4. Կառավարման և գործարարության ամբիոն
Կառավարման և գործարարության ամբիոնը հիմնադրվել է 1996 թ.: Ամբիոնի հիմնադիր վարիչն է եղել տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Հայկ Սարգսյանը, որն ամբիոնը ղեկավարել է մինչև 2003 թ.: 2003-2016 թթ. ամբիոնի վարիչի պաշտոնը զբաղեցրել է տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Սարգիս Ղանթարջյանը, 2016-2023 թթ.՝ տնտեսագիտության թեկնածու, դոցենտ Կառլեն Խաչատրյանը։
2023 թ. նոյեմբերի 1-ից ամբիոնը ղեկավարում է տնտեսագիտության թեկնածու, դոցենտ Աննա  Հակոբջանյանը:
Ամբիոնի պրոֆեսորադասախոսական կազմը կատարում է գիտական և հետազոտական աշխատանքներ մասնագիտական հետևյալ ուղղություններով` տնտեսության պետական կարգավորում, հարկային քաղաքականություն, բիզնեսի կառավարում, մարդկային ռեսուրսների կառավարում, ֆինանսական կառավարում, ռիսկերի կառավարում, նորարարությունների կառավարում, ծառայությունների կառավարում, մարքեթինգային ռազմավարություններ և հետազոտություններ, բիզնես գործընթացների կառավարում, նախագծերի կառավարում, որակի կառավարում և մի շարք այլ ուղղություններ:
Ամբիոնի դասախոսները և ասպիրանտները ներգրավված են տեղական և միջազգային դրամաշնորհային ծրագրերում, որոնք ֆինանսավորում են ՀՀ ԿԳՄՍՆ բարձրագույն կրթության և գիտության կոմիտեն, Ավստրիայի զարգացման համագործակցության (ADC) «APPEAR» ծրագիրը:
Ամբիոնի պրոֆեսորադասախոսական կազմում հիմնականում ԵՊՀ տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետի անվանի շրջանավարտներ են, ինչպես նաև տնտեսության տարբեր ոլորտներում, այդ թվում՝ բիզնեսում, պետական կառավարման համակարգում աշխատանքի մեծ փորձառություն ունեցող մասնագետներ՝ բանկերի կառավարիչներ, պետական կառավարման համակարգի ներկայացուցիչներ, խոշոր կազմակերպությունների ղեկավարներ, բիզնեսների հիմնադիրներ և այլն:
Ամբիոնի դասախոսները հեղինակ են ուսումնամեթոդական ձեռնարկների, մենագրությունների, դասագրքերի, գիտական հոդվածների, որոնք տպագրվում են նաև բարձր ազդեցության գործակից ունեցող պարբերականներում։
Ամբիոնի գիտնական-մանկավարժները պարբերաբար անցնում են վերապատրաստումներ, մասնակցում միջազգային և տեղական գիտաժողովների ու համաժողովների:
Կառավարման և գործարարության ամբիոնն իրականացնում է «Կառավարում» բակալավրիատական, «Գործարար կառավարում (վարչարարություն)» և «Շուկայագիտություն (մարքեթինգ)» մագիստրոսական կրթական ծրագրերը, որոնք մշտապես կատարելագործվում են՝ հաշվի առնելով միջազգային փորձի առանձնահատկությունները և ՀՀ աշխատաշուկայի զարգացումները:
«Գործարար կառավարում (վարչարարություն)» կրթական ծրագրի շրջանակում մի քանի մագիստրանտներ ԱՊՀ ցանցային համալսարանի գործընկերության ծրագրով ստացել են երկու համալսարանների ավարտական փաստաթղթեր, ինչը շարունակական բնույթ ունի։
Աշխատաշուկայի, ինչպես նաև գործատուների հարափոփոխ պահանջներին համապատասխան մասնագետներ պատրաստելու, ակադեմիական կրթությունը գործնական հմտություններին զուգակցելու հետևողականությամբ ամբիոնը հրավիրյալ մասնագետների ներգրավմամբ պարբերաբար կազմակերպում է դասախոսություններ (վարպետության դասերի և թեմատիկ դասախոսությունների ձևաչափով), ինչպես նաև արտալսարանային դասեր, որոնք կազմակերպվում են ոլորտային կազմակերպություններում՝ նեղ մասնագետների մասնակցությամբ։
Ամբիոնի դասախոսներն ակտիվ ներգրավված են ԵՊՀ-ում գործող բիզնես ինկուբատորի աշխատանքներում։
ԵՊՀ կառավարման և գործարարության ամբիոնը համագործակցության հուշագիր է կնքել «CaseKEY Academy»-ի հետ՝ ԵՊՀ-ում բիզնես խնդիրների լուծման համալսարանական ակումբ հիմնադրելու նպատակով:

- Chair of Management and Business
The Chair of Management and Business was founded in 1996. The Chair's founder was Dr., Professor Hayk Sargsyan, who headed the Chair until 2003. From 2003 to 2016 Dr., Professor Sargis Ghantarjian, and from 2016 to 2023 Ph.D., Associate Professor Karlen Khachatryan headed the Chair.
Since November 1, 2023, Ph.D., Associate Professor Anna Hakobjanyan, has been leading the Chair.
The teaching staff of the Chair carries out scientific and research work in the following professional areas: state regulation of the economy, tax policy, business management, human resources management, financial management, risk management, innovation management, service management, marketing strategies and research, business process management, project management. , quality management, and many other directions.
The lecturers and post-graduate students of the Chair are involved in local and international grant programs, which are financed by the Higher Education and Science Committee of the RA ESCS Ministry, the "APPEAR" program of the Austrian Development Cooperation (ADC).
The faculty members of the Chair are mainly famous graduates of the Faculty of Economics and Management of YSU, as well as specialists with extensive work experience in various fields of the economy, including business, and state administration systems: bank managers, representatives of the state administration system, heads of large organizations, founders of businesses, etc.
The professors of the Chair are the authors of educational manuals, monographs, textbooks, and scientific articles, which are also published in periodicals with a high impact factor.
The Chair's scientist-pedagogues regularly undergo training and participate in international and local conferences and conventions.
The Chair of Management and Business implements the Undergraduate "Management", "Business Management (Administration)" and "Marketing (Marketing)" Master's degree educational programs, which are constantly improved, taking into account the features of international experience and the developments of the RA labor market.
Within the framework of the "Business Management (Administration)" educational program, several Master's degree students received diplomas from two universities through the partnership program of the CIS Network University.
Combining academic education with practical skills, the Chair regularly organizes lectures with the involvement of invited specialists (in the format of master classes and thematic lectures), as well as extracurricular classes organized in sectoral organizations with the participation of narrow specialists, taking into account the consistency of training specialists following the changing demands of the labor market.
The professors of the Chair are actively involved in the work of the business incubator operating at YSU.
The YSU Chair of Management and Business has signed a memorandum of cooperation with "CaseKEY Academy" to establish a business problem-solving university club at YSU.