4. Էկոլոգիայի և բնության պահպանության ամբիոն
Էկոլոգիայի և բնության պահպանության ամբիոնը հիմնադրել է ակադեմիկոս Գ․ Ս․ Դավթյանը 1983 թ.։ Այն ձևավորվել է ԵՊՀ կենսաբանության ֆակուլտետում 1957 թվականից գործող Ագրոքիմիայի և հողագիտության ամբիոնի հիմքի վրա:
Տարբեր տարիների ամբիոնում դասավանդել են այնպիսի ճանաչված մասնագետներ, ինչպիսիք են Ա․ Շ․ Գալստյանը, Լ․ Գ․ Եսայանը, Ջ․ Հ․ Մելիք-Խաչատրյանը, Կ․ Վ․ Գրիգորյանը և այլք։
Էկոլոգիայի և բնության պահպանության ամբիոնի վարիչն է կենսաբանական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ Հասմիկ Մովսեսյանը։
Ամբիոնում տարվում են աշխատանքներ դասավանդման և գիտահետազոտական գործունեության ժամանակակից պահանջներին համապատասխան որակ ապահովելու և երիտասարդ մասնագետներ պատրաստելու ուղղությամբ: Մշտապես կատարելագործվող ուսումնական ծրագրերը համապատասխանում են կրթական համակարգի և աշխատաշուկայի արդիական պահանջներին: Ներկայում ամբիոնի դասախոսները դասավանդում են մասնագիտական դասընթացներ կենսաբանության ֆակուլտետում գործող կրթական տարբեր ծրագրերում, ինչպես նաև «Էկոլոգիայի և բնապահպանության հիմունքներ» պարտադիր դասընթացը ԵՊՀ ֆակուլտետների մեծ մասում՝ կիրառելով հեռավար դասավանդման ժամանակակից տեխնոլոգիաները:
Ամբիոնում կատարվող գիտահետազոտական աշխատանքներն ուղղված են Հայաստանի Հանրապետության էկոլոգիական արդի հիմնախնդիրների (հողերի աղակալում, հողերի՝ ծանր մետաղներով աղտոտում, ջրային էկոհամակարգերի աղտոտում և այլն) ուսումնասիրությանը և դրանց լուծման ուղիների առաջարկմանը, ինչպես նաև ընդհանուր էկոլոգիական հիմնահարցերի (կենսաբազմազանության գնահատում, էկոհամակարգերի տեսակային բազմազանության և կայունության մոդելավորում) հետազոտմանը։ Ամբիոնը համագործակցում է ինչպես հանրապետության տարբեր բուհերի, գիտահետազոտական ինստիտուտների, ՀՀ կառավարման մարմինների, միջազգային կազմակերպությունների, այնպես էլ արտասահմանյան առաջատար գիտական կազմակերպությունների հետ:

4. Chair of Ecology and Nature Conservation
Academician G. S. Davtyan founded the chair of Ecology and Nature Conservation in 1983. It was formed based on the Chair of Agro Chemistry and Soil Science operated since 1957 at the Faculty of Biology of YSU.
Such well-known specialists as A. Sh. Galstyan, L. G. Yesayan, J. H. Melik-Khachatryan, K. V. Grigoryan, and others used to teach at the Chair at different times.
Work is being carried out in the Chair to ensure that education quality is aligned with modern requirements of teaching and research activities and training young specialists. Constantly updated educational programs meet the modern requirements of the educational system and the labor market. Currently, the professors of the chair teach professional courses in various educational programs of the Faculty of Biology, as well as the mandatory course "Fundamentals of Ecology and Environmental Protection" in most YSU faculties, using modern distance teaching technologies.
The scientific research activities carried out in the chair are aimed at the study of modern ecological problems of the Republic of Armenia (soil salinization, soil contamination with heavy metals, pollution of water ecosystems, etc.). The chair cooperates with various universities of the republic, research institutes, the RA government agencies, international organizations, as well as leading foreign scientific organizations.