4. Թարգմանության տեսության և պրակտիկայի ամբիոն
Համալսարանում «Թարգմանչական գործ» մասնագիտացումը ստեղծվել է 1992 թ․ ռոմանագերմանական բանասիրության ֆակուլտետի (այժմ՝ եվրոպական լեզուների և հաղորդակցության ֆակուլտետ) հիմնադրումից մեկ տարի անց: Արդեն իսկ 1999 թ. ֆակուլտետում գործում էր «Թարգմանչական գործ» առանձին մասնագիտությունը, որն ուսանողին հնարավորություն էր ընձեռում 1-ին կուրսից ուսումնասիրելու թարգմանական ոլորտի առանձնահատկությունները:
Ելնելով հայաստանյան աշխատաշուկայում թարգմանիչների մեծ պահանջարկից` 2009 թ. ստեղծվել է թարգմանության տեսության և պրակտիկայի ամբիոնը: Ամբիոնի հիմնադիրն էր բանասիրական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Սոնա Սեֆերյանը։ Վերջինիս ջանքերով ֆակուլտետում բացվել է նաև շեքսպիրագիտության կենտրոն, որտեղ մինչ այսօր բեղուն գործունեություն են ծավալում թարգմանության տեսության և պրակտիկայի ամբիոնի դասախոսները (հրատարակվում են Շեքսպիրին նվիրված տարբեր ուսումնասիրություններ, անցկացվում են թարգմանական մրցույթներ, կազմակերպվում գիտական սեմինարներ):
Իր հիմնադրումից ի վեր ամբիոնն ուսումնական և գիտական բեղուն գործունեություն է ծավալում ֆակուլտետում` ոչ միայն պատրաստելով հմուտ թարգմանիչներ, այլ նաև տպագրելով դասագրքեր, ուսումնական ձեռնարկներ, գեղարվեստական թարգմանություններ, մենագրություններ և հոդվածների ժողովածուներ: Բակալավրիատում լեզվական խոր գիտելիքներ ստանալուց հետո ֆակուլտետի ուսանողները հնարավորություն ունեն ուսումնառության 4-րդ կիսամյակում ընտրելու նեղ մասնագիտացում՝ «Թարգմանչական գործ», «Վարչագործարարական թարգմանություն» և «Զբոսաշրջային թարգմանություն» ուղղություններով՝ ձեռք բերելով հնարավորություն՝ հետագայում մագիստրատուրայի բաժնում զարգացնելու թարգմանական ոլորտի մասնագիտական գիտելիքները։
Հարկ է նշել, որ թարգմանության տեսության և պրակտիկայի ամբիոնն առաջիններից էր, որ ձեռնարկեց և իրագործեց միջգիտակարգային կրթական մագիստրոսական 2 ծրագիր, որոնք տարբերվում են դասավանդվող առարկաների բազմազանությամբ և մասնագիտական խորությամբ, ինչպես նաև առավել ընդգրկուն ուսումնական ծրագրերով, որոնցում ներառված են ոչ միայն լեզվական և թարգմանական հմտությունները զարգացնող մասնագիտական առարկաներ, այլև մասնագիտական ոլորտի իմացության համար կարևոր պատմամշակութային, իրավատնտեսագիտական գիտելիքներ տվող դասընթացներ, ինչպիսիք են հայ եկեղեցու պատմությունը, Հայաստանի Հանրապետության զբոսաշրջային արդյունաբերությունը, միջազգային զբոսաշրջությունը, զբոսաշրջային ոլորտի մենեջմենթը, մշակութաբանությունը, զբոսաշրջիկների իրավական պաշտպանությունը, նոտարական և դատաբժշկական թարգմանությունը, իրավատնտեսական, քաղաքական թարգմանությունը և այլն:
2017 թվականից թարգմանության տեսության և պրակտիկայի ամբիոնի վարիչն է բանասիրական գիտությունների թեկնածու Ռուզան Ղազարյանը։
Ամբիոնն իրականացնում է «Թարգմանչական գործ՝ անգլերեն և հայերեն» բակալավրիատական և «Վարչագործարարական թարգմանություն», «Զբոսաշրջային թարգմանություն (անգլերեն-հայերեն)» մագիստրոսական կրթական ծրագրերը։
Վերոնշյալ կրթական ծրագրերը եզակի են իրենց.
