4. Նորարարության տնտեսագիտության ամբիոն
Նորարարության տնտեսագիտության ամբիոնը հիմնադրվել է 2019 թ․: Ամբիոնի վարիչն է տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Աշոտ Մարկոսյանը։ Ամբիոնի ստեղծումը պայմանավորված էր բարձրագույն կրթության ոլորտում որդեգրված հետևյալ նպատակներով․
• զարգացնել գիտության ոլորտում նորարարական գործունեությունը,
• խթանել Հայաստանի Հանրապետության բարձրագույն կրթության, գիտության և նորարարական մշակումների մրցունակությունը և միջազգայնացումը,
• դրանք համահունչ դարձնել միջազգային զարգացման միտումներին և Հայաստանի Հանրապետության սոցիալ-տնտեսական զարգացման ծրագրերին:
Ամբիոնն իրականացնում է «Ինովացիոն կառավարում» մագիստրոսական ծրագիրը:
Ամբիոնի բոլոր դասախոսներն ունեն աշխատանքային հարուստ կենսափորձ ՀՀ տնտեսության առանցքային այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են պետական կառավարման համակարգը, արտոնագրման և հեղինակային իրավունքների պաշտպանությունը, սոցիալական ծառայությունները և այլն:
Ամբիոնի դասախոսների գործունեությունը բարձր գնահատականի են արժանացրել ՀՀ նախագահը, ՀՀ վարչապետը, ՀՀ Ազգային ժողովը, ՌԴ նախագահը (ԱՊՀ շրջանակում)՝ շնորհելով բարձր պարգևներ և խրախուսական մրցանակներ։

- Chair of Economics of Innovation
The Chair of Economics of Innovation was founded in 2019. The head of the Chair is Dr., Professor Ashot Markosyan. The creation of the Chair was conditioned by the following goals adopted in the field of higher education:
To develop innovative activities in the field of science,
To promote the competitiveness and internationalization of higher education, science, and innovative developments of the Republic of Armenia,
To bring them in line with international development trends and socio-economic development programs of the Republic of Armenia.
The Chair implements the "Innovation Management" Master's degree program.
All professors of the Chair have rich experience in key areas of the RA economy, such as the public administration system, patenting and copyright protection, social services, etc.
The activities of the Chair's lecturers were highly appreciated by the RA President, the RA Prime Minister, the RA National Assembly, and the President of the Russian Federation (within the framework of the CIS), awarding them high awards and incentive prizes.