OpenEdition Journals
ԵՊՀ-ն 1 տարի ժամկետով (մինչև 2025 թ․ փետրվարի 28-ը) բաժանորդագրվել է JSTOR թվային գրադարանին։ JSTOR-ն ապահովում է ավելի քան 75 բնագավառների շուրջ 2000 անուն լավագույն գիտական ամսագրեր (12 միլիոն թվային հոդվածներ), մոտ 120.000 էլեկտրոնային գրքեր (300 հայտնի գիտական հրատարակչություններից) և այլ նյութեր:
Ավելին
ԵՊՀ-ն բաժանորդագրվել է EBSCO տվյալների շտեմարանին, ինչը հնարավորություն է տալիս օգտվելու EBSCO Publishing Academic Search Complete և eBook Academic Subscription Collection հավաքածուներից ԵՊՀ ցանցին միացված համակարգիչների և սարքավորումների միջոցով, ինչպես նաև այլ վայրից՝ մուտք գործելով ԵՊՀ էլփոստի օգտահաշվով):
Ռեսուրսները հասանելի են հետևյալ հղումով՝ http://search.ebscohost.com:
Հավաքածուներից օգտվելու ուղեցույցը՝ այստեղ՝ https://www.youtube.com/watch?v=J9N-fw9LLVU:
Հարցերի դեպքում դիմել ԵՊՀ գրադարանի համակարգչային ծառայությունների բաժին (ԵՊՀ գրադարանի մասնաշենք, 3-րդ հարկ, 302 սենյակ):
Հեռ․՝ (+374 60) 710 216, ներքին՝ 12-16
Էլհասցե՝ elpub@ysu.am, library@ysu.am
ԵՊՀ-ն գրանցվել է Research4Life շտեմարանում, որը հնարավորություն է տալիս օգտվելու հարթակի հավաքածուներից համալսարանի ցանցին միացված համակարգիչների և սարքավորումների միջոցով՝ մուտքագրելով համապատասխան օգտանուն և գաղտնաբառ։ Օգտանունը և գաղտնաբառը ստանալու համար անհրաժեշտ է դիմել ԵՊՀ գրադարանի համակարգչային ծառայությունների բաժին (ԵՊՀ գրադարանի մասնաշենք, 3-րդ հարկ, 302 սենյակ):
Հեռ․՝ (+374 60) 710 216, ներքին՝ 12-16
Էլհասցե՝
elpub@ysu.am, library@ysu.am
Այս համաձայնագիրը կշարունակվի մինչև 2030 թվականի դեկտեմբերի 31-ը:
Հարթակի ամբողջ բովանդակությունը (գրքեր, ամսագրեր, հետազոտական նյութեր) ամփոփված է հետևյալ հավաքածուներում․
• Hinari (կենսաբժշկական, առողջապահական գրականության ամենամեծ հավաքածուներից է),
• AGORA (սննդի և գյուղատնտեսության ոլորտներին վերաբերող թվային գրադարանային հավաքածու է),
• OARE (հավաքում է շրջակա միջավայրի վերաբերյալ տեղեկատվական ռեսուրսներ՝ ներառյալ էկոլոգիան, աշխարհագրությունը, էներգիան և այլն),
• ARDI (տրամադրում է գիտական և տեխնիկական տեղեկատվության հասանելիություն),
• GOALI (կենտրոնանում է իրավունքի և հասարակական գիտությունների վրա՝ ներառյալ քաղաքականությունը, տնտեսագիտությունը, փիլիսոփայությունը, պատմությունը և այլն):
«Մոլդովական միջազգային իրավունքի և միջազգային հարաբերությունների հանդես»-ը հնարավորություն է տալիս օգտագործելու ամսագրի արխիվը՝ https://rmdiri.md/en/:
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի թվային գրադարանը՝ UNESDOC։ Թվային գրադարանի հանրահասանելի մասը պարունակում է 2000-ից ավելի գրքեր, 6000-ից ավելի հոդվածներ և գրքերի գլուխներ, 302 պարբերական հրատարակություն անգլերեն, ֆրանսերեն, ռուսերեն և այլ լեզուներով։ UNESDOC-ում կգտնեք նյութեր բնապահպանության, կրթության, կլիմայի փոփոխությունների, պատմության, միջազգային հարաբերությունների և բազմաթիվ այլ թեմաների շուրջ։
