4. Քաղաքացիական իրավունքի ամբիոն
ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի քաղաքացիական իրավունքի ամբիոնը հիմնադրվել է 1936-1937 ուսումնական տարում: Ամբիոնի առաջին վարիչը եղել է ականավոր գիտնական, ԵՊՀ պրոֆեսոր Հ. Ա. Գալիկյանը:
Ամբիոնի կայացման գործում անգնահատելի ներդրում են ունեցել գիտական մեծ վաստակ ունեցող և հանրապետությունում ճանաչված ականավոր գիտնական-իրավաբաններ Ա. Եսայանը, Ռ. Պետրոսյանը, Տ. Բարսեղյանը: Քաղաքացիական իրավունքի ամբիոնի վարիչի պաշտոնում երկարատև պաշտոնավարման ընթացքում ունեցած զգալի ավանդի համար ԵՊՀ գիտական խորհուրդը պրոֆեսոր Տ. Կ. Բարսեղյանին ընտրել է որպես ամբիոնի պատվավոր վարիչ: 2019 թ․ ամբիոնի վարիչ է ընտրվել իրավաբանական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Ա. Մ․ Հայկյանցը:
Ամբիոնն իր գործունեության ողջ ընթացքում մշտապես գտնվել է քաղաքացիական իրավունքների պրոպագանդման և տարածման առաջատար դիրքերում:
Ամբիոնի անդամների ջանքերով դասավանդվող բոլոր հիմնական դասընթացներն ապահովված են հայերեն դասագրքերով և գործնական պարապմունքների ուսումնամեթոդական նյութերով․ հրատարակվել են «Քաղաքացիական իրավունքի խնդրագիրք (լուծումներով)» ուսումնամեթոդական ձեռնարկը, «Հայաստանի Հանրապետության ընտանեկան իրավունք» գործնական պարապմունքների ձեռնարկը, «Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական իրավունք» դասագիրքը (երեք մասով), «Հայաստանի Հանրապետության ընտանեկան իրավունք», «Գործարարական իրավունք», «Միջազգային մասնավոր իրավունք» դասագրքերը, «Միջազգային առուվաճառքի իրավական կարգավորումը» գիտագործնական ձեռնակը, «Հռոմեական մասնավոր իրավունք» ուսումնամեթոդական ձեռնարկը, «Բաժնետիրական իրավունք» ուսումնական ձեռնարկը, «Քաղաքացիական իրավունքի գործնական պարապմունքների ձեռնարկ» (երկու մասով), ինչպես նաև ուսումնամեթոդական մի շարք այլ նյութեր (այդ թվում՝ առցանց)։
Ամբիոնի գիտահետազոտական գործունեության հիմնական ուղղություններն են՝ քաղաքացիական իրավունքի հիմնական ինստիտուտների՝ սեփականության իրավունքի, պատասխանատվության, պարտավորական իրավունքի, ընտանեկան իրավունքի, մտավոր սեփականության իրավունքի, ներառյալ՝ արհեստական բանականության, ինչպես նաև միջազգային մասնավոր իրավունքի, եվրոպական մասնավոր իրավունքի, կորպորատիվ իրավունքի և գործարարական հարաբերությունների հիմնախնդիրների ուսումնասիրությունը:
Ամբիոնում աշխատում են իրավաբանական գիտությունների դոկտոր-պրոֆեսորներ, գիտությունների թեկնածու-դոցենտներ, ասիստենտներ։ Ամբիոնի պրոֆեսորադասախոսական կազմում ընդգրկված են հանրապետության ճանաչված և առաջատար մասնագետներ, որոնք պարբերաբար անցնում են վերապատրաստումներ ինչպես ազգային, այնպես էլ օտարերկրյա և միջազգային կառույցներում, ներգրավված են թե՛ գիտական, թե՛ պրակտիկ ուղղվածության տարբեր ծրագրերում և նախաձեռնություններում: Ամբիոնը մեծ ներդրում ունի ՀՀ քաղաքացիական օրենսդրության մշակման և կատարելագործման գործում, ամբիոնի դասախոսներն իրենց մասնակցությունն են ցուցաբերել ՀՀ Սահմանադրության նորմերի գիտական մեկնաբանմանը, ակտիվորեն ներգրավված են իրավական ակտերի նախագծերի մշակման և քննարկման աշխատանքներում, ինչպես նաև իրավակիրառ պրակտիկայի հաստատություններից ստացված իրավական հարցադրումների վերաբերյալ մասնագիտական կարծիքների պատրաստմանը:
Ամբիոնն իրականացնում է հետևյալ կրթական ծրագրերը՝ «Դատական իրավունք և փաստաբանություն», «Բիզնես իրավունք և միջազգային արբիտրաժ» և «Մեդիա և տեղեկատվական իրավունք»:

4. Chair of Civil Law
The Chair of Civil Law of the YSU Faculty of Law was established in the 1936-1937 academic year. The first head of the chair was an outstanding scientist, YSU professor H. A. Galikyan. A. Yesayan, R. Petrosyan, and T. Barseghyan, well-recognized and eminent scientists-lawyers with great scientific merit made an invaluable contribution to the establishment of the chair. Throughout its activity, the chair has always been at the forefront of the promotion and dissemination of civil rights.
Thanks to the efforts of the Chair specialists, all the main courses taught are provided with Armenian textbooks and educational materials for practical classes: "Civil Law Problem Book (with solutions)" educational manual, "Family Law of the Republic of Armenia" practical training manual, "Civil Law of the Republic of Armenia" textbook (in three parts), "Family Law of the Republic of Armenia", "Contractual Law", "Private International Law" textbooks, the "Legal Regulation of International Trade" manual, the "Roman Private Law" educational manual, the "Shareholder Law" educational manual, the "Civil Law Practical Training Manual" (in two parts) were published in the Chair, as well as a number of other educational materials (including online) are available.
The main directions of the Chair’s research activities are the study of the main institutions of civil law: property, liability, obligation, family law, intellectual property law, including artificial intelligence, as well as international private law, European private law, corporate law, as well as business relations issues.
Doctors of legal science, Professors, Candidates of Science, and Assistant Professors work in the chair. The department's teaching staff includes recognized and leading specialists of the republic, who regularly undergo training in national, foreign, and international institutions and are involved in various programs and initiatives of both scientific and practical orientation. The chair has a great contribution to the development and improvement of RA civil legislation, the lecturers of the chair have participated in the scientific interpretation of the norms of the RA Constitution, are actively involved in the development and discussion of draft legal acts, as well as in the preparation of professional opinions on legal questions received from law enforcement practice bodies.
The Chair implements the following educational programs: "Court Law and Advocacy", "Business Law and International Arbitration" and "Media and Information Law".