Իրավագիտության ֆակուլտետը Երևանի պետական համալսարանի հնագույն ֆակուլտետներից է՝ հարուստ գիտակրթական ավանդույթներով։ Այն ունի 90 տարիների պատմություն. հիմնադրվել է 1933-1934 ուսումնական տարում։
Միջազգային համալսարանական որակավորման վարկանիշով ՀՀ-ում և տարածաշրջանում առաջատար ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետը Հայաստանում իրավաբանական բարձրագույն կրթություն ապահովող առավել երկար պատմական ուղի անցած, ամենահեղինակավոր և ճանաչված կենտրոնն է: Անցած 90 տարիների ընթացքում ֆակուլտետը տվել է ավելի քան 25000 շրջանավարտ, որոնք աշխատում են օրենսդիր և գործադիր իշխանության, իրավապահ և դատական համակարգերում, միջազգային կառույցներում ու կազմակերպություններում, փաստաբանական ու խորհրդատվական ընկերություններում, բանկային համակարգում և մասնավոր ընկերություններում, գիտահետազոտական կենտրոններում, հասարակական կազմակերպություններում, իրավաբանական կրթություն առաջարկող բուհերում և այլ կառույցներում:
Ֆակուլտետում գործում է ուսուցման եռաստիճան համակարգ` բակալավրիատ (4 տարի տևողությամբ), մագիստրատուրա (ծրագրով պայմանավորված՝ 1 կամ 1,5 տարի տևողությամբ) և ասպիրանտուրա (3 տարի տևողությամբ):
Lady Justice
ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետում առաջարկվող դասընթացների շրջանակը տարածաշրջանում անմրցելի է դասընթացների թե՛ խորությամբ, թե՛ բազմազանությամբ և թե՛ արդիականությամբ։ Առարկայական ցանկերը թարմացվում են յուրաքանչյուր տարի՝ դրանք ժամանակակից աշխատաշուկայի պահանջներին առավել համահունչ և այդ պահանջների տեսանկյունից առավել գրավիչ դարձնելու նպատակով:
Բակալավրիատում սովորելիս ուսանողները ձեռք են բերում անհրաժեշտ հիմնարար գիտելիքներ իրավունքի բոլոր ճյուղերի վերաբերյալ, իսկ մագիստրատուրայում ուսումնառությունը նախատեսված է կոնկրետ ոլորտում հիմնարար գիտելիքներ և գործնական հմտություններ ստանալու համար։
ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետում դասավանդում են ոլորտի առաջատար մասնագետներ՝ ՀՀ ԳԱԱ ակադեմիկոս, պրոֆեսորներ, գիտությունների դոկտորներ և թեկնածուներ, ՀՀ պետական պարգևների և մասնագիտական ոլորտում պատվավոր կոչմանն արժանացած դասախոսներ: Ֆակուլտետի դասախոսներն ակտիվ մասնակցում են հանրապետությունում ընթացող սահմանադրական և դատաիրավական բարեփոխումների իրականացմանը:
Law
Իրավաբանների ուսուցումն առավել արդյունավետ կազմակերպելու նպատակով ֆակուլտետում ստեղծվել են Կրիմինալիստիկայի ուսումնական կաբինետ, Ուսումնական դատական նիստերի դահլիճ, ինչպես նաև Իրավաբանական կլինիկա (ուսանողական իրավախորհրդատվական ծառայություն): Կլինիկայում ուսանողները դեռևս ուսումնառության ընթացքում հնարավորություն են ունենում փաստաբան դասախոսի ղեկավարությամբ անմիջական իրավաբանական օգնություն ցույց տալու ինչպես քաղաքացիական, քրեական, առևտրային գործերով դիմողներին, այնպես էլ փախստականներին, տեղահանված անձանց և երեխաներին։
Ֆակուլտետում գործում են նաև գիտական մի շարք կենտրոններ` Ա. Իսկոյանի անվան էկոլոգիական իրավունքի գիտաուսումնական կենտրոնը, Ամերիկյան իրավաբանների ընկերակցության գործուն աջակցությամբ ստեղծված Կարիերայի կենտրոնը, որը, հետևելով ամերիկյան իրավաբանական դպրոցների փորձին, ապահովում է ուսանող-շրջանավարտ-գործատու մշտական կապն ու օժանդակում շրջանավարտներին համապատասխան աշխատանք գտնելու հարցում:
Ֆակուլտետում գործում է Իրավական ուսումնասիրությունների կենտրոն, որը ներառում է համակարգչային կենտրոն և էլեկտրոնային գրադարան:
Նյութատեխնիկական բազայի բաղկացուցիչ մաս է նաև փոքր տպարանը, որտեղ հրատարակվում են մասնագիտական ուսումնական ձեռնարկներ, դասախոսության տեքստեր, ուսումնաօժանդակ այլ նյութեր: Ֆակուլտետը հրատարակել է նաև «Իրավագիտության հարցեր» միջազգային գիտական հանդեսը (եռամսյա պարբերականությամբ), որը վերափոխվել է «Բանբեր Երևանի համալսարանի. Իրավագիտություն» հանդեսի, ինչպես նաև հրատարակում է «Պետություն և իրավունք» հանդեսը: Այստեղ հիմնականում տեղ են գտնում ֆակուլտետի պրոֆեսորադասախոսական կազմի և ասպիրանտների գիտական հոդվածները:
ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետը՝ որպես ուսումնական հաստատություն և գիտական կենտրոն, արդյունավետ համագործակցում է ինչպես տեղական, այնպես էլ արտասահմանյան գիտահետազոտական հիմնարկների հետ, որոնց թվում են ՀՀ ԳԱԱ փիլիսոփայության, սոցիոլոգիայի և իրավունքի ինստիտուտը, Սահմանադրական իրավունքի կենտրոնը, Ռուսաստանի, Արևմտյան Եվրոպայի, ԱՄՆ-ի, Կանադայի, Ասիայի իրավաբանական առաջատար մի շարք դպրոցներ, որոնք միաժամանակ նաև գիտական խոշոր կենտրոններ են։ Մասնավորապես՝ ֆակուլտետի սաներից շատերը կրթությունը շարունակել են ԱՄՆ-ի Սթենֆորդի, Փենսիլվանիայի, Վաշինգտոնի, Բերկլիի, Ֆրանսիայի՝ Մոնպելիեի, Սորբոնի, Գերմանիայի՝ Հումբոլդտի (Բեռլինի), Բրեմենի, Ֆրայբուրգի, Համբուրգի, Շվեդիայի՝ Ստոկհոլմի, Լունդի, Շվեյցարիայի՝ Ժնևի, Իսպանիայի՝ Բարսելոնայի, Մադրիդի, Մեծ Բրիտանիայի՝ Էսսեքսի, Նոթինգեմի, Սլովենիայի՝ Լյուբլյանայի, Լեհաստանի՝ Բիալիստոկի համալսարաններում, ՌԴ-ի՝ Սանկտ Պետերբուրգի, Մ. Վ. Lոմոնոսովի անվան Մոսկվայի պետական համալսարանում, Մոսկվայի միջազգային հարաբերությունների պետական ինստիտուտում և այլուր:
Իրավաբանական կլինիկա
ՀՀ-ում ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետը համագործակցում է ինչպես պետական մարմինների, այնպես էլ պետական և մասնավոր ոլորտի կառույցների հետ, այդ թվում՝ ՀՀ Ազգային ժողով, ՀՀ գլխավոր դատախազություն, ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայություն, ՀՀ ոստիկանություն, ՀՀ քննչական կոմիտե, ՀՀ արդարադատության նախարարություն, Հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայություն, ՀՀ վճռաբեկ դատարան, ՀՀ վերաքննիչ դատարան, Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակ, ՀՀ փաստաբանների պալատ, ՀՀ կենտրոնական բանկ և այլն:
Գիտաուսումնական և հետազոտական գործունեության իրականացման շրջանակում ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետը համագործակցում է նաև միջազգային կառույցների հետ՝ ՀՀ-ում ՄԱԿ-ի գրասենյակ, ԱՄՆ միջազգային զարգացման գործակալություն, Ամերիկյան իրավաբանների ընկերակցություն, «Կոնրադ Ադենաուեր» հիմնադրամի երևանյան գրասենյակ, Կարմիր խաչի երևանյան պատվիրակություն, IRZ,CoE, UNDP, UN, UNICEF, USAID, INL, ICRC և այլն:
ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետում լավագույն ուսանողների համար սահմանված են անվանական կրթաթոշակներ՝ Մխիթար Գոշի, Գրիգոր Զոհրապի, Գևորգ Արշակյանի, Յուրի Ղամբարյանցի, Վլադիկ Ներսիսյանցի անվան: Կրթաթոշակներ են սահմանված նաև «Կոնրադ Ադենաուեր» հիմնադրամի կողմից:
Իրավագիտության ֆակուլտետում գործում են գրադարան-ընթերցասրահ, համակարգչային սրահ, որոնք հնարավորություն են ընձեռում ուսանողներին օգտվելու իրավաբանական ոլորտի էլեկտրոնային գրադարաններից և աղբյուրներից: Ուսանողների համար պարբերաբար կազմակերպվում են միջոցառումներ՝ արտասահմանյան առաջատար բուհերի դասախոսների, ՀՀ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց, միջազգային կառույցների ներկայացուցիչների դասախոսություններ, այցելություններ պետական մարմիններ, դատախաղեր, մրցույթներ, գիտաժողովներ, քննարկումներ:
Իրավագիտության ֆակուլտետն աչքի է ընկնում ուսանողական ակտիվ կյանքով:
Ֆակուլտետի ուսանողական թիմերը ակտիվորեն մասնակցում են ներպետական և միջազգային մի շարք մրցույթների և դատախաղերի՝ արժանանալով տարբեր մրցանակների, մասնավորապես՝ միջազգային՝ Նյուրնբերգյան, Ջեսսափի, Վիլլեմ Ս. Վիս, Ժան Պիկտե, ներպետական՝ միջազգային արբիտրաժ, քրեական իրավունքի և քրեական արդարադատության հիմնախնդիրներին նվիրված դատախաղին և այլն:
Ուսանողական խորհրդի և Ուսանողական գիտական ընկերության ջանքերով կազմակերպվում են ինչպես գիտական (գիտաժողովներ, թեմատիկ քննարկումներ, հանդիպումներ պետական տարբեր կառույցների ղեկավարների հետ, մասնակցություն մասնագիտական մրցույթների և այլն), այնպես էլ մշակութային բազմաթիվ միջոցառումներ:

The Faculty of Law is one of the oldest faculties of Yerevan State University with rich scientific and educational traditions. It has a history of about 90 years and was founded in the 1933-1934 academic year.
