3. Երիտասարդ գիտնականներն առաջարկում են քաղցկեղի դեմ պայքարի անվտանգ համակցություն
Քաղցկեղի աճող սպառնալիքը հանգեցնում է միացությունների նոր աղբյուրների որոնմանը և թիրախավորված դեղամիջոցների ստեղծմանը, որոնք կլինեն անվտանգ, արդյունավետ, մատչելի և նվազագույն կողմնակի ազդեցությամբ: «Համահայկական գիտաժողով-2023»-ի շրջանակում ԵՊՀ շրջանավարտ երիտասարդ գիտնականները ներկայացրել են հակաքաղցկեղային պայքարի համակցություն և հաղթող ճանաչվել:
Հաղթական քառյակի անդամներ Լուսինե Հարությունյանի, Սվետլանա Հովհաննիսյանի, Եվա Մելիքյանի և Ջեմմա Մանոյանի հետ մեր զրույցում ակնհայտ դարձավ, որ կենսաբանության, ֆիզիկայի և քիմիայի հանդեպ նրանց ունեցած սերը ոչ միայն նպաստել է մրցույթում նրանց հաջողությանը, այլև կանխորոշել հետագա համագործակցությունները:
Միջգիտակարգային մրցույթի և թիմի ձևավորման մասին պատմել է ԵՊՀ ֆիզիկայի ինստիտուտի մագիստրոս, ՀՀ ԳԱԱ օրգանական և դեղագործական քիմիայի գիտատեխնոլոգիական կենտրոնի կրտսեր գիտաշխատող Լուսինե Հարությունյանը:
«Համահայկական գիտաժողով-2023»-ի շրջանակում կազմակերպված մրցույթին իմ մասնակցությունն անսպասելի էր ու հանպատրաստից: ՀՀ ԿԳՄՍՆ բարձրագույն կրթության և գիտության կոմիտեի կողմից ֆինանսավորվող դրամաշնորհային ծրագրերի ղեկավարները հնարավորություն ունեին առաջադրելու նախագծերում ներառված երիտասարդ հետազոտողների, և ես նրանցից մեկն էի: Սկզբում չէի ցանկանում մասնակցել, որովհետև կարծում էի՝ ծանրաբեռնվածությունը շատ կլինի, պատկերացում չունեի՝ ինչպես կարող ենք միավորել գիտական տարբեր ուղղությունները, հատկապես՝ հումանիտար ոլորտը, և աշխատել տարբեր երիտասարդ գիտաշխատողների հետ:
Մրցույթի 12 թիմերը ձևավորվեցին պատահականության սկզբունքով՝ մի խմբում ներգրավելով գիտական տարբեր հետաքրքրություններ ունեցող մասնակիցների: Անորոշությունս, անհանգստություններս ու վախերս ցրվեցին, երբ իմացա, որ թիմակիցներս բնագիտական ոլորտով են զբաղվում, թեև նրանցից որևէ մեկի հետ չէի աշխատել. միայն Եվային էի ճանաչում ուսանողական տարիներից: Առաջին տպավորությունս շատ դրական էր, հասկացա, որ հաստատ կկարողանանք միասին հետաքրքիր նախագիծ ներկայացնել, որովհետև իրար բավականին հեշտ էինք հասկանում:
Նախագծի թեմայի ընտրության և դրա յուրօրինակության մասին խոսել է ԵՊՀ կենսաբանության ֆակուլտետի մագիստրոս, ԵՊՀ հիմնարար և ախտաբանական կենսաքիմիայի լաբորատորիայի կրտսեր գիտաշխատող Սվետլանա Հովհաննիսյանը:
Առաջին հայացքից անհնար էր թվում բոլորիս գիտական հետաքրքրությունները համատեղելը, ուստի փորձում էինք մեր մասնագիտություններից դուրս թեմա ընտրել, սակայն մեր թիմի մենթոր Մուշեղ Ռաֆայելյանը խորհուրդ տվեց գտնել մեր գիտական ուսումնասիրությունների հատման կետը:
Իմ ուսումնասիրության տիրույթում են քաղցկեղային բջիջները, Եվան հետաքրքրված է  2D նյութերով, մասնավորապես գաֆեն օքսիդով (ԳՕ), Ջեմման՝ ջրիմուռներով, իսկ Լուսինեն՝ պորֆիրինով: Մի քանի օր տևած մասնագիտական գրականության ուսումնասիրությունից հետո պարզ դարձավ, որ ջրիմուռներն ունեն հակաօքսիդանտային ազդեցություն, որը կարող է ազդել քաղցկեղի վրա, գրաֆեն օքսիդը կարող է կրիչ լինել, իսկ պորֆիրինը թթվածին կապելու ունակություն ունի: Համատեղելով այս տեղեկությունները՝ ներկայացրինք «Նանոկոմպոզիտները՝ որպես նոր սերնդի դեղամիջոցների կրիչներ» թեմայով նախագիծը, որով ակնկալում ենք ստանալ ԳՕՀԲ (գրաֆեն օքսիդ հեղուկ բյուրեղային փուլ)-պորֆիրինով և ԳՕՀԲ-միկրոջրիմուռով ֆունկցիոնալացված կայուն նանոկոմպոզիտներ, որոնք  կարող են թիրախավորված ազդեցություն ունենալ քաղցկեղի  բջիջների վրա առանց դեղաչափի կորստի և կողմնակի ազդեցության՝ ի տարբերություն այժմ կիրառվող քիմիական դեղամիջոցների, որոնք վնասում են առողջ  բջիջների: Մեր վերջնական նպատակն է այս մոդելն առաջարկել այլ դեղերի արտադրության համար, քանի որ ներկայում կիրառվող դեղամիջոցները նույնպես ունեն կողմնակի ազդեցություններ։