Թվային գրադարանից օգտվելը դյուրացնում են տարատեսակ ֆիլտրերը՝ ըստ լեզուների, թեմաների, հեղինակների, տարեթվերի, երկրների և այլ հատկանիշների։
World Scientific-ը տրամադրում է «MA Group AG»-ի էլեկտրոնային պաշարների փորձնական հասանելիություն։
Palace Bookshelf ամերիկյան թվային հանրային գրադարանում հնարավոր է գտնել ավելի քան 11.000 էլեկտրոնային գրքեր (գեղարվեստական գրքեր, դասագրքեր, մանկական գրքեր և այլն)։ Բոլոր գրքերը անվճար հասանելի են epub և mobi ձևաչափերով։
Գրադարանում կգտնեք  Ջ. Օսթինի, Ա. Կ. Դոյլի, Լ. Ֆ. Բաումի, Է. Հեմինգուեյի, Ջ. Ջոյսի և այլ հեղինակների գրքեր։
Palace Bookshelf թվային գրադարանը հիանալի հնարավորություն է Ձեր և Ձեր երեխաների ամառային ընթերցանությունը կազմակերպելու և անգլերենը զարգացնելու համար։
Նյու Յորքի «Մետրոպոլիտեն» արվեստի թանգարանը հասանելի է դարձրել թանգարանի արվեստի պատմության մասին հինգ տասնամյակների հրապարակումները, որոնք հնարավոր է անվճար կարդալ, ներբեռնել և որոնել այստեղ։
Միավորված ազգերի կազմակերպության թվային գրադարանը ՄԱԿ-ի հիմնական մատենագիտական տվյալների բազան է, որը հիմնադրվել է 1979 թվականին: Այն բաղկացած է ՄԱԿ-ի և ոչ ՄԱԿ-ի փաստաթղթերից և հրապարակումներից վեց լեզուներով՝ արաբերեն, չինարեն, անգլերեն, ֆրանսերեն, ռուսերեն և իսպաներեն։ Փաստաթղթերի լեզուն անգլերենն է։
Թվային գրադարանում կգտնեք գրքեր և պարբերականներ տնտեսագիտության, միջազգային առևտրի և ֆինանսների, իրավունքի և արդարադատության, շրջակա միջավայրի և հանրային առողջության և շատ այլ թեմաների շուրջ։ Գրադարանը պարբերաբար համալրվում է, ծավալն արդեն հատել է 1 միլիոն անունի սահմանը։ Ողջ շտեմարանը բաց է բոլորի համար։
Բրիտանական CORE (Connecting Repositories)-ը հանրահասանելի շտեմարանների ամենամեծ հավաքածուն է աշխարհում։ Այն մեկ հարթակում է միավորել համաշխարհային տարբեր գիտական ամսագրեր, հոդվածներ, ատենախոսություններ, հետազոտություններ և այլն։ Ընդհանուր հաշվարկով այժմ հավաքածուն պարունակում է ավելի քան 243 միլիոն հետազոտություն՝ տարբեր լեզուներով, ամբողջ աշխարհի վերաբերյալ, 11.000 անհատ հեղինակներից, հրատարակիչներից, համալսարաններից և այլ կազմակերպություններից։
«CORE»-ն ունի փնտրման ճկուն համակարգ, ինչպես նաև նյութի բովանդակությունը PDF ձևաչափով ներբեռնելու կամ տպելու հնարավորություն։

3. Open Access Repositories
Within the framework of cooperation with EIFL, as a member of DLAA (Digital Libraries Association of Armenia), YSU library has access to the following commercial repositories: ACM Digital Library, African American Studies Center, ASTM International, Brill Journals, Business Source Premier, Cambridge Journals Online, etc.
