3. Կենսաբանական նշանակություն ունեցող միացությունների մոլեկուլային փոխազդեցությունները և քիմիական փոխարկումները հեղուկ միջավայրում և միցելային համակարգերում
Կենսաբանական նշանակություն ունեցող միացությունների մոլեկուլային փոխազդեցությունները և քիմիական փոխարկումները հեղուկ միջավայրում և միցելային համակարգերում
Ղազոյան Հեղինե Հմայակի
heghine@ysu.am
21T-1D026
Նախագիծն ընդգրկում է հեղուկ միջավայրում և միցելային համակարգերում կենսաբանական նշանակություն ունեցող միացությունների (ԴՆԹ-ի, վիտամինների, ներկանյութերի, դեղանյութերի) և որոշ ցածրամոլեկուլային միացությունների միջմոլեկուլային փոխազդեցությունների ուսումնասիրությունները` որպես հիմք դրանց կենսաբանական գործունեության, ինչպես նաև այդ միացությունների և հիդրօքսիթթուների հիդրազիդների և հիդրօքսիլ ռադիկալների միջև ռեակցիաների հետազոտությունը: Հետազոտությունները կատարվելու են խտաչափության, մակերևութային լարվածության, քրոմատոգրաֆիայի, լուսացրման, էլեկտրոնային կլանման, ֆլուորեսցենցիայի և ինֆրակարմիր սպեկտրոսկոպիայի մեթոդներով: Ուսումնասիրությունները կբացահայտեն ԴՆԹ-ի հետ լիգանդ հանդիսացող այդ միացությունների փոխազդեցության օրինաչափությունները և դրանց վրա տարբեր գործոնների (օրգանական բևեռային լուծիչ, նանոկաթիլի չափս, ջերմաստիճան) ազդեցությունը, ինչպես նաև լիգանդի տեղաբաշխումը կազմակերպված համակարգերում: Հիդրօքսիլ ռադիկալի հետ ռեակցիայի կինետիկական հետազոտությամբ կպարզվի լիգանդների և հիդրօքսիթթուների հիդրազիդների հակաօքսիդիչ ակտիվությունը: Ստացված արդյունքները հնարավորություն կտան կառավարել և կարգավորել ԴՆԹ-ի կոնֆորմացիոն փոփոխությունները հեղուկ միջավայրում և կենսաթաղանթների մոդել հանդիսացող միցելային համակարգերում, բացահայտել կենսաբանորեն ակտիվ լիգանդների հակաօքսիդիչ հատկությունները:

3. Molecular interactions and chemical transformations of compounds having biological importance in liquid media and micellar systems
Molecular interactions and chemical transformations of compounds having biological importance in liquid media and micellar systems
21T-1D026
The project includes the study of molecular interactions of compounds having biological importance (DNA, vitamins dyes) and some low molecular weight compounds in liquid media and micellar systems as the basis of their biological function. Redox reactions of these compounds and hydroxyacid hydrazides with hydroxyl radicals will also be studied. For these goals the following methods will be used: densitometry, tensiometry, chromatography, light scattering, UV-vis spectroscopy, steady-state fluorescence, fluoresence anisotropy measurements and Fourier transform infrared spectroscopy. Studies will give an opportunity to reveal the characteristics of interactions between DNA and these compounds as ligands and the effect of some factors (organic polar solvent, nanopool size, temperature) on these interactions, the distribution of the ligand in micellar systems as well. Kinetic studies of reactions of ligands, hydroxyacid hydrazides with hydroxyl radicals will reveal the antioxidant activity of these compounds. The obtained results will give an opportunity to monitor and regulate DNA stability in liquid media and organized systems, which are considered as model systems for biomembranes, and to uncover the antioxidant properties of several biologically active ligands as well.