• միջգիտակարգային բնույթով
• դասավանդվող առարկաների բազմազանությամբ,
• լեզվական և թարգմանական հմտությունները զարգացնող մասնագիտական առարկաներով,
• տարբեր օտար լեզուների (անգլերեն, ֆրանսերեն, իսպաներեն և ռուսերեն) համադրությամբ թարգմանական հմտությունները զարգացնող դասընթացներով,
• հայաստանյան և միջազգային տարբեր կազմակերպություններում անցկացվող մասնագիտական պրակտիկայով:
Ամբիոնի առաջնային նպատակներն են՝
• ուսանողին ապահովել լեզվական խոր գիտելիքով,
• զարգացնել ուսանողի գրավոր և բանավոր թարգմանության գործնական հմտությունները,
• ուսանողին ծանոթացնել ոլորտային թարգմանության առանձնահատկություններին (իրավաբանական, տնտեսագիտական, բժշկական, զբոսաշրջային և այլն),
• գործել հայաստանյան աշխատաշուկայի արդի պահանջներին համապատասխան:
Հարկ է նշել, որ 2019 թ. ամբիոնը քայլեր է ձեռնարկել՝ ընդլայնելու Երևանի պետական համալսարանի և օտարերկրյա համալսարանների միջև համագործակցությունը: Արդյունքում ստեղծվել է Եվրասիական թարգմանական համաժողովը (Eurasian Translation Congress), որի շրջանակում արտերկրյա գործընկեր համալսարանների հետ համատեղ կազմակերպվում են գիտաժողովներ՝ ապահովելու համապատասխան հարթակ թարգմանաբանական ոլորտի արդիական մի շարք հիմնախնդիրների քննարկման համար՝ հրավիրելով թարգմանաբանության, ինչպես նաև հարակից գիտակարգերի ականավոր մասնագետների։
Երևանի պետական համալսարանի թարգմանության տեսության և պրակտիկայի ամբիոնը 2022 թ․ գարնանը փոխըմբռնման հուշագիր է ստորագրել Վերոնայի համալսարանի օտար լեզուների և գրականության բաժնի հետ, որի շրջանակում համատեղ անցկացվում են սեմինարներ, վեբինարներ, դասախոսություններ և մի շարք այլ կրթական ծրագրեր ու գիտական միջոցառումներ:
Ամբիոնը համագործակցում է նաև Հայաստանի Հանրապետության պետական տարբեր կառույցների հետ, որի արդյունքում 2020 թ. փոխըմբռնման հուշագիր է ստորագրվել ՀՀ արդարադատության նախարարության հետ, և այժմ նոտարական գործողություններին մասնակցող թարգմանչի որակավորման ստուգման պատասխանատու գործընթացը վստահված է Երևանի պետական համալսարանի թարգմանության տեսության և պրակտիկայի ամբիոնին:
Այսօր վստահաբար կարելի է ասել, որ հայ թարգմանչական դպրոցի հարուստ ավանդույթները շարունակվում են, և Երևանի պետական համալսարանի թարգմանության տեսության և պրակտիկայի ամբիոնը պահպանում և զարգացնում է դրանք: Ամբիոնում աշխատում են հանրապետության առաջատար մասնագետներ, որոնք պարբերաբար անցնում են վերապատրաստումներ, ներգրավված են միջազգային ու տեղական դրամաշնորհային ծրագրերում: Ամբիոնի դասախոսները հեղինակ են ուսումնամեթոդական ձեռնարկների, դասագրքերի և գիտական հոդվածների, որոնք տպագրվում են տեղական և միջազգային գիտական պարբերականներում։
2019 թ. թարգմանության տեսության և պրակտիկայի ամբիոնը հիմնել է «Translation Studies: Theory and Practice» միջազգային գիտական պարբերականը, որը թարգմանաբանական հարցերին նվիրված միակ գիտական հանդեսն է Հայաստանում: Այն լույս է տեսնում տարեկան երկու անգամ՝ մայիսին և դեկտեմբերին և ընդգրկված է Հայաստանի Հանրապետության Բարձրագույն որակավորման կոմիտեի սահմանած՝ դոկտորական և թեկնածուական ատենախոսությունների հիմնական արդյունքների և դրույթների հրատարակման համար ընդունելի գիտական պարբերականների ցանկում: Պարբերականը ներառված է նաև միջազգային հեղինակավոր մի շարք շտեմարաններում՝ Linguistlist, eLibrary, IndexCopernicus, Cyberleninka, ERIHPLUS և այլն: Հանդեսում տպագրվում են Հայաստանի Հանրապետության և օտարերկրյա գիտակրթական հաստատություններում կատարվող գիտական աշխատանքներ՝ բացառապես անգլերենով: Խմբագրական խորհուրդը բաղկացած է լեզվաբանության և մասնավորապես թարգմանաբանության ոլորտում համաշխարհային ճանաչում ունեցող գիտնականներից։ Պարբերականը հասանելի է ինչպես տպագիր, այնպես էլ առցանց տարբերակով։

- Chair of Translation Theory and Practice
The specialization "Translation Studies" was established at the university in 1992, a year after the establishment of the Faculty of Romano-Germanic Philology (now the Faculty of European Languages and Communication). Already in 1999, there was a separate specialty "Translation Studies" in the faculty, which allowed the student to study the peculiarities of the translation field from the 1st year of studies.
