Տևողությունը՝ 4 տարի
«Սոցիոլոգիա» կրթական ծրագիր ընդունվելու համար անհրաժեշտ է հանձնել ընդունելության քննություններ «Հայոց լեզու և գրականություն», «Օտար լեզու» («Անգլերեն») առարկաներից:
Այս կրթական ծրագիրը գործում է 1991 թվականից՝ տարիներ շարունակ պատրաստելով մասնագետներ, որոնք ունեն սոցիոլոգիայի, հասարակական գործընթացների և հարաբերությունների վերաբերյալ անհրաժեշտ տեսամեթոդաբանական մոտեցումների, հետազոտական մեթոդների վերաբերյալ բազմակողմանի, համակարգված գիտելիքներ և կարողություններ: Շրջանավարտները ստանում են «Սոցիոլոգիա» մասնագիտությամբ բակալավրի աստիճան:
Կրթական ծրագրին դիմելու հնարավորություն ունեն միջնակարգ կրթություն ունեցողները՝ ըստ մշակված պետական ընթացակարգի:
«Սոցիոլոգիա» բակալավրի կրթական ծրագրի շրջանավարտները պատրաստ կլինեն աշխատելու հետազոտական ոլորտներում, շարունակելու կրթությունը մագիստրոսական ծրագրերում ինչպես ԵՊՀ-ում, այնպես էլ աշխարհի բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում։
«Սոցիոլոգիա» մասնագիտության բակալավրի աստիճան ունեցող շրջանավարտները պահանջված են՝
• պետական մարմիններում,
• տեղական ինքնակառավարման մարմիններում,
• գիտական և գիտահետազոտական կազմակերպություններում,
• տեղեկատվական և խորհրդատվական կազմակերպություններում,
• համայնքային ծառայություններ մատուցող կազմակերպություններում,
• կրթական հաստատություններում,
• առողջապահական և բնապահպանական գործակալություններում,
• նախագծային վերլուծական հետազոտական կենտրոններում,
• փորձագիտական խորհրդատվական հետազոտական կառուցվածքներում,
• տնտեսական տարբեր ոլորտների ձեռնարկությունների և կազմակերպությունների մարքեթինգային, մշտադիտարկման և գնահատման բաժիններում,
• հասարակական կարծիքի հետազոտման կենտրոններում, ներառյալ լրատվական տարբեր կազմակերպություններ, միջազգային հասարակական կազմակերպությունները, հասարակական և իրավապաշտպան կազմակերպություններում, արդարադատության համակարգին հարող կազմակերպությունները, տարածքային պլանավորման գործակալությունները, սոցիալական աջակցության գործակալությունները:
Շրջանավարտները հնարավորություն կունենան աշխատելու որպես մեթոդաբաններ, մշտադիտարկողներ, գնահատող և մարքեթինգային հետազոտությունների մասնագետներ, հարցազրուցավարներ, կոդավորողներ, տվյալներ մշակողներ և կառավարողներ, վերլուծաբաններ, խորհրդատուներ:
Սոցիոլոգիական հետազոտությունների մեթոդաբանություն մագիստրոսական կրթական ծրագրի ղեկավար՝ Հարություն Վերմիշյան

Mode of study: Full-time
To be admitted to the "Sociology" educational program, entrance exams in the "Armenian language and literature", and "Foreign language" ("English") are taken.
The program has been operating since 1991, training professionals who have versatile, systematic knowledge and skills in the necessary video-methodological approaches, and research methods for sociology, social processes, and relations. Graduates receive a Bachelor's degree in "Sociology".
Those with secondary education have the opportunity to apply for the educational program according to the developed state procedure.
Graduates of the "Sociology" Bachelor's educational program work in research fields, to continue their education in Master's programs both at YSU and at higher educational institutions around the world.
Graduates with a Bachelor's degree in "Sociology" are required to:
• State bodies,
• Local self-government bodies,
• Scientific and research organizations,
• Information and consulting organizations,
• Community service organizations,
• Educational institutions,
• Health and environmental agencies,
• Design analytical research centers,
• Expert advisory research structures,
• the marketing, monitoring, and evaluation departments of enterprises and organizations in various economic sectors,
• Public opinion research centers, including various news, international non-governmental, public and human rights organizations, and enterprises related to the justice system, regional planning agencies, as well as social assistance agencies.
Graduates will have the opportunity to work as methodologists, monitors, evaluation and marketing research specialists, interviewers, coders, data processors and managers, analysts, consultants.