5. ԵՊՀ-ն նպաստում է ՀՀ բուհերի իրավաբանական կլինիկաների համագործակցությանը
ԵՊՀ-ում տեղի ունեցավ իրավագիտության ֆակուլտետի իրավաբանական կլինիկայի և Շվեդիայի Ռաուլ Վալլենբերգի անվան ինստիտուտի կազմակերպած աշխատաժողովը՝ «Իրավաբանական կլինիկաների զարգացման հեռանկարները ՀՀ-ում» խորագրով:
Աշխատաժողովի նպատակն է ստեղծել ՀՀ-ում գործող իրավաբանական կլինիկաների համագործակցության ազգային ցանց, ընդլայնել կլինիկաների միջև համագործակցությունը՝ ոլորտային խնդիրները քննարկելու, միմյանց գործունեությանը ծանոթանալու և փորձի փոխանակման համար:
ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի իրավաբանական կլինիկայի տնօրեն, ի.գ.թ., դոցենտ Քնարիկ Վարդանյանը, կարևորելով իրավաբանական կլինիկաների նշանակությունը, շեշտեց. «Իրավաբանական կլինիկաների շնորհիվ ուսանողները հնարավորություն են ստանում լսարանում ձեռք բերած տեսական գիտելիքները կիրառելու գործնականում՝ հանդիպելով իրական հաճախորդի և դասախոսների համակարգմամբ փորձելով լուծում տալ նրանց իրավական խնդիրներին: Այսկերպ զարգանում են նրանց մասնագիտական պրակտիկ կարողություններն ու հմտությունները»:
Քնարիկ Վարդանյանն ընդգծեց, որ ԵՊՀ իրավաբանական կլինիկայում կազմակերպվում են նաև  մարդու իրավունքների վերաբերյալ տարբեր քննարկումներ, վերապատրաստումներ ուսանողների գիտելիքները խորացնելու և ընդլայնելու նպատակով, ինչպես նաև իրագործվում է «Իրավունք բոլորի համար» ծրագիրը՝ դպրոցներում աշակերտների հետ քննարկելով իրավունքի վերաբերյալ տարատեսակ թեմաներ:
Շվեդիայի Ռաուլ Վալլենբերգի անվան մարդու իրավունքների և մարդասիրական իրավունքի ինստիտուտի ծրագրերի ավագ պատասխանատու Դեյվիդ Էյլը նշեց, որ երկու բուհերի միջև գործակցությունն ունի տարիների պատմություն և նպատակ ունի ուժեղացնելու իրավաբանական կլինիկաները և իրավաբանական կրթությունն առհասարակ, ինչպես նաև խթանելու հետազոտությունները մարդու իրավունքների ոլորտում:
«ԵՊՀ-ն առանցքային դերակատարում ունի կրթության և հետազոտության բնագավառներում: ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի իրավաբանական կլինիկան ամենահինն է և առաջատարը ՀՀ-ում, ուստի շատ ուրախ ենք համագործակցելու համար»,- ասաց Դեյվիդ Էյլը:
Անդրադառնալով ԵՊՀ-ի և Ռաուլ Վալլենբերգի անվան ինստիտուտի իրավաբանական կլինիկաներին՝ նա շեշտեց. «Երկու բուհերի իրավաբանական կլինիկաների հիմնական նպատակը նույնն է. կան նմանություններ կրթության կազմակերպման և ուսանողներին ներգրավելու առումներով, բայց տարբեր են կլինիկաների մոդելները: Ռաուլ Վալլենբերգի անվան ինստիտուտում մենք համագործակցում ենք քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների հետ, իսկ ԵՊՀ իրավաբանական կլինիկան, անհատական մոտեցում ցուցաբերելով, իր ջանքերն է ներդնում հաճախորդների իրավական խնդիրներին պատշաճ հանգուցալուծում տալու համար»:
Աշխատաժողովին առցանց և անցանց տարբերակներով թեմատիկ բանախոսություններով հանդես են եկել ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի իրավաբանական կլինիկայի տնօրեն, դոցենտ, ի.գ.թ. Քնարիկ Վարդանյանը, Իլիայի պետական համալսարանի (Վրաստանի Հանրապետություն) իրավաբանական կլինիկայի տնօրեն Թամար Գյուրջիանին, «Պրո Բոնո» մարդու իրավունքների իրավաբանական կլինիկայի (Ուկրաինա) մենթոր Մարիա Տիպիաշչուկը: Նրանք անդրադարձել են ՀՀ-ում և Վրաստանում կլինիկական իրավական կրթության ներկա վիճակին, մարտահրավերներին ու հնարավորություններին, իրավաբանական կլինիկաների ազգային ցանցի գործունեության առանձնահատկություներին, առավելություններին և թեմային առնչվող կարևոր այլ հարցերի:
Քնարիկ Վարդանյանը մեզ հետ զրույցում նշեց, որ մինչև աշխատաժողովի կազմակերպումը կատարել են ՀՀ-ում գործող իրավաբանական կլինիկաների քարտեզագրություն՝ հրավիրելով մասնակցելու ինչպես գործող, այնպես էլ ապագայում իրավաբանական կլինիկա հիմնելու մտադրություն ունեցող բուհերի ներկայացուցիչների:
