ՀՀ-ում գործող բուհերից միայն ԵՊՀ-ն ունի քաղաքագիտության բակալավրի պատրաստման՝ նման համապարփակ կրթական ծրագիր, ինչն էական առավելություն է տալիս մայր բուհին հայաստանյան կրթական համակարգում և աշխատաշուկայում:
Ընդունելությունը կազմակերպվում է՝ համաձայն ՀՀ բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների ընդունելության կանոնակարգի: «Քաղաքագիտություն» մասնագիտության շրջանակում ընդունելությունն անցկացվում է «Հայոց պատմություն» և «Օտար լեզու» առարկաներից կենտրոնացված ընդունելության քննությունների արդյունքներով: Ընդունելության քննություններին կարող են մասնակցել միջնակարգ և միջին մասնագիտական կրթություն ունեցող դիմորդները:
Ծրագրի նպատակն է պատրաստել քաղաքագիտության բակալավրի կոչում ունեցող մասնագետներ, որոնք կունենան հիմնարար և կիրառական գիտելիքներ քաղաքագիտության հայեցակարգերի, տեսությունների և մեթոդների վերաբերյալ, ապագա քաղաքագետին տալ գիտելիքներ՝ աշխատելու պետական կառավարման, միջազգային կազմակերպությունների, քաղաքացիական հասարակության կազմակերպություններում և հարակից այլ ոլորտներում, ծրագրի շրջանավարտներին նախապատրաստել աշխատելու քաղաքական խորհրդատվության, կիրառական հետազոտությունների, քաղաքական վերլուծության և խորհրդատվության ոլորտում։ Քաղաքագետ լինելու և քաղաքականությունը պրոֆեսիոնալ կերպով հասկանալու նպատակով ուսանողները ձեռք կբերեն հմտություններ միջդիսցիպլինար հետազոտությունների և դրանց իրականացման ոլորտում, որոնք նախատեսված են ուսումնական պլանով։
Ծրագրի մրցակցային առավելություններից է այն, որ սույն ծրագիրը հնարավորություն է տալիս պատրաստելու քաղաքական գիտությունների մի քանի ոլորտների (քաղաքական ինստիտուտներ, գործընթացներ, քաղաքական գիտության պատմություն, քաղաքական տեսություն և այլն) մասնագիտացված կադրեր: Ըստ որում, պարտադիր մասնագիտական մոդուլներին զուգահեռ, կամընտրական առարկաների միջոցով ծրագրի շրջանակում ուսումնառության ընթացքում կտիրապետեն օտար լեզուների և ձեռք կբերեն հատուկ կարողություններ՝ մասնագիտական թարգմանություններ կատարելու համար: Ծրագրի առավելություններից են նաև միջառարկայական և ներառարկայական կապերը, որոնք հնարավորություն են տալիս ձեռք բերելու ներածական գիտելիքներ միջազգայնագիտական, եվրոպագիտական, տնտեսագիտական, երկրագիտական և իրավագիտական ոլորտներում, ինչպես նաև մասնագիտական կարողություններ վերոհիշյալ ուղղություններով հետագա մագիստրոսական կրթությունը շարունակելու և բակալավրի որակավորման աստիճան 2-րդ մասնագիտության գծով ստանալու համար:
«Քաղաքագիտություն» մասնագիտությամբ բակալավրի որակավորում ունեցող շրջանավարտը կարող է զբաղեցնել հետևյալ պաշտոնները` մասնագետ և առաջատար մասնագետ պետական կառավարման և տեղական ինքնակառավարման մարմիններում, կրտսեր գիտաշխատող գիտահետազոտական հաստատություններում և բուհերին կից հետազոտական կենտրոններում: Շրջանավարտները կարող են իրենց մասնագիտական կարիերան շարունակել տեղական և արտասահմանյան բուհերի մագիստրոսական ծրագրերով կամ աշխատանքի անցնել պետական կառավարման գործադիր և օրենսդիր իշխանության համապատասխան ինստիտուտների մասնագիտացված ստորաբաժանումներում, միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցչություններում, ինչպես նաև ուղեղային կենտրոններում և հետազոտական կառույցներում: Քաղաքագիտության բակալավրը կարող է նաև ընդգրկվել հումանիտար մասնագիտություններով այլ ֆակուլտետներ երկրորդ մասնագիտությամբ բակալավրի որակավորում ստանալու համար:

4. Political Science
Among the universities operating in Armenia, only YSU has such a comprehensive educational program for the preparation of a Bachelor of Political Science, which gives the mother university a significant advantage in the Armenian educational system and the labor market.
Admission is organized by the regulations of RA higher education institutions. Admission to the "Political Science" specialty is based on the results of the entrance exams focused on "Armenian History" and "Foreign Language". Applicants with secondary and secondary vocational education can take part in the entrance exams.
The program aims to train professionals who will have fundamental and applied knowledge of the concepts, theories, and methods of political science, to give the future political scientist the knowledge to work in state administration, international organizations, civil society organizations, and other related fields, to prepare the graduates of the program to work in political consulting, in the field of applied research, political analysis, and consulting. To become a political scientist and understand politics professionally, students will acquire skills in interdisciplinary research and their implementation, which are provided by the curriculum.
One of the competitive advantages of the program is that it provides an opportunity to train specialized personnel in several areas of political science (political institutions, processes, history of political science, political theory, etc.). In addition to compulsory professional modules, students will master foreign languages and acquire special skills for professional translations during their studies through optional subjects. Among the advantages of the program are also interdisciplinary and intra-disciplinary connections, which provide an opportunity to acquire introductory knowledge in the fields of international studies, European studies, economics, geography, and law, as well as professional abilities to continue further Master's education in the above-mentioned directions and to obtain a Bachelor's degree in the second specialty.
A graduate with a Bachelor's degree in "Political Science" can occupy the following positions: specialist and leading specialist in state administration and local self-government bodies, junior researcher in research institutions and research centers attached to universities. Graduates can continue their professional careers with Master's programs at local and foreign universities or get a job in the specialized departments of the relevant institutes of the executive and legislative bodies of the state administration, in the representative offices of international organizations, as well as in think tanks and research structures. Bachelor’s degree holders can also be incorporated into other faculties with humanities majors to obtain a Bachelor's degree with a second major.