4. ԵՊՀ սոցիոլոգիայի ֆակուլտետի 15 դասախոս ծանոթացել է դասավանդման գործընթացում կիրառվող նորագույն մեթոդաբանությանն ու հատուկ գործիքներին
ԵՊՀ սոցիոլոգիայի ֆակուլտետի 15 դասախոս ծանոթացել է դասավանդման գործընթացում կիրառվող նորագույն մեթոդաբանությանն ու հատուկ գործիքներին
Ապրիլ 4, 2023
«Էրազմուս+ PRINTeL» ծրագրի շրջանակում ԵՊՀ սոցիոլոգիայի ֆակուլտետի սոցիալական աշխատանքի և սոցիալական տեխնոլոգիաների ամբիոնի դոցենտ Նվարդ Մելքոնյանը մասնակցել է Բարսելոնայի համալսարանում տեղի ունեցած «Ակտիվ ուսուցում և թվային տեխնոլոգիաները դասավանդման գործընթացում՝ M-learning և gamification» խորագրով վերապատրաստման դասընթացներին և ստացած գիտելիքները փոխանցել ֆակուլտետի իր գործընկերներին:
Նվարդ Մելքոնյանը մեզ հետ զրույցում պատմեց, որ մեկշաբաթյա վերապատրաստման ծրագրի շրջանակում Հայաստանի, Վրաստանի, Բելառուսի գործընկեր բուհերից ժամանած, ուսումնական տարբեր առարկաների գծով փորձ ունեցող դասախոսները ծանոթացել են լսարանում խաղային տեխնոլոգիաներին, խաղերին, դասընթացի խաղայնացմանը՝ գեյմիֆիկացիային, քննարկել շարժական՝ «mobile» ուսուցման կիրառման նպատակները, գործառույթներն ու առանձնահատկությունները:
Նրա հավաստմամբ այցի շրջանակում վերապատրաստվողներն այցելել են նաև Բարսելոնայի համալսարանի «VR» լաբորատորիա, որտեղ մասնակից են դարձել վիրտուալ իրականության՝ տեխնոլոգիաների միջոցով ականատես դառնալով դասի շրջանակում պատմական իրադարձությունների կառուցակցմանը (Վ․ Լենինի 1920 թվականի հրապարակային ելույթի) և ծանոթացել փորձին, թե ինչպես դրանք կիրառել ուսուցանման նպատակով։
Նվարդ Մելքոնյանն իր ստացած նոր գիտելիքները փոխանցելու համար անցկացրել է «Ակտիվ ուսուցումը և թվային տեխնոլոգիաները դասավանդման գործընթացում. M–learning և խաղայնացում» խորագրով վերապատրաստման դասընթաց, որին մասնակցել է ԵՊՀ սոցիոլոգիայի ֆակուլտետի 15 դասախոս:
Վերապատրաստման հնգօրյա դասընթացի ժամանակ ներկայացվել են ակտիվ ուսուցման կարևորությունն ու  հնարավորությունները, նպատակներն ու կիրառման ձևերը, քննարկվել ակտիվ ուսուցման դերն ու արդյունավետությունը դասավանդման գործընթացում, շարժական սարքերի (mobile device) կիրառման հնարավորություններն ու մեթոդները:
«Ներկայացվել ու փորձարկվել են ուսումնառության նորարարական այնպիսի գործիքներ, ինչպիսիք են Բարսելոնայի համալսարանում դասավանդման գործընթացում կիրառվող նորագույն մեթոդներն ու հատուկ գործիքները՝ տարաբնույթ թվային հավելվածները և ծրագրերը (Canva, Slido, Mentimeter, Socrative, Kahoot, Adobe Sparc Video և այլն), որոնց կիրառումը դասընթացը դարձնում է առավել հետաքրքիր, հիշվող ու ուսանելի ունկնդիրների համար: Բացի դրանից՝ քննարկվել են այդ տեխնիկաների օգտագործման առավելություններն ու սահմանափակումները»,- մեզ հետ զրույցում փաստեց Նվարդ Մելքոնյանը։
Նրա խոսքով՝ վերապատրաստման մասնակիցները ծանոթացել են «QR code» պատրաստելու ձևերին։
«Վերապատրաստման դասընթացի մասնակիցներն ինքնուրույն փորձարկել են ներկայացված մեթոդները, առաջադրանքներ կատարել տարաբնույթ հավելվածների կիրառմամբ՝ հարցումների և թեստերի մշակում «Slido» և «Kahoot» ծրագրերով,  ինֆոգրաֆիկաների և տեղեկատվական գրքույկների կազմում «Canva» ծրագրով, կարճատև ֆիլմերի պատրաստում «Adobe Spark Video» տարբերակով, ինչպես նաև մշակել են խաղայնացման (գեյմիֆիկացիայի) կիրառմամբ իրենց դասընթացի փորձնական ծրագրեր (հատվածներ) և դրանք ներկայացրել «PechaKucha» ձևաչափով»,- ասաց Նվարդ Մելքոնյանը։
Նրա հավաստմամբ ուսուցման գործընթացի խաղայնացումը (գեյմիֆիկացիան), լուրջ խաղերը (serious games), խաղերը և բջջային հավելվածների ու շարժական սարքերի օգտագործումը (m-learning) զգալիորեն բարձրացնում են ուսանողների շահագրգռվածությունը, մոտիվացնում են նրանց, ապահովում ներգրավվածությունը կրթական գործընթացում։

