3. Հաճախ տրվող հարցեր
ԵՊՀ գրադարանին հնարավորություն ունեն անդամակցելու բոլոր համալսարանականները՝ առկա և հեռակա բաժինների ուսանողները, հայցորդները, ասպիրանտները, աշխատակիցները։
Գրադարանի ծառայություններից օգտվելու համար անհրաժեշտ է ունենալ միասնական տոմս։
Ոչ համալսարանականները նույնպես հնարավորություն ունեն օգտվելու գրադարանի ծառայություններից՝ գրադարանի տնօրենի թույլտվությունն ունենալու դեպքում։
Ինչպե՞ս ձեռք բերել գրադարանի տոմս։
Գրադարանից օգտվելու համար անհրաժեշտ է ունենալ միասնական տոմս, որը ուսանողներին տրամադրում է ֆակուլտետը: Այն և՛ ուսանողական տոմս է, և՛ գրադարանի (ընթերցողական), որը տրվում է որոշակի ժամկետով` ելնելով ընթերցողի համալսարանական կարգավիճակից։ Ըստ այդմ, միասնական տոմսը տրվում է՝
• բակալավրիատի ուսանողներին չորս տարի ժամկետով,
• մագիստրատուրայի ուսանողներին երկու տարի ժամկետով,
• ԵՊՀ պրոֆեսորադասախոսական կազմի ներկայացուցիչներին՝ նրանց հետ կնքված պայմանագրի ժամկետին համապատասխան։
Ի՞նչ անել, եթե կորցրել եք միասնական տոմսը։
Հարգելի՛ ընթերցող, եթե կորցրել եք Ձեր միասնական տոմսը, առաջին իսկ հնարավորության դեպքում ներկայացե՛ք ԵՊՀ գրադարանի համակարգչային բաժին (գրադարանի մասնաշենք, 302 սենյակ), որպեսզի գրադարանավարն արգելափակի տոմսը՝ այլ մարդկանց կողմից այն օգտագործելու հնարավորությունը կանխարգելելու նպատակով։
Ինչպե՞ս վերաթողարկել (ձեռք բերել) նոր տոմս։
Ընթերցողական տոմսը վերաթողարկելու համար դիմե՛ք ձեր ֆակուլտետի դեկանատ, որտեղ կստանաք հրահանգներ ձեր հետագա քայլերի վերաբերյալ։
Տոմսի վերաթողարկման հետ կապված այլ հարցերի դեպքում դիմե՛ք գրադարանի համակարգչային բաժին (ԵՊՀ գրադարանի մասնաշենք, 3-րդ հարկ, 302 սենյակ)։
Փնտրման կանոններ
ԵՊՀ գրադարանում առկա բոլոր նյութերը փնտրել, գտնել, ինչպես նաև առցանց պատվեր գրանցել հնարավոր է մեր էլեկտրոնային քարտարանում՝ http://koha.ysu.am/ հասցեով։
Դրա համար անհրաժեշտ է մուտք գործել համակարգ՝ հավաքելով ընթերցողական տոմսի համարը և Ձեր գաղտնաբառը։
Համակարգում կարելի է փնտրում կատարել պարզ և ընդլայնված որոնում (Advanced search) աշխատակերպերով։
Պարզ աշխատակերպով նյութեր փնտրելու համար անհրաժեշտ է որոնման պատուհանում մուտքագրել փնտրվող նյութի հետ կապված բառեր կամ արտահայտություններ (վերնագիրը կամ հեղինակի անունը, հրատարակման տարեթիվը կամ բոլորը միաժամանակ), ապա սեղմել «Փնտրել» կոճակը։
Հնարավոր է նաև բացվող ընտրացանկից ընտրել նյութի ցուցիչը (օրինակ՝ վերնագիր կամ հեղինակ) և որոնման պատուհանում հավաքել փնտրվող նյութի վերնագրիը կամ բառեր վերնագրից), ապա սեղմել «Փնտրել» կոճակը։
Բառի մի մասով փնտրում կատարելու համար անհրաժեշտ է օգտագործել աստղանիշը (*)։ Այն հնարավոր է կիրառել բառամիջում և բառավերջում:
Ընդլայնված որոնում աշխատակերպը hնարավորություն է տալիս որոնում կատարելու միաժամանակ մի քանի ցուցիչների և Բուլյան օպերատորների AND, OR , NOT օգնությամբ, օրինակ՝ ըստ վերնագրի և հրատարակման տարեթվի միաժամանակ՝ համապատասխան դաշտերում մուտքագրելով վերնագիրը և հրատարակման տարեթիվը:
Ինչպես նաև հնարավոր է որոնել՝ ըստ փնտրվող նյութի տեսակի (գիրք, ամսագիր, քարտեզ, ատենախոսություն և այլն)։
Որոնման արդյունքում կարտածվեն քարտարանում առկա համապատասխան նյութերը:
Նյութի առցանց պատվեր
Հարգելի՛ ընթերցող, Դուք հնարավորություն ունեք առցանց եղանակով նյութեր պատվիրելու գրադարանի առցանց քարտարանում՝ http://koha.ysu.am/ հասցեով։ Դրա համար անհրաժեշտ է մուտք գործել համակարգ՝ հավաքելով միասնական (ընթերցողական) տոմսի համարը և Ձեր գաղտնաբառը կամ մուտք գործել որպես Google օգտատեր՝ մուտքագրելով Ձեզ տրամադրված համալսարանական էլեկտրոնային հասցեն և գաղտնաբառը։ Այնուհետև կատարել փնտրում, գտնել պահանջված նյութը, ապա սեղմել «Պատվեր» կամ «Place hold» կոճակը։
