4. Սոցիալական մանկավարժություն
Երևանի պետական համալսարանի մանկավարժության և կրթության զարգացման կենտրոնի բակալավրիատում 2010-2011 ուսումնական տարվանից գործում է «Սոցիալական մանկավարժություն» կրթական ծրագիրը:
2023-2024 ուստարվա դիմորդները հնարավորություն ունեն ընդունելության միասնական քննություններ հայտագրելու և հանձնելու տարեկան 2 անգամ՝ հունվարին և հունիսին:
Ծրագրում ուսումնառելու հնարավորություն ունեն միջնակարգ և միջին մասնագիտական կրթություն ունեցող անձինք, որոնք հաջողությամբ կհաղթահարեն ընդունելության որակի չափորոշչային շեմը: «Սոցիալական մանկավարժություն» կրթական ծրագրի ընդունելության համար հարկավոր է հանձնել մրցութային 2 քննություն՝ Հլգ(գ) և Օտլ(գ) կամ Մ(գ) առարկաներից:
Ծրագրի նպատակն է պատրաստել համակարգված գիտելիքների տեր բարձրակարգ սոցիալական մանկավարժներ՝ հանրակրթական դպրոցներում և երեխաների զարգացման, խնամքի ու աջակցության կենտրոններում սոցիալ-մանկավարժական արդյունավետ գործունեություն ծավալելու համար:
Կրթական ծրագրի շրջանակում ուսանողներին ներկայացվում են սոցիալական մանկավարժության ուսումնասիրության հիմնախնդիրները, երեխաների սոցիալականացման փուլերը, գործոնները, սոցիալական մանկավարժի գործունեության ոլորտները, գործառույթները, մեթոդներն ու տեխնոլոգիաները: Մեկնաբանվում են սոցիալական միջավայրի դաստիարակչական ներգործությունը տարիքային տարբեր խմբերի և տարբեր խնդիրներ ունեցող (վարքային, հաղորդակցական, հոգեբանական, առողջական, սոցիալ-մանկավարժական) անձանց զարգացման գործընթացի վրա՝ սոցիալականացման համատեքստում:
ՀՀ հանրակրթական դպրոցներում սոցիալական մանկավարժի անհրաժեշտությունն ու կարևորությունն ամրագրված են ՀՀ հանրակրթության պետական կրթակարգում (2004 թ.՝ հաստատված ՀՀ Կառավարության կողմից)։ Սոցիալական մանկավարժը կամուրջ է հասարակության սոցիալական տարբեր ինստիտուտների միջև:
Բակալավրիատի կրթական ծրագրի շրջանավարտները, ստանալով սոցիալական մանկավարժի որակավորում, կարող են աշխատել որպես սոցիալական մանկավարժ Հայաստանի Հանրապետության հանրակրթական բոլոր դպրոցներում և երեխաների աջակցության և խնամքի կենտրոններում:

The "Social Pedagogy" educational program has been operating since the 2010-2011 academic year in the Undergraduate program of the Center for Pedagogy and Education Development of Yerevan State University.
Applicants of the 2023-2024 academic year have the opportunity to apply for and take joint entrance exams twice a year: in January and June.
Applicants with secondary and secondary vocational education who successfully overcome the standard threshold of admission quality have the opportunity to study in the course. To be admitted to the "Social Pedagogy" educational program, two competitive exams should be taken: The Armenian Language and Literature (written) and Foreign Language (written) or Mathematics (written).
The program aims to train high-quality social pedagogues with systematic knowledge to carry out effective socio-pedagogical activities in public schools and children's development, care, and support centers.
Within the framework of the educational program, students are introduced to the problems of studying social pedagogy, the stages of children's socialization, factors, and spheres of social pedagogue activity, functions, methods, and technologies. The educational impact of the social environment on the development process of different age groups and people with different problems (behavioral, communicative, psychological, health, socio-pedagogical) in the context of socialization are commented on.
The necessity and importance of a social pedagogue in the public schools of the Republic of Armenia are fixed in the state curriculum of public education of the Republic of Armenia (approved by the Government of the Republic of Armenia in 2004). The social pedagogue is a bridge between different social institutions.
Having received the qualification of a social pedagogue, the graduates of the educational program can work as a social pedagogue in all public schools and child support and care centers of the Republic of Armenia.