Ծրագիրը կազմված է պարտադիր և կամընտրական դասընթացներից: Պարտադիր դասընթացները մոտ 15-ն են, կամընտրական դասընթացները՝ մոտ 5-ը:
«Կենսաֆիզիկա» ծրագիրը նպատակ ունի նախապատրաստելու կենսական պրոցեսների ֆիզիկական և ֆիզիկաքիմիական մեխանիզմներին առնչվող կենսաբանական խնդիրների ուսումնասիրությամբ զբաղվող մասնագետներ, որոնք ունակ կլինեն կատարելու կենսական պրոցեսների ֆիզիկական և ֆիզիկաքիմիական մեխանիզմների ուսումնասիրություն, հետազոտելու կենսաբանական համակարգերում էներգիայի ձևափոխության մեխանիզմները, կենսամակրոմոլեկուլներում էլեկտրոնակոնֆորմացիոն փոխազդեցությունները, բարդ կենսաբանական համակարգերի կարգավորումը և ինքնակազմակերպումը, կատարելու հետազոտություններ ժամանակակից կենսաֆիզիկական մեթոդներով, վերլուծելու ստացվող լաբորատոր արդյունքները, ընդհանրացնելու և համակարգելու կատարված աշխատանքների արդյունքները` կիրառելով ժամանակակից հաշվողական տեխնիկան և ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաները: Ուսանողները սովորելու տարիներին հնարավորություն կունենան մասնակցելու մեթոդական նոր մոտեցումների մշակմանն ու քննարկմանը, սեմինարների և կոնֆերանսների, կենսաբանական համակարգերի մաթեմատիկական մոդելավորման աշխատանքներին` կիրառելով համակարգչային տեխնոլոգիաները, կկատարեն ֆունկցիոնալ-ախտորոշիչ բժշկական հետազոտություններ, ծավալելու մանկավարժական գործունեություն միջնակարգ դպրոցներում և բարձրագույն մասնագիտական հաստատություններում:
Ծրագրի ավարտին շրջանավարտները կտիրապետեն կենսաֆիզիկայի արդիական հիմնախնդիրներին, դրանց զարգացման հիմնական ուղիներին, կիմանան կենսաֆիզիկայի և մոլեկուլային կենսաբանության զարգացման հիմնական ուղիները և դրանց զարգացման տրամաբանությունը, ծանոթ կլինեն կենսաէլեկտրագենեզի հիմնախնդիրներին և կենսաէլեկտրագենեզի հիմնահարցերի լուծման եղանակներին, կիմանան կենսահամակարգերի վրա ֆիզիկական գործոնների ազդեցության հիմնախնդիրներն ու հիմնահարցերը, դրանց լուծման տրամաբանությունը և իրագործման եղանակները:
Մասնագիտական պրակտիկայի շրջանակում կազմակերպվում են գործնական պարապմունքներ, որոնց նպատակն է մագիստրանտներին տալ անհրաժեշտ փորձ և հմտություններ մագիստրոսական թեզը հաջողությամբ գրելու և պաշտպանելու համար:
Մագիստրոսական ծրագրի շրջանավարտները հնարավորություն ունեն ուսումը շարունակելու ինչպես ԵՊՀ կենսաֆիզիկայի ամբիոնում, այնպես էլ կենսաբանական ուղղվածությամբ հայաստանյան և արտասահմանյան գիտահետազոտական ինստիտուտների ու կենտրոնների ասպիրանտուրայում:

The program consists of compulsory and optional courses. Compulsory courses are about 15, while optional ones are 5.
The admission for the 2023/2024 academic year in the full-time and part-time modes of study will be carried out according to the requirements of the "YSU master's degree (full-time and part-time) admission procedure".
The program aims to prepare specialists oriented to the study of biological problems related to the physical and physicochemical mechanisms of vital processes, who will be able to:
• Study the physical and physicochemical mechanisms of vital processes,
• Study the mechanisms of energy transformation in biological systems, electron-conformational interactions in biomacromolecules, regulation and self-organization of complex biological systems,
• Carry out research using modern biophysical methods,
• Analyze the obtained laboratory results,
• Generalize and coordinate the results of the performed works, using modern computing techniques and information technologies,
• Formulate the problem, participate in the development and discussion of new methodological approaches,
• Participate in seminars and conferences,
• Participate in mathematical modeling of biological systems using computer technologies,
• Perform functional-diagnostic medical examinations,
• Carry out pedagogical activities in secondary schools and higher professional institutions.
Upon completion of the program, the graduates will:
• Master the current issues of biophysics and the main ways of their development,
• Understand the major directions and logic of biophysics and molecular biology development
• Become familiar with the problems of bioelectrogenesis and the methods of solving them,
• Recognize the problems of the influence of physical factors on living systems, the logic of their solution, and methods of implementation.
Within the scope of the professional internship, practical classes are organized, the purpose of which is to give students the necessary experience and skills to successfully write and defend their Master’s theses.
Graduates of the program have the opportunity to continue their studies both at the YSU Biophysics Chair and at Postgraduate Studies of Armenian and foreign scientific research institutes and centers of the relevant field.