Ընդունելությունը կազմակերպվում է՝ համաձայն ՀՀ բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների ընդունելության կանոնակարգի: «Միջազգային հարաբերություններ» մասնագիտության շրջանակում ընդունելությունն անցկացվում է «Հայոց լեզու և գրականություն», «Հայոց պատմություն» առարկաների կենտրոնացված ընդունելության քննությունների արդյունքների հիման վրա: Ընդունելության քննություններին կարող են մասնակցել միջնակարգ և միջին մասնագիտական կրթություն ունեցող դիմորդները:
Կրթական ծրագրի նպատակն է ուսանողներին տրամադրել հիմնարար գիտելիքներ միջազգային հարաբերությունների գործընթացների և միտումների վերաբերյալ՝ պրակտիկ գործունեությունների բնագավառում դրսևորելով քաղաքական գործընթացները համակարգված վերլուծելու կարողություններ, ինչպես նաև միջազգային փորձի հիման վրա պատրաստել մրցունակ միջազգայնագետներ, որոնք կտիրապետեն մասնագիտական հմտություններին և կարողություններին՝ ունակ լինելով աշխատելու ինչպես պրակտիկ, այնպես էլ փորձագիտական գործունեության բնագավառում:
Ուսումնառության գործընթացում օգտագործվում են հետևյալ օժանդակ ռեսուրսները՝ ժամանակակից սարքավորումներով և ծրագրային միջոցներով ապահովված լսարաններ, էլեկտրոնային ռեսուրսներ:
Ծրագիրը մշակելիս օգտագործվել են ՀՀ որակավորման ազգային շրջանակի չափորոշիչներ, Մոսկվայի միջազգային հարաբերությունների պետական ինստիտուտի (համալսարան) կրթական ծրագրերի չափորոշիչներ, ԵՊՀ բակալավրի կրթական ծրագրի կառուցվածքը և բովանդակությունը (Ղեկավար ձեռնարկ):
Այս ծրագրի ավարտին ուսանողն օժտված կլինի մասնագիտական գիտելիքներով և իմացությամբ, ընդհանրական (փոխանցելի) կարողություններով և գործնական մասնագիտական կարողություններով: Ուսանողն ունակ կլինի ձևակերպելու միջազգային հարաբերություններում առկա հիմնախնդիրներն ու առաջնահերթությունները, ինչպես նաև սահմանելու միջազգային կազմակերպությունների գործունեության նպատակներն ու սկզբունքները, ներկայացնելու միջազգային հարաբերությունների իրավական չափումը, դասակարգելու ու հիմնավորելու քաղաքական որոշակի զարգացումների պատճառներն ու հետևանքները, ներկայացնելու հայ դիվանագիտության առանձնահատկությունները, ձեռքբերումներն ու ձախողումները` պատմական տարբեր փուլերում` պետականության առկայության և բացակայության պայմաններում, լուսաբանելու և դասակարգելու ժամանակակից հակամարտությունների և նրանց լուծման մեխանիզմները, ներկայացնելու ծրագրի շրջանակում պահանջվող հիմնական բովանդակային նյութերն ու սահմանել հիմնական գաղափարները, ձևակերպելու պաշտոնական տեքստերը և ներկայացնելու մասնագիտական թարգմանություններ:
Գործնականում ուսանողն ունակ կլինի կազմելու մասնագիտական տեքստ, կատարելու թարգմանություն, մշակում և վերլուծություն՝ դրսևորելով մասնագիտական համապատասխան գիտելիքներից օգտվելու կարողություն, գործնականում իրականացնելու մասնագիտական գործունեություն՝ դրսևորելով երկրագիտության, մասնագիտական հաղորդակցման, դիվանագիտական այցելությունների և զրույցների վարման, դիվանագիտական արարողակարգի, վարվելակերպի և վարվեցողության շրջանակում ունեցած գիտելիքներից օգտվելու կարողություն, վերլուծելու միջազգային հարաբերություններում առկա հիմնախնդիրներն ու բացահայտել ներազդող գործոններն ու չափումները, պատճառներն ու հետևանքները, կատարելու արտաքին քաղաքական զարգացումների պատճառահետևանքային վերլուծություն:
Ուսանողը ծրագրի ավարտին կկարողանա պատրաստել գիտական զեկուցումներ, ներկայացնել հետազոտությունների արդյունքները և վարել գիտական բանավեճեր, ամփոփել նորմատիվային փաստաթղթերի պահանջների համաձայն, ինչպես նաև մասնագիտական աղբյուրների և գրականության հիման վրա արված գիտահետազոտական և վերլուծական մշակումները, հանդես բերելով եզրահանգումներն ու առաջարկները ներկայացնելու կարողություն, գնահատել առկա խնդիրներն ու դրանց լուծման համար անհրաժեշտ ռեսուրսներ, հայերեն և օտար լեզուներով ճիշտ, փաստարկված և հստակ կառուցել բանավոր և գրավոր խոսքը, ցուցաբերելով հաղորդակցվելու, ինչպես նաև հիմնավորված փաստարկներ ու հակափաստարկներ բերելու կարողություն, օգտվել մասնագիտական գրականությունից և տեղեկատվության տարատեսակ աղբյուրներից: Պատրաստել եզրակացություն` համեմատելով ու համակարգելով հակամարտող կողմերի փաստարկներն ու հակափաստարկները:
Շրջանավարտները հնարավորություն կունենան իրենց գիտելիքները գործնականում կիրառելու Արտաքին գործերի նախարարությունում, Միավորված ազգերի կազմակերպության ՀՀ ներկայացուցչությունում, Եվրոպայի խորհրդի երևանյան գրասենյակում, Եվրոպական միության հայաստանյան պատվիրակությունում, Հայաստանում ՆԱՏՕ-ի տեղեկատվական կենտրոնում, Հայաստանում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի պատվիրակությունում, Հայաստանում միգրացիայի միջազգային կազմակերպության ներկայացուցչությունում, Եվրասիական հետազոտությունների ինստիտուտի հայկական մասնաճյուղում և այլն:

