ ունեցող մասնագետներ:
«Երկրաբանություն» կրթական ծրագիրը միակն է ՀՀ բուհերում, որը պատրաստում է վերոնշյալ ոլորտների մասնագետներ և հնարավորություն է տալիս մասնագիտական գիտելիքների խորացումը  շարունակելու մագիստրատուրայում և ասպիրանտուրայում։
Կրթական ծրագրի շրջանավարտները հնարավորություն ունեն աշխատելու ՀՀ ԳԱԱ երկրաբանական գիտությունների ինստիտուտում, ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների, շրջակա միջավայրի, արտակարգ իրավիճակների նախարարություններում, սեյսմիկ պաշտպանության տարածքային ծառայության ՊՈԱԿ-ում, կադաստրի կոմիտեում, ՀՀ մարզպետարաններում, հանք շահագործող ընկերություններում, որոնողական և հետախուզական աշխատանքներ կատարող արշավախմբերում, շինարարական գործունեություն իրականացնող միավորումներում։

The "Geology" Undergraduate educational program operates in YSU's "Regional Geology and Mineral Exploration" and "Geophysics, Engineering and Hydrogeology" chairs for the Bachelor's educational level, according to the principles of on-site learning. The duration of the program is 4 years.
To be admitted to a Bachelor's degree in the specialty "Geology", the applicant should pass competitive exams in "Mathematics" (written), "Physics" (written), or "Geography" (written) and a non-competitive exam in "The Armenian language" (written).
The program aims to prepare specialists with comprehensive and systematic knowledge and abilities for professional work and continuing studies in various fields of industry and science: regional geology, geochemistry, geophysics, seismology, hydrogeology and engineering geology, prospecting and exploration of mineral deposits, mineral resource evaluation, mining, environmental protection, and other fields.
The "Geology" educational program is the only one in RA universities that prepares specialists in the above-mentioned fields and provides an opportunity to continue deepening professional knowledge in Master's and Postgraduate studies.
Graduates of the educational program have the opportunity to work in the Institute of Geological Sciences of the RA NAS, the Ministry of Territorial Administration and Infrastructure, the Ministries of the Environment, Emergency Situations, the Territorial Service of Seismic Protection, the Cadaster Committee, the Regional Governors' Offices of the Republic of Armenia, mining companies, exploration expeditions, in associations carrying out construction activities.