3. Տեսական ֆիզիկայի լաբորատորիա
Տեսական ֆիզիկայի լաբորատորիայի հիմնադիրն է ակադեմիկոս Գուրգեն Սահակյանը: Լաբորատորիան գործել է որպես Երևանի պետական համալսարանի տեսական ֆիզիկայի ամբիոնին կից հետազոտական խումբ։ Հետագայում այն՝ որպես առանձին կառուցվածքային միավոր, ներառվել է ԵՊՀ ֆիզիկայի ինստիտուտի կազմում։
Լաբորատորիայի հետազոտական ուղղություններն են՝
• գերխիտ աստղերի ֆիզիկան, գրավիտացիայի այլընտրանքային տեսությունները և դրանց կիրառությունները տիեզերագիտության մեջ և աստղաֆիզիկայում,
• դաշտի քվանտային տեսության երևույթները՝ արտաքին դաշտերում ու սահմանների առկայությամբ և դրանց կիրառությունները տիեզերագիտության մեջ ու կոնդենսացված միջավայրերի ֆիզիկայում,
• քվանտային երևույթները դե Սիտտերի ու անտի-դե Սիտտերի տարածաժամանակներում ու Ֆրիդման-Ռոբերտսոն-Ուոլկերի տիպի տիեզերագիտական մոդելներում,
• ցածր չափայնությամբ քվանտային սպինային մոդելները ու դրանց կիրառությունները ուժեղ կորելացված համակարգերում մագնիսական երևույթների նկարագրման համար,
• բարձր համաչափությամբ սպինային ու ֆերմիոնային համակարգերի տոպոլոգիական փուլերը,
• փոխազդող քվանտային մասնիկների գերինտեգրվող համակարգերի դինամիկ համաչափությունները։
Լաբորատորիան համագործակցում և համատեղ գիտական ծրագրեր է իրականացնում Ռուսաստանի, Իտալիայի, Բրազիլիայի, Գերմանիայի, Իսպանիայի, Իրանի գիտական կենտրոնների հետ։
Լաբորատորայում իրականացվել են ՀՀ բարձրագույն կրթության և գիտության կոմիտեի կողմից ֆինանսավորվող բազմաթիվ ծրագրեր։

3. Laboratory of Theoretical Physics
Academician Gurgen Sahakyan is the founder of the Laboratory of Theoretical Physics. The laboratory operated as a research group under the Chair of Theoretical Physics at Yerevan State University. Later, as a separate structural unit, it was included in the YSU Institute of Physics.
The research directions of the laboratory are:
• Physics of superdense stars, alternative theories of gravity and their applications in cosmology and astrophysics,
• phenomena of quantum field theory with external fields and the presence of boundaries and their applications in cosmology and condensed matter physics,
• quantum phenomena in de Sitter and anti-de Sitter spacetimes and Friedman-Robertson-Walker cosmological models,
• low-dimensional quantum spin models and their applications for describing magnetic phenomena in strongly correlated systems,
• topological phases of spin and fermionic systems with high-rank symmetries,
• dynamical symmetries of superintegrable systems of interacting quantum particles.
The laboratory cooperates and implements joint scientific programs with scientific centers in Russia, Italy, Brazil, Germany, Spain, and Iran.
Many programs funded by the Armenian Higher Education and Science Committee have been implemented in the laboratory.