3. Պատմության կեղծարարությունն ու իրականությունը՝ գիտնականների ուսումնասիրությունների տիրույթում․ միջազգային գիտաժողով ԵՊՀ-ում
Դեկտեմբեր 05, 2023 | 16:05
Պատմության կեղծարարությունն ու իրականությունը՝ գիտնականների ուսումնասիրությունների տիրույթում․ միջազգային գիտաժողով ԵՊՀ-ում
ԵՊՀ-ում անցկացվեց «Պատմության կեղծարարություն և իրականություն» խորագրով միջազգային երկօրյա գիտաժողով՝ նվիրված Պատմաբանի օրվան։ Գիտաժողովի նպատակն էր ներկայացնել տարածաշրջանի պատմական իրողությունների կեղծարարությունը և լույս սփռել իրական փաստերի վրա:
Գիտաժողովի խորագրի ընտրությունը կապված է վերջին տարիներին մեր պետության և հասարակության առջև ծառացած մարտահրավերների հետ: Քննարկվող թեմաներն ընդգրկուն էին և բազմաշերտ։ Զեկուցումները վերաբերում էին Արցախին, Արցախի հանդեպ Ադրբեջանի վարած քաղաքականության տարբեր շրջափուլերին՝ 19-րդ դարին, խորհրդային շրջանին, անկախության տարիներին, ինչպես նաև մշակութային ցեղասպանությանը վերաբերող հարցադրումներին։
Երևանի պետական համալսարանի ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը, ողջունելով ներկաներին, կարևորեց գիտաժողովի նշանակությունը, պատմագիտությանը վերաբերող քննարկումներն ու խնդիրների վերհանումը․ «Կարծում եմ, որ Հայաստանում պետք է զարգացնել հումանիտար գիտական միտքը: Անհրաժեշտ է մեր պատմագիտական աշխատությունները թարգմանել, ներկայացնել արտերկրի մեր գործընկեր համալսարաններին և դրանք հասու դարձնել օտարերկրացի գիտնականներին»։
ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետի դեկան, պ.գ.թ., դոցենտ, ազգագրագետ Մխիթար Գաբրիելյանը նշեց, որ գիտաժողովը դարձավ քննարկումների, բանավեճերի, հստակեցումների, հետագա անելիքների նախանշման հարթակ։ Նա ընդգծեց, որ պատմագիտական, մշակութաբանական, ազգաբանական ուղղվածության զեկուցումների շնորհիվ և օրինակների, գործընթացների ու գործողությունների վերլուծությամբ ցանկացել են ցույց տալ Ադրբեջանի և Թուրքիայի ագրեսիվ քաղաքականությունը․ «Հակահայ քաղաքականութան հիմնական բաղադրիչներից մեկը պատմության կեղծումն է, որը միտված է հայերի հանդեպ ատելության, թշնամանքի և վախի տարածմանը: Հետևելով հռետորաբանությանը՝ ականատես ենք լինում, որ Թուրքիայի և Ադրբեջանի կողմից «խաղաղության» հիմքում դրվող պահանջները հանգում են պատմությունից հրաժարվելուն»:
Մ. Գաբրիելյանը հավելեց, որ պատմական կեղծիքները ճշգրիտ իրողություններից զանազանելու համար տարբեր հարթակներում պետք է ակտիվացնել մեր պատմությանը, մշակույթին վերաբերող ճշգրիտ տեղեկատվության տարածման գործընթացը։
ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետի հայոց պատմության ամբիոնի վարիչ, պ.գ.դ., պրոֆեսոր Էդիկ Մինասյանը, կարևորելով ուսանողների, ասպիրանտների ներկայությունը գիտաժողովին փորձի ձեռք բերման տեսանկյունից, ընդգծեց քննարկվող թեմաների արդիականությունը։
Գիտաժողովին ելույթներով հանդես եկան նաև ՀՀ ԳԱԱ պատմության ինստիտուտի տնօրեն, ակադեմիկոս Ա. Մելքոնյանը, Հարավային դաշնային համալսարանի պատմության և միջազգային ինստիտուտի տնօրեն, պ.գ.դ. Մ. Պոնոմարյովան և այլք:
Նշենք, որ երկօրյա միջազգային գիտաժողովին մասնակցեցին գիտական և փորձագիտական համայնքների ներկայացուցիչներ ԵՊՀ-ից, Խ․ Աբովյանի անվան ՀՊՄՀ-ից, ՀՀ ԳԱԱ պատմության, արևելագիտության, հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտներից, «Մատենադարան» Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի գիտահետազոտական ինստիտուտից, «Հայաստանի Զորյան ինստիտուտ» հետազոտությունների և զարգացման միջազգային հիմնադրամից, ինչպես նաև ՌԴ Հարավային դաշնային համալսարանից ու գիտակրթական այլ հաստատություններից։ Գիտաժողովն ընթացավ նաև առցանց ռեժիմով։
Հավելենք, որ ԵՊՀ-ում դեկտեմբերի 4-ը նշվում է որպես Պատմաբանի օր։ Օրվան նվիրված միջազգային գիտաժողովը ԵՊՀ-ում անցկացվեց երկրորդ անգամ։ Միջազգային առաջին գիտաժողովը կազմակերպվել էր նախորդ տարի։

3. Falsification of history and reality at the core of scientific studies. International conference at YSU
