3. Առանցքում՝ հայ-չինական հարաբերությունները. գիտագործնական սեմինար-քննարկում ԵՊՀ-ում
ԵՊՀ գիտական խորհրդի նիստերի դահլիճում տեղի ունեցավ ԵՊՀ չինարենի և չինական մշակույթի կենտրոնի նախաձեռնությամբ կազմակերպված «Բացահայտելով Հեռավոր Արևելքը․ հայ-չինական հարաբերությունների արդի հեռանկարները» խորագրով գիտագործնական սեմինար-քննարկումը:
Միջոցառման ժամանակ ԵՊՀ միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի ասպիրանտները, մագիստրանտները և բակալավրիատի ուսանողները հանդես եկան զեկույցներով՝ անդրադառնալով հայ-չինական հարաբերություններին, Չինաստանի արտաքին քաղաքականությանը, մշակույթին, տնտեսությանը, Չինաստանում հայերենի ուսուցմանը և այլ թեմաների:
Բացի 8 զեկույցները ներկայացնելուց՝ անցկացվեցին նաև պանելային քննարկումներ և հարցուպատասխաններ, որոնց ակտիվ ներգրավված էին նաև նախապես գրանցված մոտ 50 ունկնդիրներ ոչ միայն Երևանի պետական համալսարանից, այլև ՀՀ ԳԱԱ-ից, Վ. Բրյուսովի անվան պետական համալսարանից և Հայ-ռուսական համալսարանից:
ԵՊՀ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը, ողջունելով գիտագործնական սեմինար-քննարկման մասնակիցներին, նշեց. «Երևանի պետական համալսարանի առաջնահերթություններից են Չինաստանի հետ կրթագիտական և մշակութային համագործակցությունների ընդլայնումն ու ամրապնդումը, ինչին ուղղված է նաև այս միջոցառումը: Ամբողջ աշխարհում և հատկապես Հայաստանում Չինաստանի նկատմամբ հետաքրքրությունն օր օրի աճում է, և այսօր շատ ուրախ եմ արձանագրելու, որ մեր ուսանողներն են ցանկություն հայտնել հանդիպելու ՀՀ-ում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպանի հետ, ինչը չափազանց կարևոր է նրանց մասնագիտական աճի և գիտելիքների ամրապնդման համար»:
Անդրադառնալով Չինաստանի պատմության հաջողության ճանապարհին և հայ-չինական քաղաքակրթությունների դարավոր հարաբերություններին՝ ԵՊՀ միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի դեկան Տիգրան Եփրեմյանն ընդգծեց. «Ֆակուլտետը մեծ կարևորություն է տալիս չինագիտության զարգացմանը՝ կատարելով ԵՊՀ չինարենի և չինական մշակույթի կենտրոնի առջև դրված հիմնական խնդիրներն ու գործառույթները: Հուսով ենք, որ չինագիտության խթանումը կնպաստի երկու ազգերի միջև գործակցային հարաբերությունների սերտացմանը»:
ՀՀ-ում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ֆան Յոնը շեշտեց, որ Երևանի պետական համալսարանն իր ամենասիրելի բուհն է Հայաստանում, և մեծ սիրով է այստեղ հյուրընկալվում: Դեսպանն իր ելույթում անդրադարձավ հայ-չինական հարաբերություններին, «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» նախագծին և դրանում Հայաստանի ներգրավվածությանը, գրանցած արդյունքներին և զարգացման հնարավորություններին:
«Լեզուն կամուրջ է տարբեր ազգերի հաղորդակցության համար: Ուրախ ենք նկատելու, որ չինարեն սովորելու ցանկությունն աճում է ՀՀ-ում, և երկու երկրների նախարարությունները, պրոֆեսորներն անում են առավելագույնը՝ կրթագիտական և մշակութային կապերի ամրապնդման համար»,- նշեց ՀՀ-ում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպանը:
Անդրադառնալով գիտագործնական սեմինար-քննարկումի կազմակերպմանը՝ ԵՊՀ չինարենի և չինական մշակույթի կենտրոնի տնօրեն, բ.գ.թ., դոցենտ Սյուզաննա Նավասարդյանն ասաց. «Հաշվի առնելով ուսանողների աճող հետաքրքրությունը Չինաստանի, չինական մշակույթի, կրոնի, «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» նախաձեռնության նկատմամբ՝ որոշեցինք առաջին անգամ կազմակերպել այսօրինակ գիտագործնական սեմինար-քննարկում, քանի որ նախորդ 8 տարիներին կազմակերպել ենք Չինաստանի մշակույթին և լեզվին առնչվող միջոցառումներ»:
ԵՊՀ միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի համանուն մագիստրոսական ծրագրի 2-րդ կուրսի ուսանող Հովհաննես Ղազարյանը հանդես եկավ «Հարավային Կովկասի տրանսպորտային հաղորդակցությունների հիմնախնդիրը Իրանի և Չինաստանի արտաքին քաղաքականության համատեքստում» խորագրով զեկույցով:
«Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ հիմնախնդիրն այսօր ուղղակիորեն առնչվում է ՀՀ ազգային անվտանգությանը և սպառնալիք է ինչպես մեր տարածաշրջանի, այնպես էլ տարածաշրջանից դուրս գտնվող երկրների համար՝ ուսումնասիրությունս կատարեցի հենց այս թեմայով՝ ներկայացնելով իմ տեսակետներն ու վերլուծությունները»,- շեշտեց Հովհաննեսը:
Ֆակուլտետի «Համաշխարհային քաղաքականություն» մագիստրոսական ծրագրի 2-րդ կուրսի ուսանող Գագիկ Եկմալյանն իր՝ «Եվրասիան անցման մեջ. չինական գոտուց թուրքական թենիս» ուսումնասիրությունը համարում է նորույթ և հույս ունի այն ներկայացնելու նաև այլ հարթակներում և դարձնելու լուրջ գիտական հոդված:
«Ուսումնասիրությանս մեջ փորձել եմ վեր հանել մեր տարածաշրջանում Չինաստանի շահերը, Չինաստանի և Արևմուտքի հակադրությունների և համադրությունների շրջանակում Թուրքիայի վարած քաղաքականությունը՝ ներկայացնելով չինական «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» նախաձեռնությունը և թուրքական «Միջին միջանցք» նախագիծը»,- ասաց Գագիկը:
Նշենք, որ միջոցառմանը մասնակցում էին նաև չինարենով, չինական մշակույթով, Չինաստանի արտաքին քաղաքականությամբ, ինչպես նաև հայ-չինական հարաբերություններով հետաքրքրվող համալսարանականներ, ՀՀ-ում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության դեսպանատան ներկայացուցիչներ և այլ հյուրեր:

3. Armenian-Chinese relations in focus: Scientific-practical seminar discussion at Yerevan State University
