4. Սոցիոլոգիայի տեսության և պատմության ամբիոն
Սոցիոլոգիայի տեսության և պատմության ամբիոնը հիմնադրվել է 2011 թ․: Ամբիոնի կազմավորումը հիմնարար սոցիոլոգիական հետազոտությունների իրականացման ինստիտուցիոնալ հնարավորություն էր, խթան՝ կիրառական սոցիոլոգիական հետազոտություններին զուգահեռ՝ տեսական և պատմասոցիոլոգիական ուսումնասիրությունների իրականացման համար:
Սոցիոլոգիայի տեսության և պատմության ամբիոնի գիտական և ուսումնական գործունեության հիմնական ուղղություններն են սոցիոլոգիական տեսությունները, սոցիոլոգիայի պատմությունը (հատկապես հայ սոցիոլոգիայի), միջին մակարդակի տեսությունները, ինքնության հիմնահարցերն ու տարածության (քաղաքային, գյուղական) հիմնախնդիրները:
Ամբիոնի աշխատակիցները ներգրավված են գիտական դրամաշնորհային ծրագրերում, հեղինակել են գիտահետազոտական բազմաթիվ աշխատություններ և ուսումնամեթոդական ձեռնարկներ: Հիշատակելի են «Հայ սոցիոլոգիական մտքի անթոլոգիա», «Հայ սոցիոլոգիայի պատմություն (XIX դարավերջ-XX դարասկիզբ)» և «Գեմանական սոցիոլոգիական միտքը» ԵՊՀ հրատարակությունները:
Ամբիոնը միջազգային մակարդակում համագործակցում է գիտակրթական տարբեր հաստատությունների հետ, որոնց թվում՝ Հումբոլդի (Գերմանիա), Պոտսդամի (Գերմանիա), Ֆրիբուրգի (Շվեյցարիա), Օքսֆորդի համալսարանները (Միացյալ Թագավորություն), Տնտեսագիտության բարձրագույն դպրոցը (ՌԴ), Մոգիլյովի պետական համալսարանը (Բելառուս), Սանկտ Պետերբուրգի ֆինանսատնտեսական ակադեմիան (ՌԴ), Թբիլիսիի Ի. Ջավախիշվիլիի անվան պետական համալսարանը (Վրաստան), Ռուսաստանի գիտությունների ակադեմիայի Վոլոգդայի գիտական կենտրոնը և այլն։
Սոցիոլոգիայի տեսության և պատմության ամբիոնի ամբիոնի վարիչն է սոցիոլոգիական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ Հարություն Վերմիշյանը։
Ամբիոնն իրականացնում է «Սոցիոլոգիա» բակալավրիատական և «Մարդկային ռեսուրսների կառավարում (հեռակա)» մագիստրոսական կրթական ծրագրերը։

- Chair of Theory and History of Sociology
The Chair of Theory and History of Sociology was founded in 2011. The establishment of the Chair was an institutional opportunity for the implementation of fundamental sociological research, an incentive for the implementation of theoretical and historical sociological studies, with applied sociological research.
The main directions of scientific and educational activities of the Chair of Sociology Theory and History are sociological theories, history of sociology (especially Armenian sociology), middle-level theories, identity issues, and spatial (urban, rural) issues.
The Chair’s employees are involved in scientific grant programs and have authored many research papers and educational manuals. YSU publications "Anthology of Armenian Sociological Thought", "History of Armenian Sociology (end of XIX century - beginning of XX century)" and "Gemanian Sociological Thought" are worth mentioning.
The Chair cooperates internationally with various scientific and educational institutions, including Humboldt (Germany), Potsdam (Germany), Freiburg (Switzerland), Oxford (United Kingdom), Higher School of Economics (Russia), Mogilev State University (Belarus), St. Petersburg Financial and Economic Academy (RF), Tbilisi I. Javakhishvili State University (Georgia), Vologda Scientific Center of the Russian Academy of Sciences, etc.
Ph.D., Associate Professor Harutyun Vermishyan is the head of the Chair of Theory and History of Sociology.
The Chair implements the "Sociology" Undergraduate and "Human Resource Management (part-time)" Master's degree educational programs.