4. Սահմանադրական իրավունքի ամբիոն
Սահմանադրական իրավունքի ամբիոնը հիմնադրվել է 1968 թ.։ Այն ունեցել է տարբեր անվանումներ՝ Պետական իրավունքի և սովետական շինարարության, Պետական և վարչական իրավունքի, Սահմանադրական և միջազգային իրավունքի, իսկ 2006 թ. հունիսի 8-ին վերանվանվել է Սահմանադրական իրավունքի ամբիոն։
Տարբեր տարիների ամբիոնը ղեկավարել են իրավաբանական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ Ս. Ա. Օսիպյանը, ՀԽՍՀ գիտության վաստակավոր գործիչ, պրոֆեսոր Ա. Ա. Եսայանը, իրավաբանական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Վ. Ռ. Նազարյանը, իրավաբանական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Ն. Ա. Այվազյանը։ Սահմանադրական իրավունքի ամբիոնի վարիչի պաշտոնում երկարատև պաշտոնավարման ընթացքում ունեցած նշանակալի ավանդի համար ԵՊՀ գիտական խորհուրդը պրոֆեսոր Ն․ Ա․ Այվազյանին ընտրել է որպես ամբիոնի պատվավոր վարիչ։ 2018 թ. ամբիոնի վարիչ է ընտրվել իրավաբանական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ Վ. Այվազյանը:
Ամբիոնում ներգրավված են ինչպես տեսաբաններ, այնպես էլ դատական և գործադիր իշխանության, իրավապահ մարմինների համակարգում ճանաչված, փորձառու իրավագետներ, այդ թվում՝ պրոֆեսորադասախոսական գործունեության փորձ ունեցող։
Գիտահետազոտական աշխատանքները կատարվում են հիմնականում սահմանադրաիրավական կարգավորման կառուցակարգում համակարգային հակամարտությունների բացահայտման, սահմանադրականության համակարգագոյացման, անցումային պետականության կառուցակարգման, տնտեսության սահմանադրականության, Սահմանադրության հիմնադրույթների համարժեք ընկալման ու իրացման, սահմանադրական արդարադատության, մարդու իրավունքների պաշտպանության ներպետական կառուցակարգերի, հանրային իշխանության մարմինների կարգավիճակի և գործունեության կատարելագործման, վարչարարության և վարչական դատավարության, տեղական ինքնակառավարման բարելավման ուղղություններով։
Ամբիոնը, ըստ էության, համահամալսարանական ամբիոն է․ այն ուսումնական գործունեություն է ծավալում նաև ԵՊՀ մի շարք ֆակուլտետներում՝ Միջազգային հարաբերությունների (քաղաքագիտություն), Ժուռնալիստիկայի և Տնտեսագիտության ֆակուլտետներում։
Ամբիոնը զգալի աշխատանք է կատարել մայրենի լեզվով ուսումնական գրականության ստեղծման ուղղությամբ։ Մասնավորապես հրապարակվել են «Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական իրավունք», «Վարչական պատասխանատվությունը Հայաստանի Հանրապետությունում» դասագրքերը, «Վարչական իրավունքը ՀՀ իրավական համակարգում» (դասախոսությունների կուրս), «Հայաստանի Հանրապետության վարչական իրավունք», «Մարդու իրավունքներ», «Սահմանադրական վերահսկողություն», «Վարչական վարույթ և դատավարություն», «Մունիցիպալ իրավունք», «Հայաստանի Հանրապետության ֆինանսական իրավունք» ուսումնական ձեռնարկները։
Ամբիոնի անդամները պարբերաբար ելույթ են ունենում միջազգային և հանրապետական գիտաժողովների ու սեմինարների ժամանակ, հրապարակել են մի շարք մենագրություններ և բազմաթիվ գիտական հոդվածներ։ Միաժամանակ՝ մասնակցում են միջազգային գիտակրթական տարբեր հաստատությունների կողմից նախաձեռնվող իրավահամեմատական հետազոտությունների:
Ամբիոնը կատարում է հանրապետությունում ընթացող քաղաքական և իրավական գլոբալ գործընթացների սահմանադրական մշտադիտարկում։
Ամբիոնն իրականացնում է «Մարդու իրավունքներ և սահմանադրական արդարադատություն» մագիստրոսական կրթական ծրագիրը:

- Chair of Constitutional Law
The Chair of Constitutional Law was founded in 1968. It used to have different names: state law and Soviet construction, state and administrative law, as well as constitutional and international law. On June 8, 2006, it was renamed the Chair of Constitutional Law.
Candidate of legal science, associate professor S. A. Osipyan, an honored figure of the science of ASSR, professor A. A. Yesayan, candidate of legal science, associate professor A.S. Lalayan, doctor of legal science, professor V.R. Nazaryan, Doctor of legal science, Professor N.A. Ayvazyan, Doctor of legal science, Professor G.B. Danielyan led the Chair during different years. YSU Academic Council chose Professor N.A. Ayvazyan as the honorary head of the chair for his significant contribution during his long tenure as the head of the Chair of Constitutional Law.
The chair includes theorists, as well as well-known and experienced jurists of the judicial and executive authorities, and law enforcement agencies, including those with teaching experience.
Scientific research activities are mainly carried out in the framework of constitutional and legal regulation, identification of systemic conflicts, systematization of constitutionality, structuring of transitional statehood, the constitutionality of the economy, adequate understanding and realization of the fundamental principles of the Constitution, constitutional justice, domestic structures of human rights protection, improvement of the status and activity of public authorities, administration, and administrative proceedings, as well as in the direction of improvement of local self-government.
The chair is, in fact, an all-university chair, as it also carries out educational activities in the faculties of International Relations, Political Science, Journalism, and Economics of YSU.
The chair has done significant work in the direction of creating educational literature in the mother tongue. In particular, the textbooks "Constitutional Law of the Republic of Armenia", and "Administrative Responsibility in the Republic of Armenia", as well as "Administrative Law in the RA Legal System" (lecture course), "Administrative Law of the Republic of Armenia", "Human Rights", "Constitutional Control", "Administrative Litigation and Procedure", "Municipal Law", and "Financial Law of the Republic of Armenia" educational manuals were published.
The members of the chair regularly speak at international and national conferences and seminars and have published a number of monographs and many scientific articles. At the same time, they participate in legal comparative studies initiated by various international scientific and educational institutions.
The chair performs constitutional monitoring of the political and legal global processes taking place in the republic.