December 05, 2023 | 16:05
Falsification of history and reality at the core of scientific studies. International conference at YSU
An international two-day conference titled "Falsification of History and Reality" dedicated to the Historian's Day was held at YSU. The purpose of the conference was to present the falsification of the historical events of the region and shed light on the real facts.
The choice of the title of the conference is related to the challenges faced by our state and society in recent years. The topics discussed were comprehensive and multifaceted. The reports were related to Artsakh, the different periods of Azerbaijan's policy towards Artsakh: the 19th century, the Soviet period, the years of independence, as well as questions related to the cultural genocide.
Hovhannes Hovhannisyan, Rector of Yerevan State University, welcomed the attendees and emphasized the importance of the conference, the discussions and issues related to historiography. "I think that humanitarian scientific thinking should be developed in Armenia. It is necessary to translate our historical works, present them to our partner universities abroad and make them available for foreign scientists."
Mkhitar Gabrielyan, Dean of YSU Faculty of History, Candidate of Historical Sciences, Associate Professor and ethnographer noted that the scientific conference became a platform for discussions, debates, clarifications, and planning the further steps. He emphasized that they wanted to show the aggressive policy of Azerbaijan and Turkey with the help of historical, cultural, ethnological reports and analysis of examples, processes and actions. "One of the main components of the anti-Armenian policy is the falsification of history, which is aimed at spreading hatred, enmity and fear towards Armenians. Following the rhetoric, we witness that the demands of Turkey and Azerbaijan for "peace" lead to the abandonment of history.
M. Gabrielyan added that in order to distinguish historical falsifications from accurate facts, the process of spreading accurate information about our history and culture should be activated on various platforms.
Edik Minasyan, Head of Chair of Armenian History of the Faculty of History, YSU, Associate Professor of Historical Sciences, Professor, valuing the presence of students and post-graduate students at the conference from the point of view of accumulating experience, emphasized the relevance of the discussed topics.
A. Melkonyan, Director of the Institute of History of the RA NAS and academician, M. Ponomariova, the Director of the Institute of History and International Relations, Southern Federal University, Associate Professor of Historical Sciences and others also made speeches at the conference.
It should be noted that representatives of scientific and expert communities from YSU, Khachatur Abovian Armenian State Pedagogical University, Institutes of History, Oriental Studies, Archaeology and Ethnography of RA NAS, "Matenadaran" Mesrop Mashtots Research Institute of Ancient Manuscripts, "Zoryan Institute of Armenia" International Foundation for Research and Development, as well as from Southern Federal University of the Russian Federation and other scientific and educational institutions participated in the two-day international conference. The conference was also held online.
December 4 is celebrated as Historian's Day at YSU. The international conference dedicated to Historian's Day was held at YSU for the second time. The first international conference was organized last year.