Աշխատաժողովին մասնակցել են ներկայացուցիչներ ԵՊՀ-ից, Շվեդիայի Ռաուլ Վալլենբերգի անվան մարդու իրավունքների և մարդասիրական իրավունքի ինստիտուտից, Գավառի, Գորիսի, Շիրակի պետական համալսարաններից, Գյումրիի «Պրոգրես» համալսարանից, ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության կրթահամալիրից, ՀՀ փաստաբանական ակադեմիայից, Հյուսիսային համալսարանից, Եվրասիա միջազգային համալսարանից և Հայբուսակ համալսարանից:

5. YSU contributes to the cooperation of legal clinics of RA universities
A workshop on "Perspectives for the Development of Legal Clinics in the Republic of Armenia" organized by the Law Clinic of the Faculty of Law and the Raoul Wallenberg Institute of Sweden was held at YSU".
The workshop aims to create a national cooperation network of legal clinics operating in RA, to expand cooperation between clinics to discuss sectorial issues, get to know each other's activities, and exchange experience.
Knarik Vardanyan, Associate Professor and the director of the Legal Clinic of YSU Faculty of Law, stressed the importance of legal clinics, "Thanks to legal clinics, students get the opportunity to apply the theoretical knowledge acquired during their studies in practice while meeting real clients and trying to solve their legal problems with the coordination of professors. This is how their professional practical abilities and skills develop."
Knarik Vardanyan emphasized that the YSU Legal Clinic also organizes various discussions and training on human rights to deepen and expand students' knowledge, as well as implements the "Law for All" program, discussing various law-related topics with schoolchildren.
David Eile, senior program officer at the Swedish Raoul Wallenberg Institute for Human Rights and Humanitarian Law, noted that the partnership between the two universities has a long history and aims to strengthen legal clinics and legal education in general, as well as to promote research in the field of human rights.
"YSU has a key role in the fields of education and research. The YSU Legal Clinic is the oldest and the leading one in RA, so we are happy to cooperate," said David Eile.
Referring to the legal clinics of YSU and Raoul Wallenberg Institute, he emphasized, "The main goal of the legal clinics of the two universities is the same, as there are similarities in terms of organizing education and engaging students, but the clinic models are different. At the Raoul Wallenberg Institute, we cooperate with civil society organizations, while the YSU Legal Clinic, showing an individual approach, invests its efforts in providing a proper solution to the client’s legal problems."
Knarik Vardanyan, Associate Professor and the director of the legal clinic of the Faculty of Law of YSU, Thamar Gurchiani, Director of the Legal Clinic of Ilia State University (Republic of Georgia), Maria Tipiashchuk, Mentor of the “Pro Bono” Human Rights Legal Clinic (Ukraine) and others, delivered thematic speeches in online and offline formats during the workshop. They addressed the current state of clinical legal education in Armenia and Georgia, challenges and opportunities, features of the national network of legal clinics, advantages, and other important issues.
During the interview, Knarik Vardanyan mentioned that before the organization of the workshop, a mapping of the legal clinics operating in RA was made, inviting representatives of existing legal clinics and from those universities that intend to establish one in the future.
Representatives from YSU, Swedish Raoul Wallenberg Institute of Human Rights and Humanitarian Law, Gavar, Goris, Shirak State Universities, Gyumri "Progress" University, RA Police Educational Complex, RA Academy of Advocates, Northern, Haybusak and Eurasia International universities participated in the workshop.