3. Համագործակցության նոր ուղիներ Հարավային Կորեայի Յոնգնամի համալսարանի հետ
ԵՊՀ կենսաբանության ֆակուլտետի բուսաբանության և սնկաբանության ամբիոնը հյուրընկալեց Հարավային Կորեայի Յոնգնամի համալսարանի պատվավոր պրոֆեսոր Յոնգ-Շիկ Կիմին, որը հանդես եկավ դասախոսությամբ՝ նվիրված վտանգված բույսերից մեկի` Կարմիր գրքում ընդգրկված սղոցի ցեղի չինական տեսակների տարածվածությանն ու պահպանմանը։
«Կարմիր գրքում ընդգրկված սղոցի ցեղի չինական տեսակների տարածվածությունն ու պահպանումը Չոլիպո դենդրարիումում և Կորեայում» թեմայով դասախոսության ժամանակ պրոֆեսորը հանգամանալից ներկայացրեց մասնագիտական տեղեկություններ։ Սղոցին (Ilex), որը նաև հայտնի է որպես փշարմավ կամ սրատերև անվանումներով, Արևելյան Ասիայի, այդ թվում՝ Չինաստանի և Կորեայի մշտադալար բույսերի տեղական ցեղերից է: Պրոֆեսորը նշեց, որ սղոցին կարելի է օգտագործել կանաչապատման մեջ՝ շնորհիվ դեկորատիվ և փայլուն տերևների, ինչպես նաև գրավիչ հատապտուղների, իսկ պտուղները (չնայած թունավոր են), տերևները, կեղևը տարբեր երկրներում օգտագործվում են ավանդական բժշկության մեջ։
Պրոֆեսոր Յոնգ-Շիկ Կիմը, անդրադառնալով իր այցի նպատակին, ընդգծեց, որ ակնկալում է գիտաուսումնական գործունեություն ծավալել ԵՊՀ-ի հետ, ինչը նաև հնարավորություն կընձեռի ԵՊՀ-ին ու Յոնգնամի համալսարանին ուսանողների փոխանակման ծրագիր իրականացնելու:
Կենսաբանության ֆակուլտետի բուսաբանության և սնկաբանության ամբիոնի աշխատակիցներն առաջին անգամ պրոֆեսորի հետ հանդիպել էին հինգ տարի առաջ: Այս տարի պրոֆեսոր Կիմը երկրորդ անգամ է հանդես գալիս ԵՊՀ-ում դասախոսությամբ:
Բուսաբանության և սնկաբանության ամբիոնի դոցենտ, կ.գ.թ. Նարինե Զաքարյանը, անդրադառնալով Հարավային Կորեայի Յոնգնամի համալսարանի հետ համագործակցությանը, նշեց, որ մոտ ապագայում սպասվում է պրոֆեսորի երրորդ այցը ԵՊՀ, որի ժամանակ նախատեսվում է համագործակցությունն ամրագրել հուշագրով՝ դրույթներից մեկով հնարավոր դարձնելով ուսանողների և դասախոսների մասնագիտական վերապատրաստումները Յոնգնամի համալսարանում։
Պրոֆեսոր Յոնգ-Շիկ Կիմը նաև Հարավային Կորեայի՝ «Բնության պահպանության միջազգային միության» (IUCN) տեսակների պահպանության խմբի նախագահն է։

3. New ways of cooperation with Yeungnam University in South Korea
YSU Chair of Botany and Mycology of the Faculty of Biology hosted honorary Professor Yong-Shik Kim from Yeungnam University in South Korea, who gave a lecture on the distribution and conservation of one of the endangered plants, Chinese ilex included in the Red Book.
During the lecture on "Distribution and preservation of Chinese ilex included in the Red Book in Chollipo Arboretum and Korea", the professor presented detailed professional information. Ilex, also known as holly, is a genus of evergreen plants native to East Asia, including China and Korea. The professor noted that ilex may be used in landscaping due to its decorative and glossy leaves, as well as attractive berries, and the berries (although they are poisonous), leaves, bark are used in traditional medicine in different countries.
Professor Yong-Shik Kim, referring to the purpose of his visit, emphasized that he expects to carry out scientific and educational activities with YSU, which will also provide an opportunity for YSU and Yeungnam University to implement a student exchange program.
The employees of the Chair of Botany and Mycology of the Faculty of Biology met the professor for the first time five years ago. This year, Professor Kim is giving a lecture at YSU for the second time.
Narine Zakaryan, Associate Professor of the Chair of Botany and Mycology, referring to the cooperation with the Yeungnam University in South Korea, noted that the professor's third visit to YSU is expected in the near future, during which cooperation is planned to be confirmed by a memorandum. One of the provisions of the memorandum will define the opportunity to implement professional training of students and professors at Yeungnam University.
Professor Yong-Shik Kim is also the Director of The IUCN SSC's Korean Plant Specialist Group (KPSG).
Students, employees of the Faculty of Biology and other guests were among the attendees at the lecture.