Մեր գրացուցակում առկա ոչ բոլոր նյութերի համար կա առցանց պատվեր կատարելու հնարավորություն, ուստի այդ նյութերի համար «Պատվեր» կամ «Place hold» կոճակը ակտիվ չէ։

3. Frequently asked Questions
All university students have the opportunity to join the YSU library: full-time and part-time students, applicants, post-graduate students, and employees.
To use the library services, you need to have a joint ticket.
Non-university students also have the opportunity to use the library services if they have the permission of the library director.
How to get a library ticket?
To use the library, it is necessary to have a joint ticket, which is provided to students by the faculty. It is both a student ticket and a library (reader's) ticket, which is issued for a certain period based on the reader's university status. Accordingly, a joint ticket is issued to:
• Undergraduate students for four years,
• Master's degree students for two years,
• YSU faculty representatives, by the term of the contract signed with them.
What can I do if I lose the joint ticket?
Dear reader, if you have lost your joint ticket, please visit the YSU library's computer department (library, office 302) as soon as possible, so that the librarian can block the ticket to prevent other people from using it.
How to receive a new ticket?
To have the reading ticket reissued, contact the dean's office of your faculty, where you will receive instructions on your next steps.
In case of further questions related to ticket re-issuance, contact the Computer Department of the library (office 302, 3rd floor, YSU library,).
Browsing rules
You can browse and find all the materials available in the YSU library, as well as place an online order in our electronic catalog at http://koha.ysu.am/.
For this, you need to enter the system by dialing the reading ticket number and your password.
The system can be searched using simple and advanced browsing methods.
To browse for materials in a simple way, it is necessary to enter words or expressions related to the searched material (the title of the book or the author's name, the year of publication, or all at the same time) in the search window, and then press the "Search" button.
It is also possible to select the indicator of the item (for example, title or author) from the drop-down menu and enter the title of the item or words from the title in the search window, then click the "Search" button.
To search by part of a word, you need to use an asterisk (*). It can be used in the middle and at the end of words.
The advanced search function allows one to search simultaneously with the help of several indicators and Boolean operators AND, OR, NOT, for example, by title and publication year at the same time, by entering the title and publication year in the corresponding fields.
It is also possible to search according to the type of material you are looking for (book, magazine, map, dissertation, etc.).
After entering the data and browsing, the relevant materials on the map will be displayed.
Ordering the item online
Dear reader, you can order materials online via the library's online catalog at http://koha.ysu.am/. For this, you need to log in to the system by entering the joint (reader) ticket number and your password. Then perform a search, find the requested item, and click the "Order" or "Place hold" button.
Not all items in our catalog have online ordering options, so the "Order" or "Place hold" button is not active for those items.