December 15, 2023 | 16:25
Armenian-Chinese relations in focus: Scientific-practical seminar discussion at Yerevan State University
A scientific-practical seminar discussion titled "Discovering the Far East: Current Perspectives of Armenian-Chinese Relations" organized by the Center for Chinese Culture and Language of YSU took place in the meeting hall of the YSU Scientific Council.
During the event, post-graduate students, graduate students and undergraduate students of YSU Faculty of International Relations presented reports, addressing Armenian-Chinese relations, foreign policy, culture, economy of China, teaching Armenian in China and other topics.
In addition to presenting 8 reports, panel discussions and question-and-answer sessions were also held, in which about 50 pre-registered participants actively participated not only from Yerevan State University, but also from the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia, Brusov State University and Armenian-Russian University.
YSU Rector Hovhannes Hovhannisyan, welcoming the participants of the scientific-practical seminar discussion, noted. "One of the priorities of Yerevan State University is the expansion and strengthening of educational, scientific and cultural cooperation with China, and that’s what this event is also aimed at. All over the world, and especially in Armenia, interest in China is growing day by day, and today I am very happy to point to our students’ desire for meeting with the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the People's Republic of China to the Republic of Armenia, which is extremely important for their professional growth and strengthening of knowledge."
Referring to the successful path of China's history and the centuries-old relations between Armenian-Chinese civilizations, Tigran Yepremyan, Dean of YSU Faculty of International Relations, emphasized. "The faculty attaches great importance to the development of Chinese studies, fulfilling the main tasks and functions of the Center for Chinese Culture and Language of YSU. We hope that the promotion of Chinese studies will contribute to closer cooperative relations between the two nations."
Fan Yong, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the People's Republic of China to the Republic of Armenia, emphasized that Yerevan State University is his favorite university in Armenia and he is warmly welcomed here. In his speech, the Ambassador touched on Armenian-Chinese relations, "One Belt, One Road" initiative and Armenia's involvement in it, the recorded results and development opportunities.
"Language is a bridge for communication between different nations. We are happy to notice that the desire to learn Chinese is growing in Armenia, and the ministries and professors of both countries are doing their best to strengthen educational and cultural ties," said Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the People's Republic of China to the Republic of Armenia.
Referring to the organization of the scientific-practical seminar discussion, Syuzanna Navasardyan, Director of the Center for Chinese Culture and Language of YSU, Candidate of Philological Sciences and Associate Professor, said. "Taking into account the growing interest of students in China, Chinese culture, religion, "One Belt, One Road" initiative, we decided to organize this kind of scientific-practical seminar discussion for the first time, as in the previous 8 years we organized events related to Chinese culture and language."
Hovhannes Ghazaryan, a 2nd-year student studying in the same master’s program of the YSU Faculty of International Relations, presented a report titled "The Problem of South Caucasus Transport Communications in the Context of Iran and China's Foreign Policy".
"Taking into account the fact that today’s issue is directly related to the national security of the Republic of Armenia and is a threat to both our region and countries outside the region, I conducted my research on this topic, presenting my views and analyses," Hovhannes pointed out.
Gagik Ekmalyan, a 2nd-year student studying in "World Politics" master's program of the same faculty, considers his study "Eurasia in Transition. From the Chinese Belt to Turkish Tennis " to be a novelty and hopes to present it on other platforms and make it a serious scientific article.
"In my study, I tried to highlight China's interests in our region, Turkey's policy within the framework of contrasts and combinations between China and the West, presenting the Chinese "One Belt, One Road" and the Turkish "Middle Corridor" initiatives" said Gagik.
It should be noted that university students interested in Chinese language, Chinese culture, China's foreign policy, as well as Armenian-Chinese relations, representatives of the Embassy of the People's Republic of China to the Republic of Armenia and other guests also participated in the event.