Բակալավրի կրթական ծրագրով III կուրսից առանձնացվում են երեք մասնագիտացումներ` ֆիզիկական աշխարհագրություն, ջրաօդերևութաբանություն, սոցիալ-տնտեսական աշխարհագրություն:
«Աշխարհագրություն» կրթական ծրագրով բարձրագույն կրթություն ստանալու համար դիմորդն ընդունելության քննություններ է հանձնում «Աշխարհագրություն» և «Մաթեմատիկա» կամ «Ֆիզիկա» առարկաներից:
Կրթական ծրագրի նպատակն է  պատրաստել «Աշխարհագրություն» մասնագիտության գծով անհրաժեշտ գիտելիքներով, կարողություններով ու հմտություններով օժտված մասնագետներ տնտեսության համապատասխան ոլորտներում աշխատելու համար՝ տալով աշխարհագրագետ բակալավրի, աշխարհագրագետ մագիստրոսի և աշխարհագրագետ ուսուցչի որակավորում: Շրջանավարտների համար հնարավորություն է ստեղծվում աշխատելու տարբեր գերատեսչություններում և կրթության ոլորտում, տրամադրվում են կայուն գիտելիքներ աշխարհագրական թաղանթի ոլորտների (քարոլորտ, ջրոլորտ, մթնոլորտ, կենսոլորտ, մարդոլորտ) և դրանցում ընթացող ֆիզիկաաշխարհագրական ու հասարակական գործընթացների մասին, խոր և կայուն գիտելիքներ բնական և հասարակական երևույթների ընթացքի, «մարդ-բնություն» փոխհարաբերությունների և հասարակական կյանքի կայուն զարգացման գործընթացների մասին:
Կրթական ծրագրի շրջանավարտները, ունենալով մասնագիտական խոր և կայուն գիտելիքներ, գործնական-մասնագիտական հմտություններ և կարողություններ, ունակ կլինեն ծավալելու մասնագիտական և մանկավարժական ինքնուրույն գործունեություն:
Աշխատաշուկայում առկա է բարձր որակավորում ունեցող աշխարհագրագետի, ջրաբանի, օդերևութաբանի, լանդշաֆտագետի, բնագետի, լանդշաֆտի դիզայնի, ուրբանիստի պահանջարկ, և ծրագրի շրջանավարտների հնարավոր աշխատատեղեր կան բազային հիմնարկներում, կրթական հաստատություններում, հետազոտական և կառավարման կենտրոններում:
Կրթական ծրագրի շրջանավարտները, ունենալով աշխատաշուկայի առկա պահանջներին համապատասխան գիտելիք և կարողություններ, կարող են աշխատել հետևյալ կառույցներում՝ ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարություն, «Հայպետհիդրոմետ» ծառայություն, ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարություն, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարություն, ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարություն, ուսումնական և կրթական հաստատություններ, տարածաշրջանային հետազոտական կենտրոններ, մարզպետարաններ, քաղաքապետարաններ, համայնքապետարաններ, ՊՈԱԿ-ներ:

Three specializations are distinguished from the third year of the Bachelor's educational program: physical geography, hydrometeorology, and socio-economic geography.
To receive higher education in the "Geography" educational program, the applicant must pass entrance exams in "Geography" and "Mathematics" or "Physics".
The educational program aims to prepare specialists with the necessary knowledge, abilities, and skills in the field of "Geography" to work in the relevant sectors of the economy, giving the qualifications of a Bachelor's degree in geography, a Master's degree in geography, and a geography teacher qualification. Graduates are given the opportunity to work in various agencies and the field of education, they are provided with stable knowledge about the geographical spheres (lithosphere, hydrosphere, atmosphere, biosphere, human sphere) and the physical-geographical and social processes taking place in them, deep and stable knowledge of the course of natural and social phenomena, as well as about human-nature relations and sustainable development processes of social life.
Having deep and stable professional knowledge, practical-professional skills, and abilities graduates of the educational program, will be able to carry out independent professional and pedagogical activities.
There is a demand in the labor market for highly qualified geographers, hydrologists, meteorologists, landscape scientists, naturalists, landscape designers, and urbanists, and there are potential jobs for graduates of the program in base institutions, educational institutions, as well as research and management centers.
Having the knowledge and abilities corresponding to the existing requirements of the labor market graduates of the educational program can work in the RA Ministry of Environment, "HaypetHydromet" service, RA Ministry of Territorial Administration and Infrastructures, RA Ministry of Economy, RA Ministry of ESCS, educational institutions, regional research centers, regional governments, municipalities, community governments, SNOCs.