2. Ուսանողական գիտական ընկերություն
ԵՊՀ ՈՒԳԸ ղեկավար մարմինը ՈՒԳԸ գիտական խորհուրդն է, որի ի պաշտոնե անդամներն են ՈՒԳԸ նախագահը, նախագահի տեղակալը, քարտուղարը, հանձնաժողովների և ֆակուլտետային ՈՒԳԸ-ների նախագահները: ՈՒԳԸ գիտական խորհրդի նախագահը ՈՒԳԸ նախագահն է, որին ընտրում է ԵՊՀ գիտական խորհուրդը:
Ներկայում ՈՒԳԸ նախագահը Պատմության ֆակուլտետի հայցորդ Սիրանուշ Բաղումյանն է, քարտուղարը՝ Հայ բանասիրության ֆակուլտետի մագիստրանտ Էմմա Նոնինյանը:
ԵՊՀ ՈՒԳԸ կառուցվածքային սկզբնական օղակները, ըստ ՈՒԳԸ կանոնադրության, ֆակուլտետային ՈՒԳԸ-ներն են: Ֆակուլտետային ՈՒԳԸ անդամ կարող են դառնալ բակալավրիատի առնվազն 2-րդ կուրսում սովորող ուսանողները, ինչպես նաև մագիստրանտները և ասպիրանտները, որոնք ՈՒԳԸ կազմում ընդգրկվում են համապատասխան ամբիոնի վարիչի երաշխավորագրով: Այն ստանալու համար ֆակուլտետային ՈՒԳԸ նախագահը ուսանողին ներկայացնում է ամբիոնի վարիչին: ՈՒԳԸ օրինակելի անդամը պետք է ունենա բարձր առաջադիմություն, գիտահետազոտական աշխատանք կատարելու և կազմակերպչական հմտություններ, վայելի համակուրսեցիների և պրոֆեսորադասախոսական կազմի համակրանքը: Ֆակուլտետային ՈՒԳԸ անդամներն իրենց կազմից ընտրում են ֆակուլտետի ՈՒԳԸ նախագահ և քարտուղար, այնուհետև ընտրության արդյունքները պետք է հաստատի ֆակուլտետի գիտական խորհուրդը:
ԵՊՀ ՈՒԳԸ-ն ունի չորս մշտական հանձնաժողով՝
Արտաքին կապերի հանձնաժողով,
Տեղեկատվական հանձնաժողով,
Ընդհանուր հարցերի հանձնաժողով,
Թարգմանական հարցերի հանձնաժողով:
Հանձնաժողովների կազմը համալրվում է ՈՒԳԸ ստորաբաժանումների նախագահների կողմից ՈՒԳԸ մեկական անդամի առաջադրմամբ:

The governing body of the SSS is the Student Scientific Society’s Academic Council, the members of which are YSU SSS Chairman, Vice-Chairman, Secretary and the chairmen of the faculty SSSs. The head of the SSS Academic Council is the Chairman of SSS, who is elected by YSU Academic Council.
Currently, the Chairperson of SSS is Siranush Baghumyan, applicant of the Faculty of History. The Secretary is Emma Noninyan, Master's student at the Faculty of Armenian Philology.
The initial structural units of YSU SSS, according to the SSS Charter, are the faculty branches of SSS. Undergraduate (at least studying in the 2nd year), graduate and postgraduate student may join the respective faculty branch of SSS according to the recommendation letter from the head of the corresponding chair. To receive it, the chairman of the faculty SSS presents the student to the head of the chair. An exemplary SSS member should have good academic performance, research and organizational skills, enjoy the sympathy of fellow students and lecturers. The members of the faculty SSS elect the president and the Secretary of their faculty SSS, whose candidacy should then be approved by the faculty Academic Council.