Cambridge Journals Online​​​​​​
Oxford University Press
​​​SAGE Publications
IWA Publishing Journals
IOPscience Extra
e-Duke Journals Scholarly Collection
Edward Elgar Publishing Journals
Royal Society Journals Collection
Mathematical Sciences Publishers Journals
The Company of Biologists' Journals
European Respiratory Journal
Brill Journals
ACM Digital Library
OpenEdition Journals
Taylor & Francis Online Journal Library
Learn more
YSU has subscribed to the JSTOR Digital Library for a period of 1 year (until February 28, 2025). JSTOR provides about 2000 top scientific journals of more than 75 fields, nearly 120.000 e-books (of 300 famous scientific publications) and other materials.
YSU has subscribed to the EBSCO database, which provides access to EBSCO Publishing Academic Search Complete and eBook Academic Subscription Collection via the computers and devices connected to the YSU network, as well as from another location by logging in YSU email account.
Resources are available at http://search.ebscohost.com.
Guide to using the collections here: https://www.youtube.com/watch?v=J9N-fw9LLVU
For further questions, contact the Computer Services Department of YSU Library (YSU Library building, floor 3, room 302).
Tel.: (+374 60) 710 216, inner line: 12-16
E-mail:
elpub@ysu.am, library@ysu.am
YSU has registered in the Research4Life database, which provides access to the collections available on the platform via the computers and devices connected to the YSU network, by entering the appropriate username and password. To get the username and password, you need to contact the Computer Services Department of the YSU library (YSU Library building, floor 3, room 302).
This agreement is in effect until December 31, 2030.
The whole content of the platform (books, journals, research materials) is summarized in the following collections:
• Hinari (one of the largest collections of biomedical and health sciences literature),
• AGORA (digital library collection in the fields of food and agriculture),
• OARE (collects information resources about environment, including ecology, geography, energy, etc),
• ARDI (provides availability of scientific and technical information),
• GOALI (focused on law and social sciences, including politics, economics, philosophy, history, etc).
Moldovan Journal of International Law and International Relations provides access to the archive of
the journal: https://rmdiri.md/en/
.
UNESDOC Digital Library produced by UNESCO. The open-access collection contains more than 2000 books, more than 6000 articles and book volumes, 302 periodicals in English, French, Russian and other languages. Materials on environmental protection, education, climate change, history, international relations and various other topics are available at UNESDOC.
Filtering languages, topics, authors, dates, countries and other features makes the usage of the digital library much easier.
World Scientific provides trial access to "MA Group AG" electronic databases.
At Palace Bookshelf American digital public library more than 11.000 e-books (fiction books, textbooks, children's books, etc.) may be found. All books are available for free in epub and mobi formats.
Books by Jane Austen, Arthur Conan Doyle, Lyman Frank Baum, Ernest Hemingway, James Joyce and other authors may be found in the library.
Palace Bookshelf Digital Library is a great opportunity for you and your children to organize summer reading and improve English skills.
The Metropolitan Museum of Art in New York has made five decades of the museum's art history publications available to read, download, and search for free here.
The United Nations Digital Library is the main bibliographic database of the United Nations, established in 1979. It includes UN and non-UN documents and publications in six languages: Arabic, Chinese, English, French, Russian and Spanish. The language of the documents is English.
Books and periodicals on economics, international trade and finance, law and justice, environment, public health and many other topics may be found in the digital library. The library is replenished regularly, and the content has already crossed the limit of 1 million items. The entire repository is available for everyone.
The British CORE (Connecting Repositories) is the largest collection of open-access repositories in the world. It has united various world scientific journals, articles, dissertations, research studies, etc. on one platform. In total, the collection now contains more than 243 million studies about the whole world in various languages collected from 11,000 individual authors, publishers, universities, and other organizations.
"CORE" has a flexible search system, as well as the opportunity to download or print the content of the material in PDF format.