- Հայ բանասիրության ֆակուլտետ
Հայ նորագույն գրականության պատմության և գրաքննադատության ամբիոնը հիմնադրվել է 1968 թ.: Այն նախապես կոչվում էր Սովետահայ գրականության ամբիոն, իսկ 1991 թ. վերանվանվեց Հայ նորագույն գրականության ամբիոն այն հիմավորմամբ, որ ընդգրկում է ոչ միայն խորհրդահայ, այլև սփյուռքահայ ու ժամանակակից՝ հետխորհդային շրջանի գրականության ուսումնասիրության և դասավանդման գործը: Հայ բանասիրության ֆակուլտետի ամբիոնների կառուցվածքային վերափոխման արդյունքում 2022 թ․ վերանվանվեց Հայ նորագույն գրականության պատմության և գրաքննադատության ամբիոն։
1968 թվականից մինչև 1981 թ. ամբիոնը ղեկավարել է ՀՀ ԳԱԱ ակադեմիկոս Հրանտ Թամրազյանը, իսկ 1981-2015 թթ․՝ բանասիրական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Վազգեն Գաբրիելյանը:
Ամբիոնն իր գոյության ավելի քան հինգ տասնամյակների ընթացքում նշանակալից աշխատանք է կատարել նորագույն շրջանի հայ գրականության ուսումնասիրման, գիտական համակարգման, ուսուցման և մասնագետներ պատրաստելու գործում:
Ամբիոնը պատրաստում է բակալավրի, մագիստրոսի և գիտության թեկնածուի աստիճաններ ստացող մասնագետներ հայ նորագույն գրականության և գրական քննադատության մասնագիտացումով: Ամբիոնում ուսումնասիրվում և ուսուցանվում են դասընթացներ՝ նվիրված հայ նորագույն գրականության դասական և ժամանակակից շրջանների պատմությանը, առանձին հեղինակների ստեղծագործություններին (ներառելով ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ Սփյուռքի գրականությունը), քննադատության տեսությանը և հայ քննադատական մտքի պատմությանը։
Ամբիոնի շատ դասախոսներ հայտնի անուններ են հանրապետության ուսումնական, գիտական ու գրական կյանքում։ Նրանք Հայաստանի գրողների միության անդամներ են, զբաղվում են գրական քննադատությամբ, դպրոցական ու բուհական դասագրքերի հեղինակներ են:
Հիշարժան երևույթներ են ամբիոնի նախաձեռնած և մինչև հիմա անցկացվող չարենցյան գիտական նստաշրջանները և դրանց ժամանակ կարդացված զեկուցումների ընդարձակ տարբերակները ներկայացնող հոդվածներից կազմված «Չարենցյան ընթերցումներ» խորագրով ժողովածուի տասը հատորները (1973-2017 թթ․)։ 2000-ական թվականներից պարբերաբար կազմակերպվել են «Մաթևոսյանական ընթերցումներ» խորագրով գիտաժողովներ, որոնցում ներկայացված զեկուցումների հիման վրա շարադրված ծավալուն հոդվածներն ամփոփվել են համանուն չորս ժողովածուներում (2006-2022 թթ․)։
Հայ նորագույն գրականության պատմության և գրաքննադատության ամբիոնն այսօր էլ շարունակում է գիտական աշխատանքները։ Գրվում են մենագրություններ, ուսումնասիրություններ, հոդվածներ, որոնք հրապարակվում են առանձին գրքերով, գիտական հանդեսներում ու գրական մամուլում:
Ամբիոնն սպասարկում է «Հայոց լեզու և գրականություն» բակալավրիատական և մագիստրոսական (առկա և հեռակա) կրթական ծրագրերը, ինչպես նաև «Հայ գրականություն» մագիստրոսական ծրագիրը։

4. Chair of History and Literary Criticism of Modern Armenian Literature
The Chair of History and Literary Criticism of Modern Armenian Literature was founded in 1968. It was previously called the Chair of Soviet-Armenian Literature, and in 1991 was renamed the Chair of Modern Armenian Literature with the justification that it covers not only Soviet-Armenian but also Diaspora-Armenian and modern literature of the post-Soviet period. As a result of the structural transformation of the chairs of the Faculty of Armenian Philology, it was renamed the Chair of History and Literary Criticism of Modern Armenian Literature in 2022.
From 1968 to 1981, the chair was led by Hrant Tamrazyan, Academician of RA National Academy of Sciences, and from 1981 to 2015, by Doctor of philological sciences, Professor Vazgen Gabrielyan.
During more than five decades of its existence, the Chair has done significant work in the study of modern Armenian literature, scientific coordination, teaching, and training specialists.
The Chair prepares specialists who receive Bachelor's, Master's, and Postgraduate degrees, specializing in modern Armenian literature and literary criticism. The Chair staff studies and teaches courses devoted to the history of the classical and modern periods of modern Armenian literature, the works of individual authors (including the literature of both Armenia and the Diaspora), the theory of criticism, and the history of Armenian critical thought.
Many professors of the chair are well-known in the educational, scientific, and literary life of the Republic. They are members of the Writers' Union of Armenia, engaged in literary criticism, and are authors of school and university textbooks.
The Charentsian scientific sessions initiated by the Chair and the ten volumes (1973-2017) of the collection entitled "Charentsian readings" composed of articles presenting the extended versions of the reports read during them are worth mentioning. Since the 2000s, conferences entitled "Mathevosian readings" have been regularly organized, in which the voluminous articles written based on the reports presented were summarized in four collections of the same name (2006-2022).
The Chair of History and Literary Criticism of Modern Armenian Literature continues its scientific work even today. Monographs, studies, and articles are written, which are published in separate books, scientific journals, and literary presses.
The chair offers the "Armenian Language and Literature" Undergraduate and Master's (full-time and part-time) educational programs, as well as the "Armenian Literature" Master's program.