Today, the Faculty of Law of YSU is considered the leader and the main forge of legal personnel in the republic. Over the past 90 years, the faculty has had more than 25,000 graduates who work and are working in the legislative and executive authorities, local self-government agencies, law enforcement, and judicial bodies, international organizations, law and consulting firms, banking system, and private companies, scientific research centers, in public organizations and elsewhere where there is a position of a lawyer.
The faculty has a three-level education system: Undergraduate (4 years), Master's (1 or 1.5 years depending on the program), and Postgraduate (3 years).
Since 2007, part-time education has been implemented in the faculty (for a period of 5 years).
Admission to the faculty is also held for those with higher education. To get the second specialty, applicants to the faculty pass the subject distinctions and continue their studies from the 2nd year (for a period of 4 years).
The range of courses offered at the Faculty of Law of YSU is unrivaled in the region in terms of depth, variety, and relevance of courses. The subject lists are updated every year to make them more in line with the demands of the modern labor market and more attractive from the point of view of those demands.
While studying for the Bachelor's degree, students acquire the necessary fundamental knowledge about all branches of law, and the studies for the Master's degree are designed to acquire fundamental knowledge and skills in a specific field.
Leading specialists in the field teach at the YSU Faculty of Law: academicians of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia, professors, doctors, and candidates of science. The faculty has actively participated and continues to participate in the implementation of constitutional and judicial reforms in the republic.
To organize the training of lawyers more effectively, a criminology study cabinet, a study courtroom, as well as a legal clinic (student legal advisory service) were created in the faculty. In the clinic, students have the opportunity to provide direct legal assistance to applicants in civil, criminal, and commercial cases, as well as to refugees, displaced persons, and children under the guidance of a lecturer.
The faculty also has many scientific centers: the scientific and educational center of environmental law, as well as the career center created with the active support of the American Bar Association Rule of Law Initiative, which, following the experience of American law schools, ensures constant student-graduate-employer contact and assists graduates in finding suitable jobs.
The faculty has a computer center and an electronic library.
A small printing house is also an integral part of the material and technical base, where professional training manuals, lecture texts, and other educational materials are published. The faculty also published the international scientific journal "Issues of Jurisprudence" (trimonthly), which was renamed "Banber of Yerevan University. "Law" magazine, and also publishes the "State and Law" magazine. The scientific articles of the faculty and post-graduate students of the faculty are mainly found here.
As an educational institution and a scientific center, the YSU Faculty of Law effectively cooperates with both local and foreign research institutions, among which are the Institute of Philosophy, Sociology and Law of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia, the Center for Constitutional Law, and legal leading schools of Russia, Western Europe, and the USA, which are also major scientific centers, including Moscow State University, Moscow State Institute of International Relations, Saint Petersburg State University, Montpellier, Berlin, Stockholm, Geneva, Sorbonne, Essex, Barcelona, Berkeley Universities, as well as prestigious international organizations: the United Nations office in Armenia, the US Agency for International Development, the American Lawyers Association, the Yerevan office of the "Konrad Adenauer" Foundation, the Yerevan office of the German Foundation for International Legal Cooperation "IRZ", the Yerevan delegation of the Red Cross, etc.
The Faculty of Law is notable for its active student life. With the efforts of the faculty's Student Council and the Student Scientific Society, many scientific (conferences, thematic discussions, meetings with the heads of various state agencies, participation in professional competitions, etc.) and cultural events are organized.