4. 15 lecturers of YSU Sociology Faculty got acquainted with the newest methodology and special tools used in the teaching process
15 lecturers of YSU Sociology Faculty got acquainted with the newest methodology and special tools used in the teaching process
April 4, 2023
Within the framework of the "Erasmus+ PRINTeL" program, Associate Professor Nvard Melkonyan of the Department of Social Work and Social Technologies of the Faculty of Sociology of YSU participated in the training courses entitled "Active learning and digital technologies in the teaching process: M-learning and gamification" held at the University of Barcelona and transferred the knowledge gained to her colleagues at the faculty.
Nvard Melkonyan told us that within the framework of a one-week training program, professors from partner universities in Armenia, Georgia, and Belarus, with experience in various educational subjects, got acquainted with gaming technologies, games, gamification of the course in the auditorium, and discussed the goals of using mobile learning, functions, and features.
According to her, within the framework of the visit, the trainees also visited the "VR" laboratory of the University of Barcelona, where they became participants in virtual reality, using technology to witness the construction of historical events (V. Lenin's 1920 public speech) in the auditorium and got acquainted with the experience of how to use them for teaching purposes.
Nvard Melkonyan held the "Active learning and digital technologies in the teaching process: "M-learning and gamification" training course, which was attended by 15 lecturers of the YSU Sociology Faculty.
During the five-day training course, the importance and possibilities of active learning, the goals and methods of application were presented, the role and efficiency of active learning in the teaching process, and the possibilities and methods of using mobile devices were discussed.
"Innovative learning tools were presented and tested, such as the latest methods and special tools used in the teaching process at the University of Barcelona, various digital applications and programs (Canva, Slido, Mentimeter, Socrative, Kahoot, Adobe Sparc Video, etc.), the use of which makes the course is more interesting, memorable and instructive for listeners. Apart from that, the advantages and limitations of using these techniques were discussed," said Nvard Melkonyan.
According to N. Melkonyan, the participants of the training were acquainted with the ways of preparing a "QR code".
"Participants of the training course independently tested the presented methods, performed tasks using various applications: developing surveys and tests with "Slido" and "Kahoot" programs, creating infographics and information brochures with "The Canva" program, making short films with "Adobe Spark Video" version, such as also developed pilot programs (parts) of their course using gamification and presented them in the "PechaKucha" format," stated Nvard Melkonyan.
According to her, the gamification of the learning process, serious games, and the use of mobile applications and mobile devices (m-learning) significantly increase the interest of students, motivate them, and ensure involvement in the educational process.