Մրցույթի ընթացքը ներկայացրել է ԵՊՀ ֆիզիկայի ինստիտուտի մագիստրոս, ՀՀ ԳԱԱ Ա. Բ. Նալբանդյանի անվան քիմիական ֆիզիկայի ինստիտուտի կրտսեր գիտաշխատող Եվա Մելիքյանը:
Մեկ շաբաթ տևած մրցույթի առաջին երկու օրերին ուսումնասիրել ենք մասնագիտական գրականությունը, այնուհետև աշխատել հիմնական նախագծի շուրջ: Բոլորս աշխատում ենք առանձին գիտական խմբերում, և յուրաքանչյուր գիտական խումբ ունի իր ուրույն աշխատելաոճը: Չորսիս համար նախագծի ընդհանուր, մեկ կուռ համակարգ ստանալը բարդ էր, սակայն դա էլ հաղթահարեցինք թիմային աշխատանքի շնորհիվ: Մրցույթի վերջին երկու օրերին նախապատրաստվել ենք բանավոր ելույթին՝ քննարկելով անգամ հանձնաժողովի անդամների հնարավոր հարցերը և դրանց պատասխանները:
Մրցակցությունը բավականին լուրջ էր. 12 թիմերի թեմաներն էլ արդի էին ու իրար չզիջող, սակայն մեր առավելությունն այն էր, որ մեր թեման իսկապես միջգիտակարգային էր՝ ներառելով ֆիզիկան, կենսաբանությունը ու քիմիան, ինչն էլ գնահատել է հանձնաժողովը: Ընդհանուր առմամբ՝ նախագիծն անցել է գնահատման երկու փուլ: Առաջին փուլում կարևորվել են նախագծի արդիականությունն ու նորույթը, իսկ երկրորդում՝ բանավոր ներկայացումը:
Այս մրցույթն իմ առաջին փորձն էր ու ապացույցն այն բանի, որ ինձ հետ աշխատող գիտնականներից շատ բան եմ սովորել՝ հաղթանակի միջոցով շնորհակալ լինելով ընձեռված այս հնարավորության համար:
Թիմի հաղթանակի գրավականի և ապագայի պլանների մասին պատմել է ԵՊՀ կենսաբանության ֆակուլտետի հայցորդ, Կենսաքիմիայի, մանրէաբանության և կենսատեխնոլոգիայի ամբիոնի ավագ լաբորանտ Ջեմմա Մանոյանը:
Ի սկզբանե ես վստահ էի, որ մեր թիմն է հաղթելու, քանի որ միակ խումբն էինք, որի նախագիծն ամբողջությամբ համապատասխանում էր մրցույթի պահանջներին, և ունեինք անհրաժեշտ բոլոր ռեսուրսները մեր նախագիծն իրագործելու համար:
Գնահատող հանձնաժողովի կազմում էին նաև մեր դասախոսներից մի քանիսը: Մեր ելույթի ժամանակ նկատելով նրանց գոհունակ հայացքները՝ արդեն հասկանում էինք, որ հաջողել ենք:
Մեր հաջողության գրավականը մեր միասնականությունն էր, համախմբվածությունը, զիջողականությունը և գիտելիքների պաշարը: ԵՊՀ-ում սովորող ցանկացած ուսանող չի ստանում միայն մեկ ուղղությամբ կրթություն, այլ զարգանում է բազմակողմանիորեն՝ խորությամբ ուսումնասիրելով նաև հարակից գիտությունները: ԵՊՀ մեր դասախոսները ոչ միայն կրթում են մրցունակ մասնագետների, այլև ուսանողներիս համար ուղենշում են զարգացած մասնագետ դառնալու ճանապարհը:
Ծրագրում ենք հետազոտության արդյունքները տպագրել բարձր ազդեցության գործակցով միջազգային ամսագրերում, ներկայացնել միջազգային կոնֆերանսներում, ինչպես նաև միջգիտակարգային մրցույթների առկայության դեպքում կատարելագործել մեր նախագիծը և դիմել մեծ դրամաշնորհի՝ հետազոտությունը կյանքի կոչելու համար:

December 22, 2023 | 15:00
The growing threat of cancer leads to the search for new sources of compounds and the development of targeted medicine that will be safe, effective, affordable and with minimal side effects. Within the framework of the "All-Armenian Scientific Conference-2023", young scientists, who had graduated from YSU, presented a combination to fight cancer and were recognized as winners.
