4. Կրթության կազմակերպում
1998 թ. Երևանի պետական համալսարանում բացվել է «Կրթության կազմակերպում» մագիստրոսական կրթական ծրագիրը (առկա), որը պատրաստում է կրթության կազմակերպիչներ ոչ միայն Հայաստանի հանրակրթության և բարձրագույն կրթության ոլորտների, այլև Սփյուռքի ամենօրյա հայկական դպրոցների համար: Մագիստրոսական կրթական ծրագրի տևողությունը երկու տարի է, որի ավարտին շրջանավարտը ստանում է կրթության մագիստրոսի աստիճան, կրթության կազմակերպչի որակավորում:
Մագիստրոսական ծրագրում ընդունելությունն անցկացվում է բանավոր քննության ձևաչափով՝ ընդհանուր մանկավարժությունից:
Կրթական ծրագրի նպատակն է հանգամանորեն ներկայացնել ՀՀ հանրակրթության և բարձրագույն կրթության համակարգերի կառուցվածքը, կրթական քաղաքականության նպատակը, խնդիրները, ռազմավարությունը և իրականացման ուղիները, կրթության համակարգի գործունեության իրավական դաշտը, կրթությունը խթանող գործոնները և կառավարման հիմնահարցերը:
Ծրագրի շրջանակում ուսանողներն ստանում են գիտելիքներ կառավարման տեսությունների մասին, ուսումնասիրում են կրթության կառավարման էությունը, սկզբունքները, գործառույթները, մեթոդներն ու ոճերը, ձեռք են բերում կառավարման կարողություններ և հմտություններ, որոնք գործնականորեն ամրապնդվում են մասնագիտական պրակտիկայի ընթացքում:
2009 թվականին ծրագիրը գործում է նաև հեռակա ուսուցմամբ (ուսման տևողությունը 2,5 տարի, նույն որակավորմամբ):
Այսօր Հայաստանի Հանրապետության հանրակրթական և բարձրագույն դպրոցներին անհրաժեշտ են ժամանակի պահանջներին համապատասխան գիտելիքներով զինված բանիմաց կառավարիչներ, որոնք ունակ կլինեն կիրառելու նոր մոտեցումներ կառավարչական գործունեության ընթացքում՝  տարբեր իրավիճակներում և իրադրություններում առաջացած խնդիրներին լուծումներ տալու  համար:

Education Management
In 1998, The "Education Management" Master's degree program was established at Yerevan State University /full-time/, which prepares education sphere managers not only for the fields of general education and higher education in Armenia but for Armenian schools in the Diaspora as well. The duration of the Master's degree educational program is two years, at the end of which the graduate receives a Master's degree in education, the qualification of an educational manager.
Admission to the Master's degree program is conducted through oral examination in general pedagogy.
The program aims to present the structure of RA general education and higher education systems in detail, the goal, problems, strategies, and implementation methods of the educational policy, the legal framework of the education system, the factors promoting education, and management issues.
Within the framework of the program, students gain knowledge about management theories, study the essence, principles, functions, methods, and styles of education management, and acquire management abilities and skills, which are strengthened during professional internships.
In 2009, the program also launched the part-time mode of study (duration is 2.5 years, with the same qualification).
Today, the public and higher schools of the Republic of Armenia need knowledgeable managers armed with knowledge relevant to the requirements of the time, who will be able to apply new approaches during management activities to provide solutions to problems arising in the field.