5. Արտասահմանյան գրականության ամբիոնը հայտարարում է «Արևմտյան գրականության բուդդիստական խոսույթը» դասընթացի ընդունելություն
Արտասահմանյան գրականության ամբիոնը հայտարարում է «Արևմտյան գրականության բուդդիստական խոսույթը» դասընթացի ընդունելություն
Նոյեմբեր 27, 2023
ԵՊՀ եվրոպական լեզուների և հաղորդակցության ֆակուլտետի արտասահմանյան գրականության ամբիոնը բակալավրիատի և մագիստրատուրայի ուսանողների համար հայտարարում է «Արևմտյան գրականության բուդդիստական խոսույթը» դասընթացի ընդունելություն (շարունակական կրթություն)։
Դասընթացի շրջանակում ուսանողները կուսումնասիրեն ժամանակակից անգլիական և ամերիկյան վեպերի պատմությունը բուդդիստական խոսույթի համատեքստում, որը ներառում է մեկնաբանության և տարորոշման բազմաթիվ առանձնահատկություններ, քանի որ բուդդիստական փիլիսոփայական մոտեցումները ժամանակակից աշխարհայացքում ենթադրում են մեր նախնական բնազդների վերացում՝ որպես մարդկային զարգացման գործոն: Բուդդիստական փիլիսոփայությունը և եվրոպական գրական գործունեությունը ուղենշում են հատուկ ճանապարհներ թե՛ աշխարհագրական, թե՛ փոխաբերական առումով, որտեղ յուրաքանչյուր մարդ կարող է հասնել իր երազանքին թե՛ մտավոր և թե՛ աշխարհիկ մակարդակում անձի կատարելագործման հեռանկարով: Դրա համար պետք է ձերբազատվել առօրյա հոգսերից, դառնալ ավելի զուսպ և ավելի ամբողջական ժամանակակից աշխարհի թոհուբոհում՝ փորձելով լինել շուրջը տեղի ունեցող երևույթների խոհուն հետևորդ:
Դասընթացի նպատակներն են լրացուցիչ հմտություններ փոխանցել քննադատական մտածողության, վերլուծությունների, ինչպես արևմտյան գրականության, այնպես էլ դրա տարբեր հարթությունների (հատկապես բուդդայականության՝ որպես կրոնական և փիլիսոփայական հայեցակարգի) մասին,  երիտասարդ հետազոտողներին զինել վերլուծական և հետազոտական հմտություններով և ստեղծել առավելագույն հնարավորություններ մասնագիտական ոլորտում:
Դասընթացի մասնակիցներին հնարավորություն կտրվի գրել գիտական հոդվածներ, որոնցից լավագույնները կքննարկվեն տարբեր հարթակներում։ Դասընթացի շրջանակում նախատեսվում է ունենալ մինչև 30 ուսանող։ Նախապատվությունը կտրվի բարձր առաջադիմություն և հետազոտական փորձ ունեցող ուսանողներին (գիտաժողովների մասնակցություն, բաց քննարկումներ, հոդվածներ, գրական վերլուծություններ):
Եռամսյա պարապմունքները կմեկնարկեն 2024 թվականի մարտի 1-ից: Դասախոսությունները կանցկացվեն շաբաթական երեք անգամ: Դասընթացը հաջողությամբ ավարտած շրջանավարտներին կտրվեն վկայականներ։
Դասախոսությունները կանցկացնեն ԵՊՀ դասախոսները, որոնց գիտական աշխատանքներն ու փորձագիտական վերլուծությունները հայտնի են ոչ միայն Հայաստանում, այլև միջազգային հարթակներում։
Դասընթացը կվարեն՝
Անուշ Սեդրակյանը՝ դոցենտ, Արտասահմանյան գրականության ամբիոնի վարիչ, տարբեր միջազգային սիմպոզիումների մասնակից, «Արտասահմանյան գրականություն», «Ֆրանսիական ժամանակակից պոեզիա», «Էզրա Փաունդի քննադատական էսսեները» մենագրությունների և այլ գիտական հոդվածների հեղինակ։
Անահիտ Եգանյանը՝ Սաարլանդի, Քեմբրիջի համալսարանների հրավիրյալ դասախոս, Համաշխարհային գրականության ինստիտուտի (Չիկագոյի և Մոսկվայի համալսարաններ) գիտաշխատող:
Ամալյա Սողոմոնյանը՝ բ.գ.թ․, ասիստենտ, «Պատմական և իրական ժամանակ Խալեդ Հոսեյնիի վեպերում» մենագրության, «Օտարության խնդիրը Խալեդ Հոսեյնիի «Եվ արձագանքեցին լեռները» վեպում», «Մեղքի ընկալումը Խալեդ Հոսեյնիի «Օդապարուկ թռցնողը» վեպում», «Վլադիմիր Նաբոկովի գեղագիտական ընկալումները», «Օտարված գրողը միգրանտ գրականության մեջ», «Ինքնության որոնումը էմիգրանտական գրականության տարածքում», «Ինքնության և մշակութային ավանդույթի բախումը ամերիկյան էմիգրանտական գրականության մեջ», «Ինքնության պահպանումը միգրացիայի դարաշրջանում», «Էմիգրանտի ինքնության առանձնահատկությունները» և շատ այլ գիտական հոդվածների հեղինակ:
Լիլիթ Կարապետյանը՝ ֆրանսերեն դասագրքերի, մենագրությունների և գիտական հոդվածների հեղինակ:
Ռիտա Սաղաթելյանը՝ ժամանակակից հայոց լեզվի, բարբառագիտության, արևելահայերենի, դարձվածաբանության մասին մենագրությունների և գիտական հոդվածների հեղինակ:
Դիմելու համար անհրաժեշտ է մինչև 2024 թվականի հունվարի 15-ը ներկայացնել հետևյալ փաստաթղթերը.