Admission is carried out by the admission regulations of RA higher education institutions. Admission is based on the results of the centralized entrance exams for the "Armenian Language, and Literature”, and "Armenian History". Applicants with secondary and secondary vocational education can take part in the entrance exams.
The program aims to provide students with fundamental knowledge about the processes and trends of international relations, demonstrating the ability to analyze political processes systematically during practical activities, as well as to train competitive internationalists based on international experience who will possess professional skills and abilities, being able to both work practically and provide expertise.
The classrooms equipped with modern equipment and software, as well as electronic resources are used in the learning process.
The standards of the national qualification framework of the RA, the standards of the educational programs of the Moscow State Institute of International Relations (university), and the structure and content of the YSU Bachelor's educational program (Guidebook) were used in developing the program.
Upon completion of the program, the student will be equipped with professional knowledge and understanding, general (transferable) skills, and practical professional skills. The student will be able to formulate the problems and priorities in international relations, as well as to define the goals and principles of the activities of international organizations, present the legal dimension of international relations, classify and justify the causes and consequences of certain political developments, to present the characteristics, achievements, and failures of Armenian diplomacy in different historical stages during the presence and absence of statehood, to cover and classify modern conflicts and their resolution mechanisms, to present the main content materials required within the framework of the program and to define the main ideas, to formulate official texts and to provide professional translations.
Practically, the students will compose professional texts, perform translations, information processing and analysis, demonstrate the ability to use relevant knowledge, to carry out professional activities, use the knowledge in the field of geography, professional communication, conducting diplomatic visits and conversations, diplomatic protocol, manners, and conduct, to analyze the existing problems in international relations and to identify influencing factors and dimensions, causes and consequences, as well as to perform cause-and-effect analysis of foreign political developments.
The graduates will also be able to prepare scientific reports, present the results of research and conduct scientific debates, summarize the research and analytical developments made according to the requirements of normative documents, as well as based on professional sources and literature, presenting the ability to present conclusions and proposals, evaluate existing problems and their solutions, to construct the oral and written speech correctly, argued and clearly in Armenian and foreign languages, demonstrating the ability to communicate, as well as to bring substantiated arguments and counterarguments, to use professional literature and various sources of information, to prepare a conclusion by comparing and coordinating the arguments and counterarguments of the conflicting parties.
Graduates will have the opportunity to apply their knowledge in practice at the Ministry of Foreign Affairs, the RA Representation of the United Nations, the Yerevan Office of the Council of Europe, the Armenian Delegation of the European Union, the NATO Information Center in Armenia, the Delegation of the International Committee of the Red Cross in Armenia, the Representation of the International Organization for Migration in Armenia, the Institute of Eurasian Studies in the Armenian branch, etc.