4. Անգլիական բանասիրության ամբիոն
Անգլիական բանասիրության ամբիոնը ձևավորվել է Երևանի պետական համալսարանում դեռևս 1935 թվականին հիմնադրված ռոմանագերմանական բանասիրության ամբիոնի հիմքի վրա։ 1991 թ․ հայ բանասիրության ֆակուլտետի օտար լեզուների մասնագիտական բաժինների հիման վրա ձևավորվել է ռոմանագերմանական բանասիրության ֆակուլտետը՝ միաժամանակ սկիզբ դնելով անգլիական բանասիրության ամբիոնի գործունեությանը:
Ժառանգելով իր վաստակաշատ ու բազմահմուտ նախորդների` բ.գ.դ., ակադեմիկոս Գ. Ջահուկյանի, փ.գ.դ., ակադեմիկոս Է. Աթայանի, բ.գ.թ., դոցենտ Լ. Ալոյանի, բ.գ.թ., պրոֆեսոր Հ. Թոքմաջյանի, բ.գ.թ., պրոֆեսոր Ե. Մխիթարյանի գիտամանկավարժական հարուստ փորձը` նորաստեղծ ամբիոնի վարիչի պարտականությունները ստանձնել է ՀՀ ԳԱԱ թղթակից անդամ, բ.գ.դ., պրոֆեսոր Սեդա Գասպարյանը։
Անգլիական բանասիրության ամբիոնը, որն այսօր իրականացնում է ուսումնամեթոդական և գիտական բազմաբնույթ գործունեություն, ապահովում է գործնական անգլերենի` որպես հիմնական լեզվի ուսուցում, ինչպես նաև տեսական գիտելիքներ հաղորդում անգլիական բանասիրության տարբեր գիտակարգերի ոլորտում, ծանոթացնում անգլերենի դասավանդման հմտություններին և երկրագիտական ու լեզվամշակութաբանական արժեք ունեցող փաստերի: Ամբիոնի առաջնակարգ բազմաթիվ աշխատակիցներ կատարում են միջգիտակարգային ուսումնասիրություններ, որոնք տպագրվում են արտասահմանյան առաջատար ամսագրերում, հրապարակվում են մենագրությունների տեսքով։ Ամբիոնում հաճախակի կազմակերպվում են գիտական և գիտագործնական սեմինարներ։ Հմուտ դասավանդող դոցենտներն ու պրոֆեսորները գիտական զեկուցումներով մասնակցում են ինչպես հանրապետության, այնպես էլ արտասահմանյան բուհերում։
Ամբիոնն առաջնորդվում է այն սկզբունքով, որ գիտելիքի հաղորդումը լայն իմաստով պետք է ծառայի հասարակական առաջընթացին։ Սկզբունքային է նաև այն, որ գիտական կարևոր ձեռքբերումները հնարավորինս շուտ ներմուծվեն դասընթացների մեջ` արդիականացնելով դրանց բովանդակությունը և նոր գիտելիքներ տալով սովորողներին: Ուսուցման եռաստիճան համակարգի անցնելու կապակցությամբ ամբիոնը վերամշակել և ստեղծել է ուսումնական նոր ծրագրեր, որոնք նպատակաուղղված են մասնագիտական համակողմանի և բարձրորակ կրթություն ապահովելուն:
Մասնագիտական ոլորտում ստանձնելով առաջատար դեր՝ անգլիական բանասիրության ամբիոնը մշտապես բարձր պատասխանատվությամբ է մոտենում մասնագետների որակի բարձրացման դժվարին, սակայն կարևոր գործին` ամբիոնի գիտական աշխատանքը զարգացնելով մի շարք հիմնարար ուղղություններով՝ կիրառական լեզվաբանություն, լեզվական փաստերի և խոսքային ակտերի գործաբանական նկարագրին առնչվող խնդիրներ, հոգելեզվաբանական քննություն, արդյունավետ հաղորդակցություն, մեդիադիսկուրսի ժանրային և լեզվաոճական առանձնահատկությունների լուսաբանում և դրա հիմքի վրա ուսանողի՝ անգլերեն մեդիատեքստ ստեղծելու հմտությունների ձևավորում, համացանցային դիսկուրս, լեզվամտածողության կաղապարներին վերաբերող խնդիրներ, անգլերենի բառագիտության և ոճագիտության հիմնահարցեր, միջմշակութային հաղորդակցության տեսագործնական խնդիրներ, թարգմանությունը որպես բանասիրական քննության առարկա և այլն։ Հատուկ ուշադրություն է դարձվում միջգիտակարգային ուսումնասիրությունները խթանելուն։
Ամբիոնն իրականացնում է ՝ «Անգլերեն լեզու և գրականություն (հեռակա)» բակալավրիատական կրթական ծրագիրը և «Անգլերեն և գրականություն (առկա)», «Անգլերեն և գրականություն (հեռակա)», «Կիրառական լեզվաբանություն» մագիստրոսական կրթական ծրագրերը։

- Chair of English Philology
The Chair of English Philology was formed at Yerevan State University based on the Chair of Romano-Germanic Philology founded in 1935. In 1991, based on the foreign language professional departments of the Faculty of Armenian Philology, the Faculty of Romano-Germanic Philology was formed, simultaneously starting the activity of the Chair of English Philology.
Inheriting her distinguished and versatile predecessors, Ph.D., Academician G. Jahukyan, Ph.D., Academician E. Atayan, Ph.D., Associate Professor L. Aloyan, Ph.D., Professor H. Tokmajyan, Ph.D., Professor E. Mkhitaryan's rich scientific-pedagogical experience, the responsibilities of the head of the newly created Chair have been taken over by Corresponding Member of RA NAS, Ph.D., Professor Seda Gasparyan.
The Chair of English philology, which today carries out multidisciplinary educational and scientific activities, provides practical English teaching as the main language, as well as imparts theoretical knowledge in the field of various disciplines of English philology, introduces English teaching skills and facts of geographical and linguistic cultural value. Many leading employees of the Chair conduct interdisciplinary studies, which are published in leading foreign journals, and the form of monographs. The Chair frequently organizes scientific and practical seminars. Skilled Associate Professors and Professors of the Chair participate in scientific presentations in both the Republic and foreign universities.
The Chair is guided by the principle that the transmission of knowledge in a broad sense should serve social progress. It is also fundamental that important scientific achievements are introduced into courses as soon as possible, modernizing their content and giving new knowledge to learners. In connection with the transition to a three-level education system, the Chair has reworked and created new educational programs aimed at providing comprehensive and high-quality professional education.
Taking a leading role in the professional field, the Chair of English Philology always approaches the difficult but important task of raising the quality of specialists with high responsibility, developing the scientific work of the Chair in a number of fundamental directions: applied linguistics, problems related to the pragmatic description of linguistic facts and speech acts, psycholinguistic examination, effective communication, covering genre and linguistic stylistic features of media discourse and forming the student's skills to create English media text based on it, Internet discourse, problems related to language thinking patterns, problems of English lexicology and stylistics, theoretical and practical problems of intercultural communication, translation as a subject of philological examination, etc. Special attention is paid to promoting interdisciplinary studies.
The Chair implements the Undergraduate educational program "English Language and Literature (part-time)" and the Master's degree programs "English and Literature (part-time)", "English and Literature (part-time)", and "Applied Linguistics".