4. Կիրառական արաբագիտություն
Արևելագիտության ֆակուլտետի արաբագիտության ամբիոնի մագիստրոսական կրթությունն իրականացվում է «Կիրառական արաբագիտություն» կրթական ծրագրով:
«Արևելագիտություն» մասնագիտության գծով բակալավրի դիպլոմ ունեցողները մագիստրատուրա են ընդունվում մրցութային կարգով՝ ըստ ԵՊՀ-ում գործող կարգի: Այլ մասնագիտությունների գծով բակալավրի դիպլոմ ունեցողները հնարավորություն ունեն մասնակցելու մագիստրատուրայի ընդունելության մրցույթին տվյալ մասնագիտության բակալավրի պետական քննական ծրագրին համապատասխանող քննությունը հանձնելուց հետո։ Օտարերկրյա բուհերի շրջանավարտների ընդունելությունը մագիստրատուրա կատարվում է հարցազրույցի և համապատասխան ֆակուլտետի հանձնաժողովի կարծիքի հիման վրա։
«Կիրառական արաբագիտություն» ծրագրի ընդունելության քննության հարցաշարը հնարավոր է գտնել «Ընդունելություն» բաժնում։
Ստանալով բարձրագույն մասնագիտական կրթություն՝ ուսանողները ձեռք են բերում անհրաժեշտ գիտելիքներ և գործնական հմտություններ աշխատաշուկայում պահանջված ու մրցունակ մասնագետ լինելու համար: «Կիրառական արաբագիտություն» կրթական ծրագրում ուսանողները սովորում են 2 տարի՝ ստանալով ինչպես ընդհանուր, այնպես էլ մասնագիտական ու նեղ մասնագիտական գիտելիքներ:
«Կիրառական արաբագիտություն» մագիստրոսական ծրագրի ավարտին շրջանավարտները տիրապետում են տարածաշրջանագիտական արդիական գործիքակազմին, խորապես պատկերացնում են սեմալեզու տարածագոտու ընդհանուր պատմա-, էթնո-, սոցիոլեզվական առանձնահատկությունները, ժամանակակից իսլամի պատմական, կրոնաիրավական և քաղաքական դրսևորումները։ Ծրագիրը պատրաստում է տեղական և միջազգային շուկայի պահանջներին համապատասխանող արևելագիտական տեսական խոր հենքով արաբագետ–մասնագետներ, ապահովում է նրանց տարածաշրջանագիտական արդի գործիքակազմին տիրապետելու հմտությունները, ուսանողի մոտ ձևավորում է տարածաշրջանային խնդիրները գնահատելու և վերլուծելու կարողություններ՝ հիմնվելով պատմական և մշակութային զարգացման օրինաչափությունների վրա, ապահովում է մասնագիտական արևելյան լեզվի պատշաճ իմացություն՝ գիտական բանավեճերի և քննարկումների մասնակցության հեռանկարով:
Արևելագիտության ֆակուլտետի «Կիրառական արաբագիտություն» կրթական ծրագիրը արաբագիտական դպրոցի ամենապահանջված կրթական ծրագիրն է: Ծրագիրը բաղկացած է ընդհանուր, մասնագիտական պարտադիր և կամընտրական դասընթացներից: Մասնագիտական պարտադիր և կամընտրական դասընթացների բովանդակությունը վերաբերում է տարածաշրջանային արդի հիմնախնդիրների վերլուծության, իսլամագիտության, լեզվաբանության և մշակութաբանության հիմնահարցերին:
Արևելագիտության ֆակուլտետի ուսանողները դառնում են տեղական և միջազգային շուկայի պահանջներին համապատասխանող մասնագետներ, որոնք հնարավորություն են ունենում գործի անցնելու թե՛ պետական, թե՛ մասնավոր կառույցներում։ Արևելագետները պահանջված են ՀՀ նախագահի աշխատակազմում, ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունում, պաշտպանության նախարարությունում, ազգային անվտանգության ծառայությունում, այլ պետական մարմինների տեղեկատվական–վերլուծական և արտաքին կապերի ստորաբաժանումներում, քաղաքագիտական, տնտեսական և մշակութաբանական հետազոտություններ իրականացնող ոչ պետական կազմակերպություններում և լրատվամիջոցներում, ինչպես նաև զբոսաշրջային գործունեություն ծավալող, արտահանմամբ և ներկրմամբ զբաղվող մասնավոր ընկերություններում։ Շրջանավարտների մի մասը հնարավորություն ունի գիտակրթական գործունեություն ծավալելու ՀՀ այնպիսի կարևոր գիտական կենտրոններում, ինչպիսիք են ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիան, Մ. Մաշտոցի անվան Մատենադարանը, Երևանի պետական համալսարանը և պետական ու մասնավոր այլ բուհեր, գիտահետազոտական ինստիտուտներ:

4. Applied Arabic Studies
The Master's degree education of the Arabic Studies Chair of the Faculty of Oriental Studies is carried out according to the "Applied Arabic Studies" educational program.
Those with a Bachelor's degree in the field of "Oriental Studies" can be admitted to the Master's degree via competition. Holders of a Bachelor's degree in other specialties should participate in the Master's degree admission competition after passing the exam corresponding to the Bachelor's state examination program of the given specialty. The admission of graduates of foreign universities to the Master's degree program is carried out via interview and is based on the professional opinion of the committee of the relevant faculty.
The "Applied Arabic Studies" entrance examination questionnaire can be found in the "Admissions" section.
By receiving higher professional education, students acquire the necessary knowledge and practical skills to be sought-after and competitive specialists in the labor market. The duration of the "Applied Arabic Studies" educational program is 2 years, during which students receive both general, professional, and narrow professional knowledge.
Upon completing the "Applied Arabic Studies" Master's program, the graduates master the modern tools of regional studies; have a deep understanding of the general historical, ethnic, and sociolinguistic features of the Semitic region, and the historical, religious, legal, and political manifestations of modern Islam. The program prepares Arabic studies specialists with a theoretical foundation in Oriental studies that meet the requirements of the local and international market, provides them with the skills to master the modern tools of regional studies, develops the student the ability to evaluate and analyze regional issues based on the patterns of historical and cultural development, provides a proper knowledge of Oriental language to participate in scientific debates and discussions.
The "Applied Arabic Studies" educational program of the Faculty of Oriental Studies is the most sought-after educational program of Arabic Studies. The program consists of general, professional compulsory, and optional courses. The content of professional compulsory and optional courses refers to the analysis of current regional problems, Islamic studies, as well as linguistic and cultural studies.