In our conversation with the members of the winners, Lusine Harutyunyan, Svetlana Hovhannisyan, Eva Melikyan and Jemma Manoyan, it became clear that their love for biology, physics and chemistry not only contributed to their success in the competition, but also predetermined future collaborations.
Lusine Harutyunyan, a graduate of the Physics Institute of YSU and Junior Researcher at the Scientific and Technological Center of Organic and Pharmaceutical Chemistry of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia, talked about the interdisciplinary competition and the formation of the team.
My participation in the competition organized within the framework of the "All-Armenian Scientific Conference-2023" was unexpected and impromptu. The heads of the grant programs funded by the Higher Education and Science Committee of the RA MօESCS had the opportunity to nominate young researchers included in the projects, and I was one of them. At first, I didn't want to participate because I thought the workload would be too heavy. I had no idea how we could combine different scientific directions, especially the humanities sphere, and work with different young researchers.
The 12 teams of the competition were formed randomly, involving participants with different scientific interests in one group. My uncertainty, anxieties and fears dissipated when I learned that my teammates were from science field, even though I had never worked with any of them. I only knew Eva from my student years.
My first impression was very positive, I understood that we would certainly be able to present an interesting project together since we understood each other quite easily.
Svetlana Hovhannisyan, a graduate of the YSU Faculty of Biology and Junior Researcher at YSU Laboratory of Basic and Pathological Biochemistry, talked about the choice of the topic of the project and its uniqueness.
At first glance, it seemed impossible to combine all of our scientific interests, so we tried to choose a topic outside of our specialties, but our team mentor Mushegh Rafaelyan advised us to find the point of intersection of our scientific studies.
The subject of my research are cancer cells, Eva is interested in 2D materials, specifically graphene oxide (GO), Jemma is interested in algae, and Lucine is interested in porphyrin. After several days of studying professional literature, it became clear that algae have antioxidant effects that may impact on cancer, graphene oxide may serve as a carrier, and porphyrin has the ability to bind oxygen.
Combining this information, we presented the project "Nanocomposites as carriers of new generation medicine", by which we expect to obtain GOLC (graphene oxide liquid crystalline phase) with porphyrin and stable nanocomposites functionalized with GOLC-microalgae, which may have a targeted impact on cancer cells without dosage loss and side effects, in contrast to currently used chemical medicine that damage healthy cells. Our ultimate goal is to propose this model for the production of other medicine, as the currently used medicine also have side effects.
Eva Melikyan, a graduate of the YSU Physics Institute and Junior Researcher at the Institute of Chemical Physics after A.B. Nalbandyan of RA National Academy of Sciences, talked about the competition process.
During the first two days of the week-long competition, we studied professional literature and then worked on the main project. We all worked in separate scientific groups, and each scientific group had its own way of working. It was difficult for the four of us to get a common, solid system for the project, but we overcame it thanks to teamwork. On the last two days of the competition, we prepared for the oral presentation, discussing even the possible questions of the committee members and the answers.
The competition was quite serious. All 12 teams' topics were relevant and interesting, but our advantage was that our topic was truly interdisciplinary, including physics, biology and chemistry, which was appreciated by the committee. Overall, the project went through two stages of assessment. In the first stage, importance was placed on the relevance and novelty of the project, and in the second stage, the oral presentation was considered.
This competition was my first experience and proof that I have learned a lot from the scientists working with me, and through winning I am grateful for this opportunity.
Jemma Manoyan, applicant to the YSU Faculty of Biology and Senior Laboratory Assistant at the Chair of Biochemistry, Microbiology and Biotechnology, talked about the guarantee of the team's victory and the plans for the future.
From the beginning, I was sure that our team would win because we were the only group whose project fully met the competition's requirements and had all the necessary resources to implement our project.
Some of our professors were members of the Assessment Committee. Noticing their satisfied faces during our speech, we already understood that we succeeded.
The key to our success was our unity, cohesion, compromise and stock of knowledge. Any student studying at YSU does not receive education in only one direction but develops in a multifaceted way and receives in-depth study of related sciences. Our YSU professors not only educate competitive specialists but also point the way for our students to become advanced specialists.
We plan to publish the research results in international high-impact journals, present them at international conferences, as well as, in case of interdisciplinary competitions, improve our project and apply for a large grant to implement the research.