3. Գիտակրթական ոլորտում զարգանալու և հաջողությունների հասնելու հնարավորություններ ԵՊՀ-ում
ԵՊՀ-ում «Տիեզերական ճառագայթների ֆիզիկա» դասավանդում է Ֆիզիկայի ինստիտուտի միջուկային ֆիզիկայի ամբիոնի դասախոս Սուսաննա Գագինյանը։ Նա դասախոսելը համարում է ոչ միայն աշխատանք, այլ նաև նախասիրություն, սեր դեպի ֆիզիկան: Ունենալով հետազոտական և գիտական աշխատանքներ կատարելու փորձ՝ Ս․ Գագինյանը համագործակցում է Միջուկային հետազոտությունների միացյալ ինստիտուտի (Դուբնա) և Բռնոյի տեխնոլոգիական համալսարանի (Չեխիա) հետ:
Սուսաննա Գագինյանը կրթությունը ստացել, ապա սկսել է աշխատել ԵՊՀ-ում՝ որպես կրտսեր գիտաշխատող: 2017 թվականին նա արժանացել է «Լավագույն ասպիրանտ» մրցանակին:
Իր հիմնական գործունեությունը համարելով գիտությամբ զբաղվելը՝ մեզ հետ զրույցում Սուսաննան պատմեց արձանագրած հաջողություններում ԵՊՀ դերի, ապագա ծրագրերի և բուհերի հետ համագործակցության հեռանկարների մասին:
«ԵՊՀ ակադեմիկոս Ալեքսեյ Սիսակյանի անվան հեռանկարային հետազոտությունների միջազգային կենտրոնում զբաղվում ենք միջուկային ռեակցիաների ուսումնասիրությամբ, որի շրջանակում համագործակցում ենք Միջուկային հետազոտությունների միացյալ ինստիտուտի (Դուբնա) հետ: Մեր փորձագիտական աշխատանքները կատարում ենք միջազգային համագործակցությամբ, որի շրջանակում էլ մասնակցել եմ միջազգային տարբեր գիտաժողովների և սեմինարների»,- ասաց Ս. Գագինյանը:
Անդրադառնալով համագործակցության շրջանակում կատարած աշխատանքներին՝ Ս. Գագինյանը նշեց, որ որոշ գիտափորձեր կատարում են արտերկրում, իսկ հաշվարկները, վերլուծությունները, հետազոտությունները, գիտական հոդվածների տպագրումը՝ Հայաստանում:
Ս. Գագինյանը փաստեց, որ օտարերկրյա համալսարանների հետ համագործակցությունը մեծ փորձառություն է, գիտելիքի աղբյուր՝ կարևորելով փորձի փոխանակումը և գիտելիքները նորարարական մեթոդներով ուսանողներին մատուցելու անհրաժեշտությունը:
«Համահայկական գիտաժողով-2023»-ի միջգիտակարգային մրցույթում այն թիմը, որտեղ աշխատել է Ս. Գագինյանը, զբաղեցրել է 2-րդ տեղը: Նրանք 1 շաբաթվա ընթացքում մշակել են «Ջրի մաքրումը վնասակար ծանր մետաղներից և մետաղանման տարրերից ածխածնային նանոկառուցվածքների և սպիտակուցային մեմբրանների կիրառմամբ» ծրագիրը՝ առաջարկելով կիրառական և նորարարական գաղափարներ: Սուսաննան շեշտեց, որ ծրագիրը նպաստել է համագործակցության ամրապնդմանը. «Առաջին անգամ անցկացվող մրցույթը հնարավորություն է ընձեռել հասարակագիտական և բնագիտական ոլորտների երիտասարդ մասնագետներիս համախմբվելու մեկ հարթակում ու ստեղծելու միջգիտակարգային նախագծեր: Մենք՝ տարբեր բնագավառում հմտացած մասնագետներս, կատարել ենք թիմային աշխատանք և մեր ջանքերը մեկտեղելով՝ կարողացել ենք հաջողություն գրանցել»:
Ս. Գագինյանը լավագույն ձեռքբերումներից է համարում իր այցը Լինդաու քաղաք (Գերմանիա), որտեղ մասնակցել է Նոբելյան մրցանակակիրների հետ հանդիպմանը: Այն երիտասարդ գիտնականներին հնարավորություն է տվել հանդիպելու ոլորտի հայտնի գիտնականների հետ, փորձ փոխանակելու, նոր գիտական կապեր ստեղծելու։
«Դա շատ կարևոր իրադարձություն էր, որն իմ կյանքը փոխեց 180 աստիճանով: Ես որոշեցի, որ պետք է գործունեությունս շարունակեմ և մնամ այս բնագավառում: Մենք լսել ենք ֆիզիկայի ոլորտի Նոբելյան մրցանակակիրների դասախոսությունները, հարցեր ենք ուղղել նրանց»,-նշեց Ս․ Գագինյանը՝ հավելելով, որ նմանօրինակ հանդիպումները կատարելագործում են երիտասարդ գիտնականների, դասախոսների փորձը:
Կարևորելով բարձրորակ կրթությունը՝ Սուսաննան շեշտեց, որ ԵՊՀ ուսանողները համալսարանում ստացած որակյալ կրթության շնորհիվ հեշտությամբ են ինտեգրվում արտասահմանյան լավագույն բուհերում: ԵՊՀ-ն գիտակրթական ոլորտում զարգանալու և հաջողությունների հասնելու համար ընձեռում է բազմաթիվ հնարավորություններ, որոնց մասին անհրաժեշտ է բարձրաձայնել։
«Ներկայում մենք հնարավորություն ունենք ներգրավվելու տարբեր դրամաշնորհային ծրագրերում, ինչն էլ երիտասարդներին մոտիվացնում է՝ գիտության ոլորտում գործունեություն ծավալելու և կայանալու հարցում»,-ասաց Գագինյանը՝ նշելով, որ հենց ԵՊՀ-ի գիտական միջավայրն է իրեն մոտիվացրել ներգրավվելու բազմաթիվ ծրագրերում և գիտակրթական աշխատանքներում:
«Նպատակներիցս մեկն էլ կրթության և գիտության, ֆիզիկայի մասին խոսելու հարթակ ունենալն է, քանի որ ֆիզիկան իմ աչքերով կյանքն է և սերը…»,- հավելեց դասախոսը:
Նշենք, որ այժմ երիտասարդ դասախոսը սկսել է հանրայնացնել գիտությունը: Նա սոցիալական ցանցերում ստեղծում է այլընտրանքային բովանդակություն՝ իր լսարանին մատչելիորեն բացատրելով կատարած գիտափորձերն ու դրանց նշանակությունը:

3. Opportunities to develop and achieve success in the field of science and education at YSU
"Physics of Cosmic Rays" is taught at YSU by Susanna Gaginyan, lecturer of the Department of Nuclear Physics of the Institute of Physics. She considers lecturing not only a job, but also a hobby, love for physics. Having the experience of conducting research and scientific works, S. Gaginyan cooperates with the Joint Institute for Nuclear Research (Dubna) and Brno University of Technology (Czech Republic).
Susanna Gaginyan received her education and started working at YSU as a junior researcher. In 2017, she was awarded the "Best Postgraduate Student" prize.
Considering her main activity to be engaged in science, Susanna told us about the role of YSU in her successes, future plans and perspectives of cooperation with universities.
"At the International Centre of Advanced Studies after Academician Alexei Sisakian, we are engaged in the study of nuclear reactions, within the framework of which we cooperate with the United Institute for Nuclear Research (Dubna). We perform our scientific experiments with international cooperation, within the framework of which I participated in various international conferences and seminars," said S. Gaginyan.
Referring to the works carried out within the framework of cooperation, S. Gaginyan noted that some scientific experiments are carried out abroad, and calculations, analyses, researches, and the publication of scientific articles are carried out in Armenia.
S. Gaginyan stated that cooperation with foreign universities is a great experience and a source of knowledge. She emphasized the necessity to share experience and provide knowledge to students using innovative methods.
In the interdisciplinary competition of the "All-Armenian Scientific Conference-2023", the team in which S. Gaginyan worked, took the 2nd place. They developed the project "Water Purification of Harmful Heavy Metals and Metalloids Using Carbon Nanostructures and Membrane Proteins" in 1 week, offering practical and innovative ideas.
Susanna emphasized that the program promoted the strengthening of cooperation. "The competition, held for the first time, provided an opportunity for us, young specialists, in the fields of social and natural sciences to unite on one platform and create interdisciplinary projects. We, being specialists skilled in different fields, have implemented team work and by combining our efforts, we have been able to achieve success."
S. Gaginyan considers her visit to Lindau, Germany, where she participated in the meeting with Nobel laureates, as one of her best achievements. It gave young scientists the opportunity to meet with famous scientists of the field, exchange experience, and form new scientific connections.
"It was a very important occasion that changed my life 180 degrees. I decided that I should continue my activity and remain in this field. We listened to the lectures of Nobel laureates in physics and asked them questions," noted S. Gaginyan, adding that such meetings improve the experience of young scientists and lecturers.
Giving importance to high-quality education, Susanna emphasized that YSU students easily integrate into the best foreign universities thanks to the quality education they receive at the university. YSU provides many opportunities to develop and achieve success in the field of science and education, and we must speak up about it.
"Currently, we have the opportunity to be involved in various grant programs, which motivates young people to develop their activity and establish themselves as specialists in the field of science," said Gaginyan, noting that it was the scientific environment of YSU that motivated her to participate in many programs and scientific-educational works.
"One of my goals is to have a platform to talk about education and science, physics, because in my eyes physics is life and love..." added the professor.
It should be noted that now the young professor has started to publicize science. She creates alternative content on social networks, explaining her scientific experiments and their significance in an accessible way to her audience.