Based on the high demand for translators in the Armenian labor market, the Chair of Translation Theory and Practice was established in 2009. Dr., Professor Sona Seferyan, founded the Chair. With her efforts, a Center of Shakespeare Studies was also opened in the faculty, where until today the professors of the Chair are carrying out activities (various studies dedicated to Shakespeare are published, translation competitions are held, and scientific seminars are organized).
Since its establishment, the Chair has been carrying out fruitful educational and scientific activities in the faculty, not only training skilled translators but also publishing textbooks, educational manuals, literary translations, monographs, and collections of articles. After acquiring in-depth linguistic knowledge at the Undergraduate level, the students of the faculty have the opportunity to choose a narrow specialization in the 4th semester of study: "Translation Studies", "Administrative translation" and "Tourism translation", gaining the opportunity to further develop professional knowledge in the field of translation in the Master's degree.
It should be noted that the Chair of Translation Theory and Practice was one of the first to undertake and implement 2 interdisciplinary educational Master's programs, which are distinguished by the diversity and professional depth of the subjects taught, as well as by the most comprehensive curricula, which include not only language and translation skills development professional subjects but also important historical, cultural and jurisprudential knowledge courses, such as the history of the Armenian Church, the tourism industry of the Republic of Armenia, international tourism, management of the tourism sector, cultural studies, legal protection of tourists, notarial and forensic translation, legal-economic, political translation, etc.
Since 2017, Ph.D. Ruzan Ghazaryan has been the head of the Chair.
The Chair implements "Translation Studies: English and Armenian" Undergraduate and "Administrative translation", and "Tourist translation (English-Armenian)" Master's degree educational programs.
The above-mentioned educational programs are unique in their:
Interdisciplinary in nature
Variety of taught subjects,
Professional subjects that develop language and translation skills,
Courses that develop translation skills in a combination of different foreign languages (English, French, Spanish and Russian),
Professional practice conducted in various Armenian and international organizations.
The primary aims of the Chair are:
To provide the student with deep language knowledge,
To develop the student's practical skills in written and oral translation,
To acquaint the student with the specifics of sectoral translation (legal, economic, medical, touristic, etc.),
To act by the current requirements of the Armenian labor market.
It should be noted that in 2019 the Chair has taken steps to expand cooperation between Yerevan State University and foreign universities. As a result, the Eurasian Translation Congress was established, within the framework of which scientific conferences are organized jointly with foreign partner universities to provide an appropriate platform for the discussion of a number of current issues in the translation field, inviting outstanding specialists in translation and related disciplines.
In 2022, the Chair of Translation Theory and Practice of Yerevan State University signed a memorandum of understanding with the Chair of Foreign Languages and Literature of the University of Verona, within the framework of which seminars, webinars, lectures, and a number of other educational programs and scientific events are held jointly.
The Chair also cooperates with various state agencies of the Republic of Armenia, as a result of which in 2020, a memorandum of understanding was signed with the Ministry of Justice of the Republic of Armenia, and now the responsible process of checking the qualifications of translators participating in notary operations is entrusted to the Chair of Translation Theory and Practice of Yerevan State University.
Today, it can be safely said that the rich traditions of the Armenian translation school continue, and the Chair of Translation Theory and Practice of Yerevan State University preserves and develops them. Leading specialists of the Republic work in the Chair, who undergo regular training, and are involved in international and local grant programs. The professors of the Chair are the authors of educational manuals, textbooks, and scientific articles, which are published in local and international scientific periodicals.
In 2019, The Chair of Translation Theory and Practice founded the "Translation Studies: Theory and Practice" international scientific periodical, which is the only scientific journal dedicated to translation issues in Armenia. It is published twice a year, in May and December, and is included in the list of acceptable scientific periodicals for the publication of the main results and provisions of doctoral and candidate theses established by the Higher Qualification Committee of the Republic of Armenia. The periodical is also included in a number of prestigious international databases: Linguist list, eLibrary, IndexCopernicus, Cyberleninka, ERIHPLUS, etc. Research carried out in scientific and educational institutions of the Republic of Armenia and abroad is published in the journal, exclusively in English. The editorial board consists of world-renowned scientists in the field of linguistics and translation in particular. The magazine is available both in printed and online forms.