• մոտիվացիոն նամակ (մինչև 750 բառ),
• վերջին ակադեմիական վկայականը կամ դիպլոմի պատճենը,
• անձնագրի պատճեն,
• ինքնակենսագրություն,
• անձնագրի լուսանկար։
Կոնտակտային էլհասցե՝ Foreignlit@ysu.am:
Դասընթացի արժեքը 3 ամսվա համար կազմում է 450.000 դրամ։ Ճանապարհորդության, կեցության, սննդի, վիզայի և ապահովագրության ծախսերը հոգում են մասնակիցները։

5. Yerevan State University Faculty of European Languages and Communication, Chair of Foreign Literature announces admission for the Course in Buddhist Discourse in Western Literature (Continuing education) for undergraduate and masters degree students
Yerevan State University Faculty of European Languages and Communication, Chair of Foreign Literature announces admission for the Course in Buddhist Discourse in Western Literature (Continuing education) for undergraduate and masters degree students
November 27, 2023
Yerevan State University Faculty of European Languages and Communication, Chair of Foreign Literature announces admission for the Course in Buddhist Discourse in Western Literature (Continuing education) for undergraduate and masters degree students.
The students will study the history of modern English and American literature in relation to Buddhist Discourse which embraces different peculiarities of interpreting and construing Buddhist philosophical approaches in modern outlook observing the eradication of our primary impulses as the main source of human developments. Buddhist philosophy and literary sides delineate certain routs both geographical and metaphorical which every person should pass to achieve his/her desired objectives both on the mental and physical level to improve the personality, to get rid of unnecessary routine, to become more sever and more complete in the framework of the modern routine, to make a more attentive observer. The course is aimed to provide extra skills in critical thinking, analyses, better knowledge of both Western literature and its different dimensions (especially the one connected with Buddhism as religious and philosophical concept). The goal of the course is to equip young researchers with analytical and research skills and create maximum opportunities for them in their professional work. Course participants will be given the opportunity to write scientific articles, the best of which will be discussed on different platforms. We are planning to have up to 30 students within the course. Preference will be given to the students with high achievement and research experience (participation in conferences, open discussions, colloquiums, articles, literary observations, scientific discussions).
The classes will be held by YSU professors, whose scientific works and expert opinions are well known not only in Armenia, but also internationally.
Classes will be held by:
Dr. Anush Sedrakyan - Associate Professor, Head of the Chair of Foreign Literature, Participant of different international symposiums, Author of articles and monographs on Foreign Literature, French modern poetry, The critical essays of Ezra Pound and others.
Dr. Anahit Yeganyan - she was Guest lecturer at Saarland University, Pembroke College, Cambridge University, Research fellow at Moscow Institute of World Literature, Chicago University.
Dr. Amalya Soghomonyan - author of articles and books on Historical and real time in Hosseini;s novels, The problem of alienation in the novel “And the Mountains Echoed” by Khaled Hosseini, Perception of Sin in Khaled Hosseini; “The Kite Runner”, Perception of guilt and Freudian, Vladimir Nabokov;s aesthetic perceptions, Exiled Writer in Migrant Literature, The search for identity in the territory of migrant literature, The clash of identity and cultural tradition in American migrant literature, The problem of identity preservation in the age of migration, Features of the exile;s identity based on the example of Vladimir Nabokov and many others.
Dr. Lilit Karapetyan – she is an author of French textbooks and scientific articles.
Dr. Rita Saghatelyan who authored articles and books based on Contemporary Armenian Language, dialectology, Eastern Armenian studies, phraseology.
Three month classes will start on the 1 st of March 2024. Lectures will be held three times a week. At the end of the courses, successful graduates will be awarded certificates.
Applicants must submit the following documents by January 15, 2024:
• motivation Letter (up to 750 words),
• latest academic certificate or copies of diploma,
• copy of the passport,
• CV,
• Passport file photo.
Contact email - Foreignlit@ysu.am.
Course cost for 3 months is 450.000 AMD. Participants are responsible to cover their international and domestic travel, accommodation costs, meals, visa and insurance costs.